Dezinformace mi dal na Facebook někdo jiný, nejsem ruský agent, říká možný šéf bezpečnostního výboru

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
22. 11. 2017 19:31
Poslanec SPD Radek Koten se kontaktům s novináři od pondělí vyhýbal. Nezvedal telefon, neodpovídal na SMS. V předvolebních stranických videích přitom opakovaně tvrdil, že SPD je obětí cenzury. Novinářům neodpovídal poté, co šéf jeho hnutí Tomio Okamura oznámil, že se Koten stane kandidátem na předsedu bezpečnostního výboru. Jde přitom o poslance, který na sociálních sítích sdílel poplašné zprávy z dezinformačních webů a je také členem několika proruských facebookových skupin. Například je ve skupině Záchrana světa před Němci a ilumináty USA nebo Chceme pryč z NATO a EU - Rusko je náš opravdový přítel. "Nemám žádné spojení na Rusko, nejsem ruský agent," řekl Koten v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Radek Koten
Radek Koten | Foto: Facebook Radka Kotena

Aktuálně.cz: Ráda bych se vás zeptala na vaše aktivity na sociálních sítích, kde jste sdílel dezinformační poplašné zprávy, podporujete proruské weby a postoje a naopak zastáváte protiamerické názory. Je to správná vizitka šéfa bezpečnostního výboru?

Radek Koten: My zastáváme postoje pro Českou republiku, pro občany České republiky. Nejsme ani pro Rusko, ani pro Ameriku, my jsme pro Českou republiku a její občany.

Ale vaše proruské postoje na Facebooku o tom nesvědčí.

Můj facebookový profil spravuje několik lidí.

Takže to tam za vás dává někdo jiný?

Zrovna tak jako přidávání do skupin. Do skupin vás může přidat někdo úplně jiný, třeba z té skupiny.

Do skupin, o kterých hovoříme, vás přidal někdo jiný?

Je to vysoce pravděpodobné. Já to nekontroluji.

Kdo s vaším profilem takto nakládá? Tyto věci vás v očích vašich partnerů ze stran jako ODS či ČSSD znevěrohodňují. Poslanci pozici šéfa bezpečnostního výboru vnímají velmi citlivě.

Nemám žádné spojení na Rusko, nejsem ruský agent. Dokonce nejsem ani dezinformátor nebo ruský špion. Je velice málo pravděpodobné, že bych jako jednatel firmy ze Ždírce nad Doubravou přicházel do styku s ruskými občany, eventuálně s panem Putinem. To byste se měla zeptat našeho pana prezidenta, který odjel do Ruska.

Pokud nemáte pod kontrolou svůj Facebook, jak budete přistupovat k práci v bezpečnostním výboru, aby mohl projednávat bezpečnostní otázky?

Mohla jste si všimnout, že můj profil je poměrně dlouhou dobu neaktivní.

Pokud se nepletu, máte tam poslední příspěvky z letošního listopadu. 

To je možné. Sdílel jsem videa pana Okamury. Nemyslím, že to je dezinformační a že to je jakkoliv špatně.

Vymazal jste některé poplašné dezinformační zprávy. Například tu o úniku radioaktivity z francouzské jaderné elektrárny. Proč jste ji mazal?

To se mě neptejte. Já jsem nic nemazal.

Vy se svým Facebookem nijak nepracujete? Do jaké míry svou sociální síť ovládáte vy sám a do jaké míry ji ovládá někdo jiný?

To nedokážu posoudit. Můžete se podívat na můj soukromý profil, ten ovládám já a tady na to jsem měl pár spolupracovníků, kteří to se mnou vytvářeli.

Prověřil jste si tyto spolupracovníky, abyste nešířil poplašné zprávy, aby ti lidé dělali svou práci zodpovědně? Opět směřuji k bezpečnostnímu výboru, který řeší citlivé věci.

Já vám můžu jen sdělit, že nejsem cizí agent, že mám rád Českou republiku a budu pracovat pro občany České republiky tak, jak nejlépe budu moci. Aby tu byla zachovaná bezpečnost alespoň ve standardu, který zde máme. To znamená, aby ženy mohly chodit večer po ulicích a nemusely se bát, že je někdo přepadne. To bude má práce v bezpečnostním výboru - aby standard bezpečnosti, který je zde nastaven, přetrval alespoň další čtyři roky.

Ale bezpečnost v zemi se nezhoršuje. Třeba kriminalita klesá. Co tedy chcete v bezpečnostním výboru řešit?

Možná se může na první pohled zdát, že je bezpečnostní situace v Česku stejná, ale zároveň vnímáte, že rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí loni v Praze bylo poznamenané tím, že se neměl říkat čas, aby náhodou nebyl nějaký teroristický útok.

Na Staroměstském náměstí také vidíte zábrany proti nájezdu auta mezi lidi, takže já to vidím jako zhoršení bezpečnostní situace. Ale v případě, že by ta bezpečnost měla být stále stejná, tak my tady mírně řešíme problém, který by tady mohl vzniknout. Takže je lépe tomu předcházet. A proto jsme tady my, abychom vyhodnotili ta bezpečnostní rizika a minimalizovali je.

Já bych se i z hlediska své profese velmi rád zaměřil na kybernetickou bezpečnost. Pokud si vzpomínáte na uniklé e-maily pana Sobotky nebo Zaorálka, to není dobrá vizitka kybernetické bezpečnostní situace. Velmi rádi bychom se zaměřili na otázku vězeňství. Přeplněným věznicím nepomohla ani amnestie bývalého prezidenta Klause. Věznice praskají ve švech. Sedmdesát procent lidí se do vězení vrací, to je vlastně trvalá recidiva. To je také potřeba v bezpečnostním výboru řešit.

A co se týká opatření, která lidé pocítí v každodenním životě na ulici - máte už nějaký plán, čemu by se bezpečnostní složky měly věnovat, kromě třeba zábran na náměstích nebo opatření u rozsvěcení vánočních stromků?

Určitě vnímáte, že třeba na velikonoční svátky pochodují po ulicích plně ozbrojení policisté, kteří mají automatické zbraně. To mi nepřipadá jako dobrá vizitka bezpečného státu, kde by se občané nemuseli bát jít na náměstí. Samozřejmě je v pořádku, že tam policisté hlídkují, aby se nic nestalo. Ale můžeme si vzít špatný příklad třeba ve Francii, kde výjimečný stav platí už dva roky. A to je přesně situace, kterou tady nechceme zažít. Aby tady byl dva roky výjimečný stav, atentáty na koncertech a jiné podobné věci.

Vy sám ale víte, že Česká republika je jedna z nejbezpečnějších zemí na světě.

Ano a my chceme, aby to tak zůstalo.

Ale to je v rozporu s tím, co jste řekl na jednom ze svých videí. Bezpečnostní situace u nás se nezhoršuje.

Tady spousta lidí tvrdí, že zde nemáme žádné běžence, ilegální imigranty. Přitom za první čtvrtletí tohoto roku cizinecká policie zadržela 1500 těchto osob. Tak mi to vysvětlete, jak je možné, že tu žádní imigranti nejsou. A na druhou stranu podle veřejného výstupu tady bylo zadrženo 1500 imigrantů, u kterých nikdo neví, odkud jsou, kam šli, proč tam šli.

Spousta těch lidí může být z Ukrajiny, ze zemí bývalého Sovětského svazu. To přece není příliš velké bezpečnostní riziko, o kterém hovoří SPD. 

To je sice pravda. Ale cizinecká policie má jistě všechno zmonitorováno, kolik kterých bylo. Vy tady hovoříte o tom, že tady žádné bezpečnostní riziko neexistuje. My nevíme, jak jsou na tom ti lidé zdravotně. V Itálii se denně vyloďují imigranti, kteří se sem mohou dostat, to nikdo nepopře.

Vy, když chcete dát dítě do školky, tak musíte mít očkování, jinak vám ho nevezmou. Totéž pokud pojede se školou na nějaký výlet. Pokud jedete do Evropské unie se psem, musí mít očkovací průkaz a další věci. A nám se zde pohybují lidé, kteří mají prokazatelně HIV, otevřenou TBC, pohybují se mezi naší populací a nikdo neví, co to je za lidi.

Tyto informace máte odkud? Jestli to není zase nějaký dezinformační web.

Je to z blogu na iDnes. A jsou to ověřené zprávy z italského tisku.

Takže to je z blogu, a nikoliv ze zpravodajství.

Je to od italské novinářky, která žije v Itálii, a je to přeložené z italského tisku. Nepředpokládám, že italský tisk vydává dezinformační zprávy.

A ověřil jste si tu informaci?

Jako jestli jsem jel do Itálie a ptal se v imigračních táborech? To určitě ne.

Ověřit si tu informaci můžete i jinak. Já narážím na to, že jste sdílel tu poplašnou zprávu z dezinformačního webu. Vy chcete vést bezpečnostní výbor, a nemáte pod kontrolou ani svůj vlastní facebookový profil?

Omlouvám se, musím jít volit. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy