Proč měl záběhlický vrah zbraň? Policie prošetřuje lékařky

ČTK ČTK
5. 6. 2015 17:20
První lékařka nevypracovala posudek a spolehla se na vyšetření jiného lékaře, druhá nepožádala o předložení zdravotní dokumentace pacienta.
Střelba, ilustrační foto.
Střelba, ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - V souvislosti s květnovou vraždou muže v pražských Záběhlicích podezírá policie dvě lékařky z toho, že se mohly dopustit trestného činu, když psychicky narušenému vrahovi umožnily držení zbraně. Důslednější podle něj mohl být už před dvěma lety i občanský zaměstnanec odboru služby pro zbraně.

Novinářům to řekl vedoucí odboru vnitřní kontroly pražských policistů Jiří Poláček. Vrah prý věřil, že mu jeho oběť ubližuje, a plánoval likvidaci i dalších lidí. Krátce po činu spáchal sebevraždu, případ tak bude odložen, protože není koho stíhat.

Vražda se stala 15. května ráno ve Velenovského ulici v pražských Záběhlicích, kde policisté v garážích bytového domu našli zastřeleného muže.

Krátce poté vyhlásili pátrání po Lukáši Borovanovi, jehož tělo objevili po šesti dnech v nedalekém lesoparku u ulice Nad Meandry. Zastřelil se vražednou zbraní, a to den nebo dva po vraždě.

Při domovní prohlídce v Borovanově bytě našli policisté paruky, nalepovací vousy, fotografie plánovaných obětí i plánky, jak se k nim vrah dostane. Místo činu v Záběhlicích si prý obhlížel od 12. května.

Oběť znal několik let

Policisté připustili, že oběť i pachatel na sebe v uplynulých letech podali řadu oznámení, přičemž o poznání aktivnější byl v tomto směru Borovan

Policisté ale trvají na tom, že Borovan v trestněprávní rovině nikdy nikomu, a tedy ani své budoucí oběti, nevyhrožoval. "Není tady žádná indicie, která by směřovala k nějakému ataku, obtěžování, stalkingu," řekl Poláček.

"Policie nemá právní důvod a možnost k okamžitému odebrání zbraně, a to ani v době, kdy si myslí, že je to vhodné. Vždy musí proběhnout správní řízení, které je zdlouhavé," řekl Poláček.

V minulosti se ambulantně léčil na psychiatrii se schizofrenními projevy a nespavostí.

Borovan vlastnil dvě zbraně, zbrojní průkaz měl od roku 2005. Za posledních deset let na něj vzniklo celkem pět posudků o tom, že je způsobilý nosit zbraň.

V písemných poznámkách objevených v jeho bytě přitom vytrvale rozebíral, že mu jeho budoucí oběť neustále ubližuje.

Chyboval také úředník

Podle Poláčka nevypracovala Borovanova praktická lékařka v roce 2013 posudek, o nějž ji policie několik měsíců žádala. Ačkoliv prý věděla, že muž trpí psychickými problémy, nesprávně se spolehla pouze na psychologické vyšetření od jiného lékaře, podle nějž byl muž k držení zbraně způsobilý.

Policie poté na základě tohoto dokumentu dospěla k témuž závěru, což prý rovněž byla chyba. "Občanský zaměstnanec odboru služby pro zbraně, který řízení o osobní způsobilosti vedl, měl důsledněji trvat na předložení posudku," uzavřela nyní vnitřní kontrola.

Když pak letos Borovanovi končila platnost zbrojního průkazu, kladný znalecký posudek mu prý vystavila jiná lékařka, která neměla příslušnou atestaci a ani nepožádala mužova předešlého lékaře o předložení zdravotní dokumentace.

Budoucí oběť se přitom krátce předtím obrátila na policii a vyjádřila obavu o svůj život. Muž poukazoval na tragédii v Uherském Brodě, při níž psychicky nemocný útočník zastřelil v restauraci osm lidí a poté spáchal sebevraždu. Upozorňoval na to, že v roce 2014 Borovan opět konfrontoval nejen jej, ale i jeho přítelkyni.

Policie bude počínání lékařek dále prošetřovat, kromě toho také podá podnět k ministerstvu zdravotnictví a k České lékařské komoře.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy