"Pražský patriot." Okamurův muž je týden před volbami na titulce novin, které založil

Radek Bartoníček Lukáš Valášek Radek Bartoníček, Lukáš Valášek
1. 10. 2021 17:15
Statisíce výtisků novin Naše Praha dorazily týden před volbami do schránek Pražanů s velkou fotografií dvojky SPD Jana Čížka na titulní straně. "Dost útrap! Pražané chtějí bezpečí a blahobyt!" prohlašuje vlivný člen Okamurova hnutí v rozhovoru pro médium, které ještě před půl rokem vlastnil. Nyní je vydavatelská firma napsaná na jeho kamaráda. Podle dohledového úřadu může jít o porušení zákona.
Kandidát SPD do Poslanecké sněmovny Jan Čížek na titulní stránce jen týden před volbami. Uvnitř novin je s ním navíc dvoustránkový rozhovor.
Kandidát SPD do Poslanecké sněmovny Jan Čížek na titulní stránce jen týden před volbami. Uvnitř novin je s ním navíc dvoustránkový rozhovor. | Foto: Noviny Naše Praha

Na titulní straně čtrnáctideníku Naše Praha, který zadarmo v mutacích pro jednotlivé městské části rozesílá lidem do schránek firma Český Domov Media House, v minulých měsících redakce velkou fotografií poutala rozhovor s herečkou Zuzanou Žákovou či finalistkou Miss ČR Niki Tichotovou.

V pátek, týden před sněmovními volbami, ale celebrity vystřídal jeden z nejbližších lidí Tomia Okamury. Jan Čížek za jeho hnutí SPD v Praze kandiduje na druhém místě. "Pražský patriot Jan Čížek: Dost útrap! Pražané chtějí bezpečí a blahobyt!" poutá redakce titulkem u jeho snímku přes většinu strany rozhovor, který je uvnitř listu.

Ten podle vydavatele vychází v nákladu více než 400 tisíc výtisků. Z registru smluv je patrné, že zadáváním inzerce na něj veřejnými penězi přispívají některé pražské radnice či dopravní podnik.

Ač sama redakce upozorňuje čtenáře, že se Čížek jako "dvojka" na kandidátce SPD uchází o křeslo ve sněmovně, značná část rozhovoru s ním se týká Prahy, městské části Praha 10 a jejich údajných problémů - třeba s "nepřizpůsobivými". Text doprovázejí fotografie Čížka s manželkou a dcerami nebo Čížka jako baseballisty.

"Máte čtyři dcery. Kdyby za vámi přišly, že budou veganky, nebudou vám říkat tati a půjdou vítat nelegální migranty, měl byste pro ně pochopení?" ptá se také šéfredaktor listu Martin Dudek. 

Dojde i na dotaz, zda jsou média, zejména pak Česká televize, nezávislá a objektivní. Čížek reaguje výrazem "státní propaganda". "Informace by se měly podávat nestranně a z mnoha zdrojů. Divák ať si udělá názor sám," deklaruje kandidát SPD.

Médium přepsal na přítele, prodejce dezinfekce

Rozhovor bez konfrontačních otázek s ním udělalo médium, jehož vydavatelskou firmu ještě před půl rokem oficiálně ovládal sám Čížek. Firma Český Domov Media House (předtím Strategic Consulting) je nyní napsaná na firmu jeho přítele Radka Procházky, která na svém webu nabízí dezinfekci.

Firma Megaxi Group na webu nabízí dezinfekci. Nyní vlastní síť novin, která prý zasahuje na 2 miliony domácností.
Firma Megaxi Group na webu nabízí dezinfekci. Nyní vlastní síť novin, která prý zasahuje na 2 miliony domácností. | Foto: adezinfekce.cz

Sama SPD vydavatelské firmě na konci června dle svého volebního účtu poslala 5,7 milionu korun za výrobu propagačních novin, které strana vydává.

Na opakovaný dotaz Aktuálně.cz, zda za firmou Český Domov Media House ve skutečnosti stále nestojí on, Čížek odmítl odpovědět. "Já se mám zodpovídat, že se mnou novináři udělají rozhovor? To jako vážně? A proč vy děláte rozhovory? Zeptejte se v tom médiu. Já poskytuji rozhovory všem, vyjma proslulých dezinformačních médií," napsal pouze v SMS Čížek. A dožadoval se rozhovoru o údajné "tíživé bezpečnostní situaci lidí v Praze".

Stejné agendě se věnuje i Naše Praha. "Mění se Praha vinou špatné bytové politiky Pirátů v ghetto?" rozebírá text podepsaný nikoliv jménem novináře, ale jako "Redakce" v jednom z předchozích vydání. Stojí na anonymních svědectvích údajných nájemníků městských bytových domů.

Proč děláme rozhovor s Čížkem? Neodpovím

Reakce magistrátu a vedení Prahy 10 na údajná zjištění novinářů v článku chybí. Zato je v něm citace "komunálního politika Čížka", který v Praze není zastupitelem. "Dokud se poměry na radnici Prahy 10 nezmění, problémy budou narůstat," citují redaktoři Čížka a přidali i jeho fotografii. Čížek opakovaně v médiu dostává velký prostor. V každém vydání je k nalezení jeho komentář, podepsaný je jako "pražský patriot".

Redakce Aktuálně.cz se obrátila na autora rozhovoru a zároveň šéfredaktora média Martina Dudka. Ten však odmítl na jakékoliv otázky odpovědět. Nechtěl ani říci, proč udělal týden před volbami rozhovor právě s kandidátem do sněmovny Čížkem, ani jak rozhovor vznikal. 

"Děkuji za zvídavé dotazy. Jelikož jsme soukromé médium, které nečerpá finance z veřejných zdrojů, nemáme potřebu více odpovídat," tvrdil Dudek i na opakované dotazy. "Nebudeme se vzájemně zdržovat," podotkl.

Dohledový úřad: Podobné případy mohou být porušením zákona

Člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Jan Outlý Aktuálně.cz sdělil, že se nemůže vyjádřit ke konkrétnímu případu, protože je možné, že se jím bude úřad zabývat. Poskytl ale obecnější vyjádření ohledně publikování podobných materiálů, jako je dvoustránkový rozhovor s Čížkem.

"Každopádně, pokud by to byl žánr PR článku, tak je to standardní reklamní prostředek. Podle toho se s ním musí zacházet. Musí být označený podle tiskového zákona, a pokud je jeho předmětem volební agitace, musí splňovat i náležitosti podle volebního zákona," uvedl Outlý. Pokud politici před volbami dělají cokoliv, co má charakter volebních aktivit, musí tyto aktivity zahrnout do volebních výdajů.

Volební noviny SPD.
Volební noviny SPD. | Foto: Tomáš Tesař

Jan Outlý zároveň upozornil, že v minulosti se jejich úřad aktivitami Jana Čížka zabýval. Čížek pro SPD před posledními sněmovními volbami v roce 2017 tajně tiskl a distribuoval v pětimilionovém nákladu Okamurovy volební noviny s názvem Na vlastní oči, postavené na protiuprchlických náladách.

Oficiálním vydavatelem tiskoviny byl ale prodejce aut Michal Klement - Čížkův synovec bez jakékoliv zkušenosti s vydavatelskou činností. Že za projektem ve skutečnosti stál, přiznal Čížek až po volbách. Protokol podrobně popisuje, jaké bylo propojení mezi Čížkem a SPD, stejně jako upozorňuje, že SPD nedodala některé důležité doklady.

SPD v rozporu se zákonem tři vydaná čísla neoznačila jako volební propagaci. Dohledovému úřadu to vysvětlila tak, že podle ní šlo o standardní periodikum, ve kterém si pouze koupila reklamní prostor. Ten zabíral celou plochu všech stránek.

Od té doby volební noviny SPD v kampani vykazuje. A na výtiscích se identifikuje jako zadavatel reklamy. Náklady na ni jsou dohledatelné na transparentních účtech hnutí.

Na noviny propagující kandidáta SPD jdou i veřejné peníze

Naše Praha ale u textů o Čížkovi a v dalších článcích, které SPD nahrávají, takové označení neuvádí. Na vydávání čtrnáctideníku navíc plynou i veřejné peníze. Naposledy v září poslal sto tisíc na inzerci v Naší Praze dopravní podnik. V srpnu si propagaci svých dotačních programů za 200 tisíc v médiu u firmy Český Domov Media House objednal pražský magistrát. V červenci uzavřela rámcovou smlouvu na reklamu radnice Prahy 5.

Mnozí příjemci jednotlivých mutací novin pro městské části, s nimiž Aktuálně.cz mluvilo, přitom říkají, že nevěděli, že nejde o oficiální periodika městské části. I ty některým radnicím stejná firma dodává. V těchto případech ale za jejich obsah zodpovídá samotná městská část. Praha 4 v únoru uzavřela ještě s Čížkem smlouvu na roční distribuci svého měsíčníku Tučňák za téměř čtyři miliony. Jeho šéfredaktorem je Martin Dudek - autor popisovaného rozhovoru s Čížkem. 

Český Domov Media House vyrábí i měsíčník Prahy 9. Středočeský kraj s Čížkem loni před volbami uzavřel dohodu o distribuci svého magazínu Středočech za téměř 14 milionů korun.

Celkem se firma na svém webu chlubí sítí 48 lokálních časopisů a novin po celém Česku. Například brněnský magistrát se s firmou dodnes soudí. Firma Strategic Consulting totiž měla před lety na starosti vydávání radničního měsíčníku Brněnský metropolitan. Brněnští radní ale smlouvu v roce 2018 zrušili. Objednali si totiž u Čížka tisk a roznos 200 tisíc kusů měsíčně, tak aby končily ve schránkách všech domácností v Brně.

Po stížnostech, že Metropolitan do velké části schránek po Brně nechodí, nakonec vyšlo najevo, že Čížek třetinu kusů minimálně v některých měsících dodat ani nemohl. Vůbec je totiž netiskl. Magistrát to zjistil až náhodou - z dodaných dokladů z tiskárny, které Čížek na rozdíl od těch minulých v některých políčkách nevyzmizíkoval. Čížek ale jakékoliv nedodržení smlouvy odmítl.

Vlivná eminence, které tečou stranické miliony

  • Volební manažer pražské SPD a dvojka na kandidátce do parlamentních voleb v Praze Jan Čížek má v hnutí výrazný vliv.
  • Čížek se chlubí, že vymyslel největší předvolební tahák SPD - Český jarmark. Zemědělci akci, která má lidem nabídnout ke koupi potraviny za výrazně nízké ceny, označují za populismus a ceny za nereálné.  
  • Dnes už bývalý člen hnutí Pavel Hornát v roce 2019 Deníku N řekl, že ho hnutí vyloučilo poté, co se začal zajímat o financování komunální kampaně v Praze. O pořadí na kandidátkách podle něj rozhodoval právě Čížek.
  • Letos v dubnu řekl vyloučený místopředseda pražské buňky SPD Robert Vašíček serveru neovlini.cz, že Čížek je prodloužená ruka lobbisty Tomáše Hrdličky, o jehož vlivu na hnutí se dlouhodobě píše. "Podle stanov řídí hnutí SPD jeho předseda Tomio Okamura. Ve skutečnosti po Praze chodí pan Jan Čížek a vypráví, že ovládá Tomia Okamuru," uvedl Vašíček s tím, že jeho vyloučení přišlo, když se upozornil na propojení Čížka a Hrdličky.
  • Podobně mluvil v roce 2019 i poslanec Lubomír Volný, který SPD opustil po sporech s vedením. Ten navíc Čížka obvinil z tunelování strany.
  • Čížek je spolužák bývalého starosty Prahy 10 Milana Richtera (ODS), který je zase jedním z nejbližších přátel Tomáše Hrdličky. Hrdlička sice tvrdil že Čížka "moc nezná", nicméně jak dříve upozornila MF Dnes, Čížek o jejich vzájemném vztahu mluví velmi často. "Často vyprávěl (Čížek), že mu Hrdlička s něčím pomáhá," řekl redakci bývalý pracovník Čížkovy agentury.
  • Čížek veškerá nařčení odmítá jako pokus bývalých členů SPD ho poškodit.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 6 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy