Rekordní pokuta. SPD musí zaplatit čtvrt milionu, při kampani hnutí 17krát chybovalo

ČTK ČTK
26. 2. 2020 16:25
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí uložil pokutu 250 000 korun hnutí SPD za porušení zákona při předvolební kampani v roce 2017. Uvedl to Deník N. Rozhodnutí je pravomocné, hnutí nepodalo proti rozhodnutí odpor, na dotazy nereaguje. Je to nejvyšší pokuta, kterou úřad za tři roky fungování uložil.
Foto: Jakub Plíhal

Úřad zjistil u SPD v kampani do sněmovních voleb v roce 2017 celkem 17 pochybení. Podle Deníku N například hnutí zatajilo předvolební mítink, mělo dvě faktury s totožným číslem, které vykazovaly jiné plnění, další chybou bylo to, že reklama na tramvajích v Brně neměla označení zadavatele a zpracovatele.

Úřad uložil SPD dvě pokuty formou příkazů, jedna je na 50 000 a druhá na 200 000 korun. "Proti žádnému z těchto příkazů hnutí nepodalo v zákonném termínu odpor, a jsou tedy pravomocné," řekl Deníku N Jan Outlý, který měl kontrolu předvolební kampaně SPD na starosti.

Podle serveru u některých pochybení neshledali kontroloři porušení zákona, ale byla minimálně v rozporu s péčí řádného hospodáře. Jako příklad server uvedl 4,5 milionu na průběžný monitoring médií, který spočíval ve vyhledávání zkratky SPD, v desítkách případů ale výrazy nesouvisely s českým politickým hnutím. Další tři miliony hnutí dalo na předvolební průzkumy, které byly podle Deníku N okopírované od agentury Sanep.

Mluvčí SPD Barbora Zeťová podle Deníku N v úterý ani ve středu nebrala telefon a neodpovídala na dotazy zaslané prostřednictvím SMS a e-mailu. 

Dohledový úřad vznikl v roce 2017 a plně pracovat začal v průběhu roku. Od té doby udělil stovky pokut. Některé byly v řádu tisíců korun, některé v desítkách tisíc. Nejvyšší pokutou bylo dosud 100 000 pro SPD za zapírání vlastního e-shopu, hnutí také dostalo sankci 45 000 za předčasné převedení peněz z volebního účtu na účet provozní.

 

Právě se děje

Další zprávy