Zástupci většiny politických stran sice avizovali, že se budou snažit, aby sněmovna ve čtvrtek schválila výroční zprávy o činnosti a hospodaření České televize za minulé roky, ale zda se to podaří, nebylo do poslední chvíle jisté. Nakonec se to nepodařilo, v devět večer byla schůze ukončena a na hlasování nedošlo.
Hlavní příčinou toho, že nedošlo k hlasování, bylo to, že řada poslanců mluvila dlouze a mnozí vystupovali opakovaně. To byl i případ poslankyně SPD Ivany Nevludové, která mluvila jako úplně poslední v devět večer. "Jelikož jsme neodhlasovali, že bychom jednali po 21. hodině, procedurálně nebo meritorně nebo jakkoliv, tak jednání v tuto chvíli končí a já vám všem děkuji za účast," oznámil předsedající schůze Vojtěch Pikal. V minulosti se přitom stávalo, že poslanci si dokázali odhlasovat jednání po deváté večer, ovšem tentokrát bylo cítit, že o to nemají zájem, navíc sál byl poloprázdný, mnozí už byli jinde.
Česká televize tak nadále zůstává v nejistotě, protože pořád existuje možnost, že by mohla být odvolána Rada ČT, která volí generálního ředitele televize. A to v případě, že by sněmovna dvakrát po sobě neschválila zprávy o činnosti či hospodaření. Debata ve sněmovně mimo jiné ukázala, že poslanci jsou rozděleni především v pohledu na to, jak dobře či špatně ČT hospodaří.
Zatímco jedni považovali hospodaření za úspěšné a mluvili například o tom, že ČT zajišťuje velkorysou programovou nabídku, přestože se koncesionářské poplatky nezvyšovaly od roku 2008, další tvrdili, že ČT musí začít výrazně šetřit. Další část poslanců považovala kritiku hospodaření jen za záminku, jak útočit na nezávislost televize. Je ale nepochybné, že o ČT se bude mluvit i v dalších měsících, ať už kvůli zmiňovaným zprávám, nebo proto, že v polovině příštího roku sněmovna zvolí třetinu nových radních.
Generální ředitel ČT Petr Dvořák reagoval pro Aktuálně.cz na debatu poslanců tak, že je těžké reagovat na diskusi, ve které podle něj zaznívají lži, polopravdy, manipulace, objevují se na zakázku vyrobené dokumenty, falešná čísla a citace bez kontextu. "Je to důkaz zvyšujícího se politického tlaku, kdy je debata o hospodaření ve skutečnosti jen způsobem, jak Českou televizi zastrašit," uvedl Dvořák.
Na podporu České televize se ve čtvrtek v podvečer uskutečnila i demonstrace na Malostranském náměstí před budovou sněmovny. Organizoval ji spolek Idealisté ve spolupráci s dalšími organizacemi. Přibližně stovka účastníků protestovala proti tomu, že někteří poslanci zpochybňující nezávislost ČT, nebo navrhují zrušení koncesionářských poplatků.
Juříček argumentoval auditem, který nechtěl ukázat
Pokud jde o samotnou debatu v Poslanecké sněmovně, první část vystoupení zahájil v jedenáct hodin dopoledne, kriticky vůči ČT, poslanec ANO Pavel Juříček, po kterém mluvilo přes dvacet dalších poslanců. Druhou část vystoupení načal, opět kriticky, před šestou večer, komunistický poslanec Jiří Valenta. Následovalo dalších šedesát vystoupení, než předsedající schůzi ukončil.
Už první vystoupení Juříčka naznačilo, že projednávání zpráv nebude nijak rychlé ani klidné. Juříček, poslanec hnutí ANO, jehož předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek tvrdil, že klub schválení zpráv podpoří, oznámil, že zprávy o hospodaření ČT nemůže podpořit a pustil se do podrobného rozboru. Jeho vystoupení přitom vyvolalo mnoho reakcí a dalo směr celé diskusi.
"Když přišlo téma hospodaření České televize, tak já jsem se na to samozřejmě také podíval a hned jsem zjistil, že tady ve státě dánském není něco v pořádku. Následně na to, abych nebyl nařčen z nějaké předpojatosti, jsem si zadal svůj vlastní nezávislý externí audit hospodaření České televize," začal Juříček. Neřekl ale, u koho si tento "audit" objednal, a odmítá jej zveřejnit.
"Když se podíváte i na výsledovky roku 2016 a 2017, tak tam vidíte zhruba každý rok v běžném roce půl miliardy ztrátu, která je nicméně pak vyrovnána fondem televizních poplatků. Na to, že má ČT zhruba necelých sedm miliard obratu, tak aby každý rok ztrácela zhruba půl miliardy, někde mezi 300 až 500 miliony každý rok, a dováděla to překrytím fondu televizních poplatků a svým finančním majetkem, tak je to alarmující pro všechny z vás," stěžoval si s tím, že podle něj hrozí zvýšení televizních poplatků.
Před sněmovnou začne za chvíli demonstrace na podporu ČT. Deník @Aktualnecz mluvil s hlavním organizátorem Vojtěchem Vašákem ze spolku Idealisté pic.twitter.com/azoi8yljDO
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 17, 2019
"Česká televize žije z minulosti, žije z podstaty a jak jsem říkal, pokud neušetří půl miliardy ročně, velmi záhy bude naprosto jasné, že v průběhu následujících dvou až tří let to dopadne na všechny občany v České republice, kteří mají televizi, a bude muset být zvednutí koncesionářských poplatků," tvrdil. "Jde o smrtící mix pomalu umírající organizace," dodal Juříček. Kritizoval také Radu ČT, která podle něj nedokázala na neveřejném semináři ve sněmovně odpovědět na mnoho dotazů, které měl.
Kde se ve vás bere to pokrytectví? ptal se Kalousek
Na Juříčka okamžitě reagoval předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, který poukazoval na to, že poslanci mají zrovna na stole návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2020 a návrh státního závěrečného účtu.
"Jestliže poslanec Juříček říká, že ČT žije z podstaty, no tak rozpočet žije z budoucnosti. Jestliže varuje, že za několik let by se musely zvednout koncesionářské poplatky, aby byl rozpočet ČT vyrovnaný, tak vy tady zvedáte dramaticky daně, abyste udrželi deficit alespoň 40 miliard korun," uvedl mimo jiné Kalousek.
"Kde se ve vás, pane poslanče Juříčku, bere toto pokrytectví, když pro ČT hlasovat nebudete, ale státní rozpočet hájíte a hlasovat pro něj budete? Kde se ve vás bere ta arogance vůči daňovým poplatníkům, že jste schopen na jedné straně pranýřovat stovky tisíc a na druhé straně tolerujete desítky miliard?" vyčetl Kalousek Juříčkovi, jehož argumenty označil za zcela falešné, účelové a pokrytecké. Juříčka kritizoval také poslanec ČSSD Roman Sklenák, který se zastal Rady ČT, stejně jako někteří další poslanci.
Naopak za Juříčka se postavil například předseda SPD Tomio Okamura či poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. Ten kritizoval mimo jiné svého stranického kolegu Sklenáka za to, že se zastává členů Rady ČT. "Každý, kdo má mozek v hlavě, musel vidět, že členové Rady ČT nedokázali odpovědět na žádné dotazy ohledně hospodaření televize," tvrdí Foldyna.
Poslankyně ODS Miroslava Němcová vyzvala Juříčka, aby řekl, u koho si audit objednal, a zároveň ho také zveřejnil. Kritizovala také předsedu sněmovny Radka Vondráčka (ANO), že nedávno souhlasil s pořádáním neveřejného semináře, na kterém se činnost Česká televize projednávala. Novináři měli vstup zakázán. "Vůbec nechápu, jak s tím předseda sněmovny mohl souhlasit. Nepamatuji si, že by někdy byl nějaký podobný seminář neveřejný. Byla jsem zcela proti, a proto jsem se ho také neúčastnila," prohlásila.
Audit @CzechTV provádí mezinárodní společnost Ernst & Young tedy stejná společnost, která audituje také společnosti ČEZ, Agrofert nebo třeba Brano poslance Pavla Juříčka.
— Česká televize (@CzechTV) October 17, 2019
Česká televize reagovala na Juříčka sérií zpráv na sociálních sítích. Nesouhlasí s jeho kritikou, tvrdí, že manipuluje s fakty a mimo jiné poukazuje na to, že jí odmítl "svůj" audit poskytnout, aby se mohla k výtkám vyjádřit.
Vít Kolář, který je v ČT ředitelem divize Korporátní vztahy a komunikace, Aktuálně.cz sdělil, že televize nemá žádné dluhy.
"Je nepochopitelné, proč někdo tvrdí, že hospodaření ČT je deficitní, když nemá žádné dluhy, od nikoho si nepůjčuje. Poplatek se nezměnil od roku 2008, přesto ČT vyrábí o 16 % více pořadů než před 11 lety, vysílá dva nové programy a vloni byla nejsledovanějším televizí na českém trhu.
Česká televize dosahuje takových výsledků, přestože její reálné příjmy klesají a ceny všech vstupů, na domácím i mezinárodním trhu, rostou. Takhle nevypadá špatné hospodaření," oponuje Kolář.
Nejsou důvody pro neschválení, apelovala Rekonstrukce státu na poslance
Ještě než poslanci vešli ve čtvrtek ráno do budovy Poslanecké sněmovny, dostávali od zástupců Rekonstrukce státu dokumenty o tom, proč by měli schválit zprávy o hospodaření a činnosti České televize za roky 2016, 2017 a 2018. Podle Rekonstrukce státu může zajistit další nezávislost České televize jen schválení těchto zpráv, zatímco další oddalování projednávání jen prohloubí obavy o tuto nezávislost.
"Nejsou známy žádné důvody, proč by přinejmenším volebním výborem doporučené výroční zprávy neměly být schváleny. Zprávy neobsahují žádná vážná pochybení, která by odůvodnila jejich zamítnutí," stojí mimo jiné v dokumentu této nevládní organizace, kterou založilo v roce 2013 dvacet nevládních organizací.
"Apelujeme na poslance, aby dnes nejenom začali s projednáváním, ale také ho dokončili. Zkrátka aby se dostali k samotnému hlasování a nějakým způsobem ukončili nejistotu, v jaké se v současnosti Česká televize nachází," řekla Aktuálně.cz přímo před sněmovnou Tereza Krištofová, která se chystala jít sledovat jednání přímo do budovy parlamentu.
Schválí dnes poslanci výroční zprávy o hospodaření a činnosti České televize, nebo dál ponechají ČT v nejistotě? Toť otázka, @Aktualnecz jednání sleduje od rána do večerního konce. Na videu je Tereza Krištofová z Rekonstrukce státu, jejíž zástupci byli od rána před sněmovnou. pic.twitter.com/TZsTYSo3Yf
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 17, 2019
Poslanci si tyto informace převzali a většina z nich beze slova spěchala na jednání sněmovny. Někteří opoziční poslanci ujišťovali, že zprávy podpoří. "To je naprosto samozřejmé, my jednoznačně podporujeme schválení zpráv i nezávislost České televize," uvedla například první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
ANO bude hlasovat pro schválení, tvrdí Faltýnek
Pokud by platily sliby politiků z tohoto týdne, výroční zprávy ČT měly být ve čtvrtek schváleny. Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v úterý sdělil, že klub by měl zprávy podpořit. "Naléhali jsme na naše poslance, aby hlasovali pro," řekl Faltýnek.
Postoj ANO je zásadní, protože má ve sněmovně zdaleka nejvíce poslanců, a to 78. Druhá vládní strana, sociální demokracie, už několikrát avizovala, že také zvedne ruku pro. Její ministr kultury Lubomír Zaorálek také informoval o jednání s ANO, na kterém ČSSD naléhala na hnutí, aby pro zprávy zvedlo ruku.
"Dohodli jsme se na podpoře zpráv. Premiér Andrej Babiš mě ujistil, že platí programové prohlášení," sdělil Zaorálek. V prohlášení je zmínka o tom, že strany budou podporovat nezávislost České televize, v opačném případě ČSSD v minulosti hrozila i možným koncem koalice. Podporu zprávě vyjádřilo také mnoho opozičních poslanců z ODS, pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.
Generální ředitel České televize Petr Dvořák nedávno přišel přímo za poslanci a jednal s nimi za zavřenými dveřmi. Podle jeho dřívějších slov hrozí v případě neschválení zpráv "ovládnutí televize politickou mocí". Opoziční poslanci upozornili, že v případě čtvrtečního neschválení zpráv se pokusí svolat mimořádnou schůzi na toto téma.