Ředitel ČT hájí výroční zprávy před poslanci, televize se obává účelové kritiky

Jan Horák Jan Horák
8. 10. 2019 6:11
Poslední výroční zprávy o České televizi, které poslanci schválili, hodnotily rok 2015. Všechny následující leží neprojednané ve sněmovně. Dění kolem zpráv chce rozhýbat sám generální ředitel ČT Petr Dvořák. V úterý v devět hodin předstoupil před poslance, aby jim vysvětlil možné nejasnosti. Je to poprvé, co dokumenty takto hájí. Neschválení dvou zpráv by mohlo vést k jeho konci ve funkci.
Generální ředitel České televize Petr Dvořák.
Generální ředitel České televize Petr Dvořák. | Foto: Ludvík Hradilek

"Vážený pane předsedo, (…) bych Vás chtěl požádat o možnost zprostředkování vhodného prostoru v Poslanecké sněmovně, kde bude příležitost zájemcům z řad poslanců a poslankyň zodpovědět veškeré dotazy týkající se hospodaření a činnosti České televize," psal letos v srpnu ředitel České televize, klíčového média veřejné služby v zemi, Petr Dvořák předsedovi sněmovny Radku Vondráčkovi v dopise, který má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Dopis adresoval šéf ČT prvnímu muži dolní komory parlamentu v situaci, kdy ve sněmovně leží šest výročních zpráv o činnosti a hospodaření televize za roky 2016 až 2018. V podobě dokumentů má sněmovna silný nástroj, jak může na ČT působit. Pokud poslanci výslovně nepodpoří dvě zprávy, otvírá se jim cesta k odvolání Rady ČT, kontrolního orgánu televize. Rada má mimo jiné výkonnou pravomoc vůči řediteli, tedy volí ho i odvolává.

Šéf ČT se účastní projednávání jejích výročních dokumentů ve volebním výboru, jenž se svým stanoviskem posílá zprávy na plénum. Úterní seminář je první příležitostí, kdy Dvořák předstoupí před poslance mimo běžný protokol. Formát sezení zvolil předseda sněmovny Vondráček, jako téma semináře avizuje "hospodaření a činnost České televize".

Seminář se věnuje zprávám z let 2016 a 2017, ty už volební výbor doporučil plénu schválit. Podle některých poslanců ale dokumenty provází nejasnosti. "Pan předseda očekává transparentní diskusi a zodpovězení dotazů souvisejících především s výročními zprávami. Věří, že seminář napomůže konečnému projednávání těchto zpráv," řekla Aktuálně.cz před startem akce Vondráčkova asistentka Barbora Štenglová.

Impulz kvůli vystoupení poslance Berkovce

Impulzem pro Dvořáka požádat o dodatečný prostor ve sněmovně bylo podle zjištění Aktuálně.cz březnové vystoupení předsedy volebního výboru Stanislava Berkovce na jednom komerčním kanále, kde mluvil o "bílých místech" ve zmíněných zprávách. Dvořák proto napsal Berkovcovi dopis, kde poprvé zmínil, že je připravený mezi zákonodárce přijít a o dokumentech diskutovat.

Berkovec mimo jiné mluvil o tom, že zprávy "úplně nevypovídají o tocích peněz". Proti tomu se Dvořák v dopise vymezil. "V rámci projednávání výročních zpráv na zasedání sněmovního výboru obdobné výtky nezaznívaly, naopak dokumenty byly pokaždé přijaty naprostou většinou poslanců," uvedl šéf ČT v listu Berkovcovi, jehož kopii Aktuálně.cz získalo. 

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.
Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. | Foto: Jakub Plíhal

Jestli úterní seminář přispěje k tomu, aby dokumenty sněmovnou prošly, není jasné. Účast na akci podle asistentky předsedy Vondráčka potvrdilo pouhých 16 zákonodárců, dorazí tam představitelé ANO, ČSSD, KSČM, SPD, pirátů, hnutí STAN a také nezařazení poslanci. Vondráček vyzval účastníky, aby otázky písemně formulovali předem. Obdržel jediný dotaz, jenž se týká nakládání s koncesionářskými poplatky.

Za ANO měl dorazit předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek, Dvořáka se chystal vyslechnout i šéf poslanců STAN Jan Farský. "Beru to jako snahu ředitele ČT odbourat všechny možné překážky schválení zpráv ČT, které leží ve sněmovně a způsobují nejistotu v ČT," řekl Aktuálně.cz. Kvůli jiné akci se však omluvil, STAN zastupuje senátor David Smoljak. "Nepůjdu tam, ale naši lidé tam budou," řekl už dříve Deníku N šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Bez vědomí Rady ČT

S účastí na semináři počítal i první muž poslanců ČSSD Jan Chvojka. Ten se pozastavuje nad formátem semináře, který je neveřejný. "Vše se má přece projednávat na plénu a ve výborech, nikoliv na uzavřených seminářích. Očekávám exhibici některých poslanců a jejich klasické útoky na Radu ČT a její management," sdělil Aktuálně.cz. Podle asistentky šéfa sněmovny není akce otevřená veřejnosti, protože "obě strany se tak dohodly".

O účelnost sezení se obává i sama Česká televize, byť o prostor, mimo jiné s odůvodněním, že šéf ČT nemůže vystupovat na plénu, sama požádala. "Nejde o standardní způsob projednávání, ale jsme připraveni transparentně na otázky poslanců odpovídat. Obáváme se ale, že seminář může být spíše zneužit některými poslanci k účelové kritice ČT a k otevírání témat mimo výroční zprávy," řekla Aktuálně.cz mluvčí televize Karolína Blinková.

Výroční zprávy ČT v Poslanecké sněmovně

Na úterním semináři jsou vedle ředitele ČT Petra Dvořáka k dispozici poslancům také ředitel výroby televize Václav Myslík či její finanční ředitel David Břinčil. 
Šestici výročních zpráv má Poslanecká sněmovna na plénu začít projednávat 17. října odpoledne, jsou pevně zařazeny na programu. Zda se jimi budou poslanci skutečně zabývat, však není jisté. Zprávy z let 2016 a 2017 byly pevnou součástí programu sněmovny už letos 10. května, poslanci se k nim však tehdy nedostali. 

Předseda Vondráček serveru Mediář řekl, že zmíněné obavy jsou zbytečné. Vyostřenou atmosféru v podstatě vylučuje. "Cílem rozhodně není nějaká bezhlavá a neoprávněná kritika, ale naopak chceme dát panu řediteli prostor odpovědět na všechny otázky, které třeba i zazněly na plénu sněmovny, ale on na ně neměl možnost odpovědět. Věřím, že to celé věci může jen pomoci." 

Seminář provází zajímavá okolnost. Když Dvořák o šanci promluvit s poslanci požádal předsedu Vondráčka, Rada ČT o jeho iniciativě nevěděla. Předem s ní nic nekonzultoval. Je to přitom právě rada, která zprávy do sněmovny postupuje. "Předem nám to neřekl. Ale když jsme si o tom promluvili, uznal, že to byla chyba a že nám to měl říct," řekl Aktuálně.cz předseda rady Jan Bednář, který se semináře také účastní.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

před 45 minutami

Britský soud rozdal tresty za smrt 39 Vietnamců, čtveřice mužů dostala až 27 let vězení

Tresty vězení od 13 do 27 let uložil v pátek londýnský soud čtveřici mužů, které už dříve shledal vinnými z pašování a smrti 39 migrantů z Vietnamu v roce 2019. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

Nejvyšší trest dostal 43letý Rumun, který podle obžaloby cestu migrantů v chladírenském kontejneru do Británie zorganizoval: Gheorghe Nica si má ve vězení odpyká 27 let. Druhý nejvyšší trest uložil soud britskému přepravci Ronanu Hughesovi, který má za mřížemi strávit 20 let.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

Další zprávy