Brno - Životní podmínky běženců umístěných v zařízení ministerstva vnitra Bělá-Jezová na Mladoboleslavsku jsou velmi špatné, přičemž jejich děti tam žijí hůře než čeští vězni.
Novinářům to řekla ombudsmanka Anna Šabatová. Zcela zásadní nedostatky zjistila s kolegy při kontrole tohoto zařízení.
Vedení Správy uprchlických zařízení ČR i cizinecké policie požádala o okamžitou nápravu.
Ministerstvo: se změnami se počítá
Podle ministerstva vnitra byly standardní podmínky v uprchlických zařízeních dodrženy i před časem, kdy byla přeplněná. Momentálně je v nich ubytováno asi 600 cizinců.
Kritiku veřejné ochránkyně práv vnímá vedení ministerstva jako oprávněnou pouze zčásti. Připouští ale, že jsou věci, které je nutné zlepšit a s některými změnami již počítá.
V Bělé-Jezové je nyní umístěno okolo 400 dospělých a asi sto dětí. Rodiče jsou poníženi před svými dětmi, jsou přepravováni v poutech a drženi za čtyřmetrovým plotem, přičemž tento stav nejsou schopni dětem vysvětlit, uvedla ochránkyně práv.
Hra na prokopání tunelu
Dětem schází teplé oblečení. Místo teplé obuvi mají plastové sandály. Jsou vyděšené z všudypřítomné bezpečnostní služby a policistů.
Hrají si na policisty a vězně, přičemž jejich hrou je prokopat tunel ven. V areálu schází herna pro děti. Dětské hřiště je malé a naprosto nevyhovující, zdůraznila Šabatová.
Upozornila na to, že matrace v zařízení jsou neomyvatelné a ve stavu neodpovídajícím hygienickým standardům.
"Každý večer cizince z postelí vytáhne policie, někdy v helmách a kuklách, za účelem přepočítání. Pokud děti spí, musí je rodiče vzbudit a postavit na nohy," uvádí se ve zprávě ombudsmanky o poměrech v Bělé-Jezové. Ochránkyně zároveň navrhuje soubor opatření na zlepšení životních podmínek zajištěných běženců.
"Ve vězení máte nárok na postel, židli, na skříňku, na teplou stravu nebo na setkání s jinými lidmi. Pokud jste žena, tak máte nárok, abyste nebyla ubytována s cizími muži. I ti nejtěžší vězni u nás mají volný přístup k toaletě a tekoucí vodě. Za naší návštěvy, kdy tam běženci bydleli v tělocvičně, to zajištěno neměli," řekl pracovník kanceláře ombudsmanky Pavel Pořízek.
Šabatová zdůraznila, že již samotné zveřejnění informací o situaci v Bělé-Jezové je pro zřizovatele tohoto zařízení sankcí a očekává od něj, že nápravu sjedná bez zbytečných průtahů.
Žádné ubytování v lese
Ombudsmanka chce, aby skončilo ubytování běženců v tělocvičně a v buňkách v lese. Podle ní musí skončit systém ubytování, kdy v jedné místnosti spí pohromadě cizí muži, ženy a děti. Podle ní by rodiny s dětmi vůbec neměly být za současných podmínek do Bělé-Jezové umisťovány.
Uniformovaní policisté a dále členové bezpečnostní služby by měli střežit areál zvenčí, uvnitř by měli podle Šabatové pracovat civilní zaměstnanci.
Šabatová dále žádá, aby byla v zařízení "ukončena demonstrace síly skrze policisty v kuklách, helmách a se psy". Zlepšit se prý musí co nejdříve sociální podmínky běženců. Zvláště dětem je před blížící se zimou nutné zajistit teplé oblečení.
Ministerstvo počítá s modernizací
Vedení vnitra počítá s úpravou a modernizací Bělé-Jezové. Umožnilo mu to otevření nových uprchlických center ve Vyšních Lhotách a Drahonicích. Nově se v Bělé-Jezové počítá se zvýšením počtu zaměstnanců ze současných 62 na 90 pracovníků.
"O situaci rodin s dětmi v současné době vedeme intenzivní jednání s ministerstvem práce a sociálních věcí. (...) Do této chvíle nebylo možno situaci rodin s nezletilými dětmi řešit právě z kapacitních důvodů," řekla mluvčí vnitra Lucie Nováková.
Kritiku veřejné ochránkyně práv vnímá vedení resortu jako oprávněnou pouze zčásti, i když připouští, že jsou věci, které je nutné zlepšit a s některými změnami již počítá.
Ochránkyně práv zdůraznila, že ze zákona je povinna kontrolovat podmínky, v nichž běženci v ČR v zařízeních státu žijí. Zařízení v Bělé-Jezové navštívili pracovníci kanceláře ombudsmanky od podzimu 2014 už třikrát a brzy počítají s další návštěvou.
Vše v souladu s právy
Ministerstvo vnitra za přístup k uprchlíkům již dříve kritizovaly různé neziskové organizace. Jejich výhrady byly podobné jako ty, které nyní prezentovala ombudsmanka, tehdy však vnitro jakékoli pochybení odmítlo.
"Zajištění cizinců a podmínky jejich pobytu v zařízení jsou i přes současnou vytíženost zařízení v souladu s národní i mezinárodní právní úpravou," řekl tehdy serveru Aktuálně.cz mluvčí Josef Holek.
Vše je podle něj v maximální míře uzpůsobeno potřebám dětí, v zařízení fungují mateřské školky, školáci chodí do místní školy.
Přítomnost policie třeba u výdeje jídla je podle Holka nezbytná, a protože jedí všichni dohromady, policie hlídá u jídla i děti.
"Hygienické potřeby, stejně jako šatstvo, školní pomůcky a potřeby pro realizaci volnočasových aktivit zajišťuje Správa uprchlických zařízení MV ČR z vlastních zdrojů, případně i ve spolupráci s nevládními organizacemi či z darů soukromých subjektů," dodává Holek.