Praha - Daň z přidané hodnoty možná vzroste jen jednou, a to zřejmě od roku 2012. Vyplývá to ze slov předsedy vlády Petra Nečase (ODS) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
"Jednoznačně jsme řekli, že k sbližování sazeb přistoupíme pouze na základě závěrů takzvané Bezděkovy komise a pouze v souvislosti s důchodovou reformou," zdůraznil Nečas.
"Koncept důchodové reformy chceme mít nejpozději do konce prvního čtvrtletí roku 2011. Teprve na základě shody ve vládě, zejména mezi ekonomickými ministry, pak začne ministerstvo práce a sociálních věcí připravovat konkrétní návrh zákona," dodal Nečas.
V praxi to znamená, že k poslancům se návrh dostane až v létě nebo na podzim. Samotná reforma důchodového systému má začít v roce 2012. Už dříve - tak, aby začala platit od začátku října 2011 - musí vláda připravit změnu současného systému, reagující na rozhodnutí Ústavního soudu. Podle soudu je totiž u lidí s nadprůměrnými příjmy vyplácený důchod ve výrazném nepoměru k výši placeného pojistného.
Programové prohlášení vlády se výslovně o změnách v DPH nezmiňuje. Koalice nicméně chystá postupný přesun zátěže od přímých daní (zdanění výdělků) k nepřímým (DPH).
Ani oficiální vyjádření politiků nebyla dosud jednoznačná. Například první náměstek ministra financí Ladislav Minčič na začátku září připustil, že ke zvýšení o dva procentní body může dojít už od druhého čtvrtletí. Konkrétní návrh ale dosud neexistuje.
Sblížení sazeb - sedmnáct a devatenáct?
Na konci září pak Nečas na fóru Hospodářských novin řekl, že snížená sazba DPH se má od roku 2012 zvýšit ze současných deseti procent na 16 až 17 procent. Naopak základní sazba by mohla klesnout z dvaceti na 19 procent - tedy tam, kde byla do konce loňského roku před takzvaným Janotovým úsporným balíčkem.
"V rámci důchodové reformy chceme snížit odvody firem na sociální pojištění. Budu prosazovat, abychom úplně zrušili jejich odvody na nemocenské pojištění a státní politiku zaměstnanosti, tedy celkem 3,5 procenta," řekl Nečas.
Celkem by zrušení těchto odvodů podle premiéra znamenalo výpadek v rozpočtu 36 miliard korun ročně. Chybějící peníze by měly být nahrazeny právě zvýšením snížené sazby DPH.
Snížená sazba DPH se od ledna 2010 zvýšila z devíti na 10 procent v rámci takzvaného Janotova úsporného balíčku. Do snížené sazby patří zejména potraviny, nealkoholické nápoje, hromadná doprava, vstupné na kulturní akce, léky, knihy, časopisy, dětský pleny či autosedačky.