Rok od tragédie v Brodě. Policie zabaví zbraně podezřelým hned, nebude potřeba svolení soudu

Petr Koděra Petr Koděra
23. 2. 2016 11:00
Přísnější návrh zákona o zbraních, který v prosinci schválila vláda a nyní leží u poslanců, je jednou z nejviditelnějších reakcí státu na tragédii, k níž došlo přesně před rokem: vyšinutý důchodce Zdeněk Kovář spáchal v Uherském Brodě největší masovou vraždu v novodobých českých dějinách. V restauraci Družba postřílel osm obědvajících hostů a pak zabil i sebe.
Foto: Vojtěch Marek

Uherský Brod - Pokud bude policie podezírat majitele pistole, že je psychicky nemocný a mohl by legálně drženou zbraň proti někomu použít, bude mu ji nově smět okamžitě zabavit. A klidně u něj doma a bez povolení soudce.

Přísnější návrh zákona o zbraních, který v prosinci schválila vláda a nyní leží u poslanců, je jednou z nejviditelnějších reakcí státu na tragédii, k níž došlo přesně před rokem: vyšinutý důchodce Zdeněk Kovář spáchal v Uherském Brodě největší masovou vraždu v novodobých českých dějinách. V restauraci Družba postřílel osm obědvajících hostů a pak zabil i sebe.

"Kdyby mu policie mohla zbraně sebrat, nemuselo k neštěstí dojít," říká uherskobrodský starosta Patrik Kunčar (KDU‑ČSL).

Přísnější zákon

Policie to tehdy udělat nesměla. Podle dosud platných pravidel musela čekat na rozhodnutí lékaře, zda je majitel zbraně zdravý a smí střílet. Právě tahle časová prodleva byla osudná. Rodina dlouhodobě varovala před duševní nemocí příbuzného Zdeňka Kováře. Jenže než lékař stačil rozhodnout, došlo k masakru. Vraha přitom podle poznatků vyšetřovatelů vyprovokoval právě dopis, který ho vyzval k lékařské prohlídce. Sám střelec si těsně před činem stěžoval na šikanu úřadů.

Schvalování přísnějšího zákona, který reaguje na loňskou hromadnou vraždu, však zřejmě neprojde úplně hladce. Naznačil to minulý týden, kdy návrh projednával bezpečnostní výbor. Většině poslanců vadila právě možnost policie zabavit zbraně doma už při pouhém podezření. Argumentovali porušováním domovní svobody. Podle šéfa výboru Romana Váni z ČSSD navíc žádný zákon nemůže úplně zabránit opakování podobných tragédií.

Nový zákon o zbraních zpřísňuje i další podmínky pro necelých 300 tisíc majitelů zbraní. Největší změnou je zkrácení platnosti zbrojního průkazu. Zatímco dnes ho úřady vydávají na 10 let, nově se počítá jen s poloviční dobou. "Všichni majitelé zbraní budou muset projít lékařskou prohlídkou každých pět let," vysvětlil už dříve ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

V novém systému se počítá s větším zapojením lékařů, kteří dnes hrají spíše formální roli a spolupráce mezi nimi a policií příliš nefunguje. Zejména proto, že nemají jak zjistit, jestli pacient má, nebo nemá povolení vlastnit zbraň. Nově získají přístup do registru zbraní, a v případě závažné zdravotní změny budou moct policii upozornit okamžitě.

Družba zůstane zavřená

Případ z Uherského Brodu výrazně poučil i českou policii, která si těsně po zákroku vyslechla silnou kritiku za laxní a neprofesionální přístup a také za několik taktických chyb. Ty později prokázala i inspekce a dva operační důstojníky zlínské krajské policie, kteří podle inspektorů vnášeli do zákroku chaos, nadřízení kázeňsky potrestali. Oba slouží na operačním středisku dosud.

Policie rovněž uznala, že v krizové situaci nedostatečně a pomalu komunikovala s vedením města a s novináři. Teď už slibuje, že předá důležité informace v řádu minut.

Nadto začala postupně vybavovat jednotlivá okresní oddělení novými samopaly a štíty. Dostanou je speciálně vycvičené hlídky, jež mají na místo zásahu přijet do deseti minut jako první. Zlínský kraj je jedním z prvních regionů, kde takzvané prvosledové hlídky fungují. "Zavedli jsme je na začátku letošního roku," řekla mluvčí zlínské policie Lenka Javorková. Už by se tak nemělo stát, že střelec donutí policisty s obyčejnými pistolemi k ústupu.

Restaurace Družba, kde se tragédie před rokem odehrála, je stále zavřená. Objekt nedávno změnil majitele. Koupila ho developerská firma Tekoo Reality. Do patrové budovy přistaví ještě jedno poschodí, kde bude sama sídlit a současně pronajímat další kanceláře nebo obchody. "Restauraci otvírat nebudeme, není to teď vhodné. V budoucnu to ale nevylučuji, možná za pár let," řekl jednatel firmy Miroslav Borák.

Tragická událost vyvolala vlnu solidarity a lidé posílali peníze do sbírky na pomoc pozůstalým. Spolu s příspěvky kraje a místní radnice se vybraly téměř tři miliony korun. Většina peněz se rozdělila loni, desítky tisíc zbyly ještě do letošního roku.

Jde o chování frustrovaných lidí, kteří se dostávají do mezních situací, selhávají při jejich řešení a pak reagují zkratovým jednáním, komentuje psycholog Humhal vražedný útok v Uherském Brodě. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy