Praha - Poslanec SPD Tomia Okamury Radek Koten slíbil, že vyhoví výzvám TOP 09 a zažádá o bezpečnostní prověrku. Čerstvě zvolený šéf bezpečnostního výboru podle řady politiků představuje riziko kvůli tomu, že šíří dezinformace třeba z proruských webů.
Koten sdílel na svých sociálních sítích dezinformace i ze stránek, které monitoruje ministerstvo vnitra. Například šířil falešné zprávy o úniku radioaktivity ve Francii, o zabijáckých mikrovlnkách či toxické pšenici. Pozornost budí i příspěvek, v němž si postěžoval, že když napsal do internetového vyhledávače číslici 3, tak se v nabídce objevila slova psaná arabským písmem. "Omylem jsem klepl na trojku a co na mě z našeptávače nevyskočilo," napsal Koten na svém Facebooku.
Koten nově slíbil, že o bezpečnostní prověrku zažádá. "Nemám co skrývat. Není problém, aby u mne prověrka proběhla. Stupeň prověrky si určí bezpečnostní výbor," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz. Co udělá, když prověrku nezíská, poslanec neřekl. Po bývalých šéfech tohoto výboru podle něj prověrku nikdo nechtěl.
"Lidé, kteří mne znají, vědí, že nejsem bezpečnostním rizikem. Kromě toho, že jsem za celý život dostal tři pokuty za rychlost, jsem žádný problém se zákonem neměl," poznamenal poslanec.
Také vedení SPD Kotenovi doporučí, aby si zažádal o prověrku dokonce na nejvyšší stupeň přísně tajné. "Předseda výboru by ji měl mít. To abyste vy novináři i občané měli jistotu, že předsedou výboru se stal člověk, který nešíří nějaké dezinformace," zdůraznil místopředseda hnutí Radim Fiala.
Dezinformace prý Koten sdílel, aby se seznámil s názory voličů na některá témata. To se týká kupříkladu i příspěvku o mikrovlnkách. "Spravoval jsem tuto spotřební elektroniku. Vím velice dobře, že kdybyste zkoušela mikrovlnku na živém organismu, tak ten živý organismus zahyne," vysvětloval. Připustil, že to sice v návodech bývá napsané, ale v minulosti se podobné incidenty staly. "Tady vidíte podporu teorie, že mikrovlnka může zabíjet, pokud do ní dáte vysušit pejska nebo koťátko," dodal žertem poslanec.
Právě kvůli aktivitám na internetu se podle zástupců řady dalších stran neměl Koten šéfem důležitého bezpečnostního výboru vůbec stát. "Tento poslanec dlouhodobě šíří dezinformační kampaň a je bezpečnostním rizikem," řekla poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. Podle ní by si měl nechat udělat prověrku na stupeň přísně tajné, protože s takovými dokumenty se členové výboru také seznamují.
Langšádlová věří, že nejen TOP 09, ale i ostatní strany by neměly pro Kotena při volbě předsedy hlasovat. Sociální demokraté jsou vůči SPD ještě kritičtější. Končící ministr pro lidská práva a předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka totiž nechce hlasovat pro jakékoli kandidáty hnutí Tomia Okamury. "Z principu nebudeme podporovat jakéhokoli zástupce hnutí, které je extremistické, jehož program je v rozporu s ústavou a demokratickým pořádkem našeho státu. Prostě ho nebudeme podporovat, ať bude, nebo nebude mít prověrku," zdůraznil Chvojka.