Policie získá pravomoc zabavit legálně drženou zbraň v domě majitele, bude stačit podezření

Martin Ťopek
24. 3. 2016 13:09
Novela zákona o zbraních, která prošla poslaneckým výborem pro bezpečnost, umožní policii zabavit legálně držené zbraně přímo z domu majitele v případě, že by se jevil nebezpečným a hrozilo, že může spáchat trestný čin. Také rozšíří sdílení informací mezi lékaři, službou pro zbraně a policií. Odpůrci novely tvrdí, že jde o výrazný zásah do osobní svobody, a bojí se, aby nedocházelo ke zneužívání této pravomoci. Naopak v případě napadení země by si lidé mohli zbraně ponechat, což stávající zákon nedovoloval.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Archiv Aktuálně.cz

Praha - Poslaneckým výborem pro bezpečnost prošla novela zákona, která zpřísní podmínky pro držitele zbraní i společnosti skladující munici. Novela přišla po událostech ve Vrběticích, kde vybuchl muniční sklad, a v Uherském Brodu, kde střelec zavraždil v restauraci osm lidí.

Podle poslankyně za ODS Jany Černochové se povedla spíše ta část novely, která se týká skladování munice. "Skutečně došlo ke zpřísnění legislativy, například podmínek skladování a evidence munice, proti tomu ani nikdo nic nenamítal. Druhá část se podle mě povedla tak na padesát procent," uvedla poslankyně Černochová.

Zásadní změnou pro držitele totiž je, že policie může podezřelým lidem vnikat do bytu a zabavovat zbraně i zbrojní průkazy už v případě podezření, že by majitel mohl spáchat trestný čin. A podle poslankyně Černochové tím dochází k prolomení osobní svobody. "Policie přitom může konat už nyní, jen by spolu musely komunikovat správní orgány," myslí si poslankyně Černochová. 

Šéf výboru pro bezpečnost poslanec Roman Váňa (ČSSD) za novelou stojí. "Je to základní kámen pro bezpečnost občanů. Zejména ve chvíli, kdy někdo například vyhrožuje občanům. Pak je zcela namístě možnost policie zabavit zbraň, a to okamžitě," uvedl Váňa. 

Odpůrci vnikání policie do bytů bez soudního příkazu jen na základě policejního podezření říkají, že takový zákon například umožní lidem řešit sousedské spory pouhým udáním na policii o možném nebezpečí se strany souseda. "Policista musí správně vyhodnotit situaci a rozhodnout, zdali je důvod k zásahu. Pouhé udání k tomu rozhodně nestačí," doplnil Váňa. 

"Je to omezení lidských práv"

Také podle advokáta Pavla Jelínka je novela výrazným zásahem do lidských práv. "Jako advokát to rozhodně nevítám, i když jako občan jsem pro zpřísnění podmínek držení zbraní. Ale takto může být zákon zneužit, pokud stačí jen podezření úředníka nebo lékaře. Je to výrazné omezení lidských práv, skutečně tvrdý zásah," uvedl Jelínek, který před časem zastupoval u soudu oběti střelby z legální zbraně. 

Poslankyně Černochová byla naopak spolu s šéfem výboru Romanem Váňou úspěšná s návrhem, aby se nezkracovala desetiletá lhůta platnosti zbrojních průkazů. "Jsem ráda, že výbor nešel na pětiletou lhůtu, jak ji navrhovalo ministerstvo vnitra a ke které není důvod. Trestné činy a teroristické útoky se páchají většinou nelegálními zbraněmi," uvedla Černochová. 

Uspěla také s odstraněním odstavce, který doposud umožňoval odebírání zbraní lidem v případě napadení země. "Jsou to lidé, kteří prošli psychotesty a zkouškami, a není důvod se domnívat, že by je v takové chvíli použili k něčemu jinému než k obraně sebe samých nebo České republiky," řekla poslankyně. "Demokratická země takové zákony nepotřebuje," doplnil Váňa. 

Pro držitele zbraní, případně jen zbrojních průkazů, znamená novela také větší rozsah informací, které bude o těchto lidech mít stát. Policie, služba pro zbraně a posudkoví lékaři budou všechny získané informace sdílet, a tak se například policie velmi rychle dozví, že má lékař u ozbrojeného člověka podezření na psychickou poruchu nebo že si na něj státní orgán vyžádal osobní informace v registru zbraní. 

Doposud například lékař, k němuž policie poslala někoho na lékařskou prohlídku, neměl tušení, že je to kvůli zbrojnímu průkazu. Nyní se bude moci zaměřit právě na ty změny zdravotního stavu, které jsou pro držení zbraně stěžejní.

Novela nemění podmínky pro ty, co ještě zbraň nemají a žádají o vydání zbrojního průkazu. Lékařské požadavky a obtížnost skládaných zkoušek zůstávají prakticky stejné. Nadále ale zůstávají zakázané tlumiče hluku, zmírnily se podmínky pro užívání laserových zaměřovačů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy