Ostrava - "Byla to nuda v Ostravě," glosoval z podia výsledky víkendového volebního sjezdu ČSSD v Ostravě poslanec a bývalý herec Vítězslav Jandák.
Zvolené staronové vedení nevystihuje nic lépe. Překvapení se - až na odvržení Jiřího Dienstbiera - nekonalo, delegáti se vyvarovali extrémů a pustošivou explozi nezanechal ve vítkovickém plynojemu ani Miloš Zeman, který položil leda pár nášlapných min.
Přesto deník Aktuálně.cz našel šest příběhů, jejichž aktéři svedli během pátku a soboty těžký zápas. Tři jsou vítězné, dva příběhy skončily porážkou, jeden remízou.
Oranžoví vítězové
Politická hvězda Milana Chovance stoupá nenápadně vzhůru již několik let, ale až nyní se plzeňskému politikovi, který přestal po aféře s rozdáváním titulů na plzeňských právech používat titul Bc., podařilo předběhnout stejně ambiciózního Jihočecha Jiřího Zimolu a zapíchnout svou pomyslnou vlaječku na kótě "Lidový dům".
Nic na tom nezměnil ani neúspěšný výsledek v krajských volbách 2012, kdy ČSSD v Plzeňském kraji prohrála s ODS vedenou Jiřím Pospíšilem. Chovanec totiž nakonec dokázal najít spojence a sestavit koalici s KSČM.
"Pan kompromis", který je známý ve straně jako ten, kdo se dokáže dohodnut takřka s kýmkoli, patřil mezi favority sjezdu. Jeho pozice se ovšem otřásla v základech v pátek ráno těsně před volbou.
Nevešel se totiž do dohody, kterou udělal Bohuslav Sobotka s Michalem Haškem, a spadl do kolonky "rozstřel" spolu s Jiřím Dienstbierem. Hlasy ke zvolení nakonec sesbíral díky podpoře z Haškova tábora, a to i proto, že dalším, s kým umí Chovanec mluvit, je prezident.
Zemanovi muži
Chovanec svým výsledkem stvrdil, že patří mezi horké kandidáty do sociálnědemokratické vlády. O jeho pevné vůli jít za svým cílem pak svědčí i skutečnost, že "těžká váha" ČSSD dokázala před sjezdem shodit čtyřicet kilo a dalších třicet má v plánu do konce letošního roku.
Na sjezdu zabodoval i další Zemanův muž - Zdeněk Škromach.
Politik, kterému stačilo místo nominačního projevu říci jen své jméno. "Jsem za tu dobu čitelný, tak co dál říkat," usmíval se po svém zvolení místopředseda, který je ve vedení ČSSD s malými přestávkami již od roku 1997, tedy 16 let.
Ovšem svou soukromou válku svedl na sjezdu i Škromach, který dosud nechce vysvětlit, co dělal v noci ze čtvrtka na pátek, kdy podle informací Aktuálně.cz kývl na riskantní tah kandidovat proti Sobotkovi na předsedu.
Pokud by to udělal, Sobotka by se nyní nemohl pyšnit zvolením 84 procenty delegátů. Na druhou stranu by pravděpodobně Škromach z vedení Lidového domu vypadl. Nakonec jeho dilema vyřešila dohoda mezi Sobotkou a Haškem a také váhání některých krajů, jestli do tak ostrého střetu vůbec jít. První čtyřka - Sobotka, Hašek, Zaorálek, Škromach - tak byla domluvena ještě před hlasováním.
Prohlédněte si fotoreportáž z 37. sjezdu ČSSD:
Životní úspěch se po letech marného kandidování na kvótou určené ženské místo ve vedení strany podařil Aleně Gajdůškové. Porazila nejen Marii Benešovou, ale i záměr místopředsedkyni nezvolit vůbec.
Tentokrát nepodcenila přípravu, pilně osobně objížděla krajské konference a setkání s delegáty a nakonec zlomila i sérii svých proher. Po prvních dvou kolech, kdy prohrávala s Marií Benešovou nejprve o 12, pak 9 hlasů, ji přeci jen porazila a byla zvolena nejtěsnějším možným výsledkem.
Příběh "ženského hlasu"
"Opravdu je připravená, mluví dobře," oceňovali její vystoupení i straničtí cynici, kteří podporovali její sokyni Marii Benešovou.
Kromě vlastního odhodlání ovšem bezpochyby přispělo k vítězství Gajdůškové sjezdové zaváhání Marie Benešové, která letos skončila v poli poražených. "Do další volby už nepůjde," rozčilovali se v kuloárech spojenci po jejím sobotním, v pořadí třetím nepovedeném projevu.
Podle očekávání pak sjezd vymazal z vedení ČSSD Jiřího Dienstbiera. Souboj o jeho osobu ovšem ostravským kláním nekončí - v současnosti totiž působí jako stínový ministr spravedlnosti a kladenský senátor.
"To se uvidí," úsměšně reagovali jeho odpůrci na dotazy o jeho dalším angažmá v rámci ČSSD. Sám Dienstbier v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že to jsou oblasti, kde by se dál rád angažoval. "Ale samozřejmě kdybych byl ve vedení sociální demokracie, moje síla by byla jistě větší," připustil.
S remízou pak jede z Ostravy znovupotvrzený předseda socialistů Bohuslav Sobotka. V osobě Jiřího Dienstbiera přišel nejen o lapače hlasů středových voličů, ale i o svého "zlého muže", kterého posílal místo sebe řešit potíže s problematickými straníky.
Návštěva prezidenta Miloše Zemana na sjezdu:
Odstavení spojence zprvu nesl tak těžce, že v sobotu ráno vypustil svou bitvu o změnu stanov, které dávají Lidovému domu větší pravomoci směrem k regionům. Odpůrci změn proto využili situace a nové stranické regule smetli pod stůl.
"Je neuvěřitelně naštvaný. Teď ještě zvolí Marii a může se jít oběsit," komentoval fiasko se stanovami jeden z jeho sympatizantů.
Sobotka nakonec zabojoval, vrátil stanovy do hry a sjezd nakonec s bičem na neposlušné a s kariérním řádem souhlasil.