Policie získá pravomoc zabavit legálně drženou zbraň v domě majitele, bude stačit podezření

Martin Ťopek
24. 3. 2016 13:09
Novela zákona o zbraních, která prošla poslaneckým výborem pro bezpečnost, umožní policii zabavit legálně držené zbraně přímo z domu majitele v případě, že by se jevil nebezpečným a hrozilo, že může spáchat trestný čin. Také rozšíří sdílení informací mezi lékaři, službou pro zbraně a policií. Odpůrci novely tvrdí, že jde o výrazný zásah do osobní svobody, a bojí se, aby nedocházelo ke zneužívání této pravomoci. Naopak v případě napadení země by si lidé mohli zbraně ponechat, což stávající zákon nedovoloval.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Archiv Aktuálně.cz

Praha - Poslaneckým výborem pro bezpečnost prošla novela zákona, která zpřísní podmínky pro držitele zbraní i společnosti skladující munici. Novela přišla po událostech ve Vrběticích, kde vybuchl muniční sklad, a v Uherském Brodu, kde střelec zavraždil v restauraci osm lidí.

Podle poslankyně za ODS Jany Černochové se povedla spíše ta část novely, která se týká skladování munice. "Skutečně došlo ke zpřísnění legislativy, například podmínek skladování a evidence munice, proti tomu ani nikdo nic nenamítal. Druhá část se podle mě povedla tak na padesát procent," uvedla poslankyně Černochová.

Zásadní změnou pro držitele totiž je, že policie může podezřelým lidem vnikat do bytu a zabavovat zbraně i zbrojní průkazy už v případě podezření, že by majitel mohl spáchat trestný čin. A podle poslankyně Černochové tím dochází k prolomení osobní svobody. "Policie přitom může konat už nyní, jen by spolu musely komunikovat správní orgány," myslí si poslankyně Černochová. 

Šéf výboru pro bezpečnost poslanec Roman Váňa (ČSSD) za novelou stojí. "Je to základní kámen pro bezpečnost občanů. Zejména ve chvíli, kdy někdo například vyhrožuje občanům. Pak je zcela namístě možnost policie zabavit zbraň, a to okamžitě," uvedl Váňa. 

Odpůrci vnikání policie do bytů bez soudního příkazu jen na základě policejního podezření říkají, že takový zákon například umožní lidem řešit sousedské spory pouhým udáním na policii o možném nebezpečí se strany souseda. "Policista musí správně vyhodnotit situaci a rozhodnout, zdali je důvod k zásahu. Pouhé udání k tomu rozhodně nestačí," doplnil Váňa. 

"Je to omezení lidských práv"

Také podle advokáta Pavla Jelínka je novela výrazným zásahem do lidských práv. "Jako advokát to rozhodně nevítám, i když jako občan jsem pro zpřísnění podmínek držení zbraní. Ale takto může být zákon zneužit, pokud stačí jen podezření úředníka nebo lékaře. Je to výrazné omezení lidských práv, skutečně tvrdý zásah," uvedl Jelínek, který před časem zastupoval u soudu oběti střelby z legální zbraně. 

Poslankyně Černochová byla naopak spolu s šéfem výboru Romanem Váňou úspěšná s návrhem, aby se nezkracovala desetiletá lhůta platnosti zbrojních průkazů. "Jsem ráda, že výbor nešel na pětiletou lhůtu, jak ji navrhovalo ministerstvo vnitra a ke které není důvod. Trestné činy a teroristické útoky se páchají většinou nelegálními zbraněmi," uvedla Černochová. 

Uspěla také s odstraněním odstavce, který doposud umožňoval odebírání zbraní lidem v případě napadení země. "Jsou to lidé, kteří prošli psychotesty a zkouškami, a není důvod se domnívat, že by je v takové chvíli použili k něčemu jinému než k obraně sebe samých nebo České republiky," řekla poslankyně. "Demokratická země takové zákony nepotřebuje," doplnil Váňa. 

Pro držitele zbraní, případně jen zbrojních průkazů, znamená novela také větší rozsah informací, které bude o těchto lidech mít stát. Policie, služba pro zbraně a posudkoví lékaři budou všechny získané informace sdílet, a tak se například policie velmi rychle dozví, že má lékař u ozbrojeného člověka podezření na psychickou poruchu nebo že si na něj státní orgán vyžádal osobní informace v registru zbraní. 

Doposud například lékař, k němuž policie poslala někoho na lékařskou prohlídku, neměl tušení, že je to kvůli zbrojnímu průkazu. Nyní se bude moci zaměřit právě na ty změny zdravotního stavu, které jsou pro držení zbraně stěžejní.

Novela nemění podmínky pro ty, co ještě zbraň nemají a žádají o vydání zbrojního průkazu. Lékařské požadavky a obtížnost skládaných zkoušek zůstávají prakticky stejné. Nadále ale zůstávají zakázané tlumiče hluku, zmírnily se podmínky pro užívání laserových zaměřovačů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turín poprvé prohrál. Doma nestačil na nováčka z Lecce

Fotbalisté FC Turín ve třetím kole italské ligy nestačili na domácím hřišti na nováčka z Lecce a po porážce 1:2 poprvé v sezoně ztratili body. Jediným týmem se stoprocentní bilancí zůstal v Serii A Inter Milán, na jehož hřišti se v úterý představí pražská Slavia při vstupu do Ligy mistrů.

Hosté z Lecce přijeli do Turína k dohrávce se skóre 0:5 po prvních dvou kolech a jejich čekání na gól ukončil ve 35. minutě brazilský útočník Diego Farias dorážkou vlastní střely vyražené brankářem. Po změn stran vyrovnal z penalty za faul Andrea Belotti, ale čtvrt hodiny před koncem Marco Mancosu další pohotovou dorážkou po zákroku gólmana Salvatoreho Sirigua rozhodl o tříbodovém zisku pro outsidera.

před 7 hodinami

Útok na ropná zařízení je odvetou Jemenců za agresi Saúdů, tvrdí íránský prezident

Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Informovala o tom agentura Reuters. K víkendovému útoku se sice přihlásili jemenští povstalci, Rijád ale vyjádřil pochybnosti, že úder byl veden z Jemenu, a Spojené státy tvrdí, že za akcí je Teherán. "Jemenci uplatňují své zákonné právo na obranu… útoky byly odvetným opatřením za dlouholetou agresi vůči Jemenu," uvedl Rúhání na tiskové konferenci v Ankaře, kde dnes s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem jednal o syrské krizi.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Volejbalisté dostali na ME lekci od polských mistrů světa

Čeští volejbalisté ve třetím zápase na evropském šampionátu dostali lekci od úřadujících mistrů světa Poláků. Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.

Další zprávy