předseda

Americký republikán McCarthy byl po 15. hlasování zvolen šéfem Sněmovny reprezentantů

Lídr republikánské většiny Kevin McCarthy byl v 15. kole zvolen předsedou americké Sněmovny reprezentantů. McCarthy se tak stává novou trojkou mezi americkými politiky po prezidentovi a jeho viceprezidentce. Po zvolení předsedy sněmovny tak mohli složit přísahu její členové a orgán může začít fungovat, napsala agentura AP.

Volba trvala déle než čtyři dny a při 13. kole se stala pátou nejdelší v dějinách Sněmovny reprezentantů. Ve 14 předchozích kolech McCarthy neuspěl kvůli odporu oponentů uvnitř strany. Schůze sněmovny byla před závěrečnými dvěma koly na několik hodin přerušena. McCarthy vyjádřil optimismus, že se mu nakonec podaří získat podporu zbývajících oponentů ve straně. Aby získal jejich hlas, nabídl jim řadu ústupků. Ve 14. kole mu chyběl už jen jeden hlas.

"Teď začne tvrdá práce," uvedl po svém zvolení McCarthy. "Jedna věc je po tomto týdnu jasná, že se nikdy nevzdám. A nikdy se nevzdám kvůli vám, Američané," potvrdil McCarthy na Twitteru.

Zdroj: ČTK

Topolánek chce kandidovat na předsedu Svazu průmyslu a dopravy

Bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS) bude kandidovat na předsedu Svazu průmyslu a dopravy ČR. Řekl to serveru E15. Uvedl, že svaz je součástí tripartity, s čímž má jako někdejší předseda vlády zkušenosti. Po odchodu z politiky se pak věnoval hlavně zahraničnímu obchodu. Konkurz na předsedu svazu se uskuteční v květnu 2023, ve funkci po více než deseti letech končí Jaroslav Hanák.

Topolánek podotkl, že vedle tripartity se svaz účastní například i řady obchodních misí do zahraničí. "Musí diskutovat a koordinovat hospodářskou politiku s jakoukoliv vládní garniturou. Asi nikdo nepochybuje, že mám mnoho zkušeností ve všech těchto činnostech," řekl.

Kandidovat bude za společnost EGEM ze skupiny EP Industries. Firma je členem Svazu průmyslu a dopravy. "Mám tedy finanční zázemí, protože funkce prezidenta svazu je nehonorovaná. Jsem ochoten tomu věnovat celou svou kapacitu a čas," uvedl Topolánek. Do soutěže se přihlásí tento měsíc.

Zdroj: ČTK

Radě OSN pro lidská práva bude poprvé předsedat Čech. Od 1. ledna se funkce ujme velvyslanec Bálek

Stálý představitel Česka při Organizaci spojených národů (OSN) v Ženevě Václav Bálek se od Nového roku stane předsedou Rady OSN pro lidská práva. Poprvé jí bude předsedat Čech, uvedlo v páteční tiskové zprávě ministerstvo zahraničí.

Česká republika v radě v květnu nahradila Rusko, jemuž bylo členství pozastaveno kvůli invazi na Ukrajinu. Moskva následně 47člennou radu opustila.

Předsedu volí členové rady ze svých řad vždy na období jednoho roku, Bálek vystřídá Argentince Federica Villegase. O tom, že Česko usiluje o pozici předsedy rady, informovala česká diplomacie už na konci června.

"Zvolení pana velvyslance Bálka je vyústěním dlouhodobého zájmu Česka o lidská práva, našeho aktivního angažmá v Radě pro lidská práva i důrazu, které na ochranu a podporu lidských práv klade současná vláda," uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Bálek poznamenal, že se bude snažit o to, aby rada plnila svoji preventivní roli a aby skrze dialog a spolupráci předcházela porušování lidských práv. "Budeme klást důraz na to, aby rada fungovala efektivně a aby se jejího fungování mohli zúčastnit všichni relevantní aktéři, včetně zástupců malých zemí a občanské společnosti," podotkl velvyslanec.

Zdroj: ČTK

Zeman jmenoval exposlance ODS šéfem úřadu pro dohled nad hospodařením stran

Předsedou Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí bude od začátku příštího roku bývalý poslanec ODS František Sivera. Pražský hrad ve čtvrtek oznámil, že do funkce ho ve středu s účinností od 1. ledna jmenoval prezident Miloš Zeman. Do čela úřadu, který má na starosti také dohled nad financováním volebních kampaní, navrhli Siveru poslanci i senátoři.

Sivera byl poslancem v letech 2006 až 2013, v úřadu má nyní jako člen na starosti prezidentské volby, které se budou konat v lednu příštího roku. Funkční období mu mělo skončit na konci ledna 2023, stejně jako dvěma dalším členům, jimiž jsou právník a politolog Tomáš Hudeček a ekonom Jiří Navrátil.

V čele úřadu chce Sivera zlepšit transparentnost a předvídatelnost jeho činnosti. Podpořil přijetí novely, která má změnit systém řízení úřadu. Norma podle něj zajistí, že členové úřadu budou mít vymezeny oblasti dohledu. 

Zdroj: ČTK

Zemědělský svaz povede další čtyři roky Martin Pýcha

Předsedou Zemědělského svazu ČR bude nadále Martin Pýcha, který organizaci vede od roku 2011. Na další čtyři roky ho ve funkci potvrdili delegáti na úterní celostátní konferenci v Praze. Zvolili ho 555 hlasy z 577. Pýcha neměl žádného protikandidáta. Novinářům po svém zvolení řekl, že české zemědělství udělalo velký pokrok, negativně hodnotí komunikaci s ministerstvem zemědělství.

Zemědělství podle Pýchy za dobu, co je v čele svazu, udělalo velký pokrok v technologiích nebo péči o stav a zdraví zvířat. V řadě oborů podle něj patří k nejlepším v Evropě. "Když se setkávám s kolegy ze zahraničí, tak oni o našem zemědělství hovoří s obrovským respektem," řekl.

Upozornil zároveň, že podle odhadů do roku 2030 odejde třetina pracovníků ze zemědělství do důchodu nebo mimo obor. Problematické je podle něj také to, že na českých školách chybí obory se zaměřením na využití moderních technologií a velká část absolventů zemědělských oborů končí v jiných odvětvích. Obory spojené se zemědělstvím studuje kolem deseti procent učňů, řekl. Například absolventi oboru opravář zemědělských strojů ale odchází pracovat třeba do továrny na automobily, uvedl. Moderní technologie v zemědělství podle něj mohou přispět například k používání menšího množství pesticidů.

Zdroj: ČTK

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku povede první žena, Irka O'Learyová

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku poprvé povede žena, irská soudkyně Síofra O'Learyová. Dosavadní místopředsedkyně ESLP byla do funkce zvolena v pondělí, ujme se jí 1. listopadu, uvedl orgán v tiskové zprávě.

O'Learyová na postu předsedy nahradí Roberta Spana z Islandu, který za sebou má dva a půl roku v čele instituce. Mandát je nanejvýš tříletý, uvedla agentura AFP.

Třiapadesátiletá O'Learyová pochází z Dublinu, studovala také v Británii, Španělsku a v Itálii. V letech 1996 až 2015 působila u Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku, poté se přesunula k soudu ve Štrasburku. Od letošního ledna byla jeho místopředsedkyní.

Předsedu ESLP volí 46 soudců, jeden z každé členské země Rady Evropy, která tento orgán založila v roce 1959. Kromě zastupování Soudního dvora navenek předseda řídí jednání velkého senátu, který se zabývá nejcitlivějšími případy štrasburského soudu.

Zdroj: ČTK

Bývalý předseda představenstva Innogy Herrmann nově povede dozorčí radu České pošty

Novým předsedou dozorčí rady České pošty je bývalý předseda představenstva Innogy ČR Martin Friedrich Herrmann (1967). Zvolila ho v úterý dozorčí rada, která má od minulého týdne sedm nových členů. Nahradil v únoru odvolaného Petra Zatloukala.

"Česká pošta je svými zaměstnanci, činnostmi a svojí působností jednou z největších firem v Česku. Na trhu, na kterém působí, čelí a bude čelit mnoha výzvám. Moje role a role celé dozorčí rady je pomoci managementu a zároveň ho při restrukturalizaci podniku kontrolovat," uvedl Herrmann.

Zdroj: ČTK

Předsedou braného výboru byl zvolen exministr obrany Metnar

Novým předsedou sněmovního branného výboru ve středu členové zvolili bývalého ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO). Po potvrzení plénem vystřídá v čele výboru Miloslava Janulíka (ANO), jenž se funkce před volbou vzdal. Metnarovo potvrzení sněmovnou se očekává ještě tento týden.

Metnar se stal členem výboru z rozhodnutí dolní komory v úterý. Nahradil v něm Taťánu Malou (ANO). S tím, že výbor povede, se počítalo již dříve. Koncem loňského listopadu, když členové výboru zvolili na první povolební schůzi Janulíka, Metnar ve výboru ještě nemohl figurovat kvůli neslučitelnosti funkcí. Byl tehdy stále členem vlády v demisi.

Janulík uvedl, že rezignoval vzhledem k politické dohodě. Metnar ve volbě získal hlasy všech 14 přítomných členů. Do jeho potvrzení plénem výbor dočasně řídí místopředseda Pavel Růžička (ANO), jenž v něm působil už v minulém volebním období. Dalšími místopředsedy jsou noví poslanci Jan Hofmann (ODS) a Josef Flek (STAN).

Zdroj: ČTK

Předsedou České advokátní komory se stal expert na bankovnictví Němec

Novým předsedou České advokátní komory se stal její dosavadní místopředseda Robert Němec, expert na bankovnictví. Do čela profesní organizace ho ve středu na následující dva roky zvolilo na svém prvním zasedání jedenáctičlenné představenstvo, jehož členy si advokáti vybrali na říjnovém sněmu. Místopředsedy komory budou Martin Maisner, Monika Novotná, Michala Plachká a Petr Toman. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí komory Iva Chaloupková.

Pražský advokát Němec se ve své praxi specializuje vedle bankovnictví také na fúze a akvizice, insolvenční řízení, restrukturalizace, obchodní spory a arbitráž. Působí rovněž jako rozhodce Burzovního rozhodčího soudu při Burze cenných papírů Praha a Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Místopředsedou advokátní komory byl šest let.

Z Prahy jsou i noví místopředsedové advokátní komory s výjimkou Plachké, která působí v Ostravě. Komoru doposud vedl Vladimír Jirousek, který už znovu nekandidoval. V čele komory strávil dohromady deset let. Od roku 1990 ji řídilo  celkem sedm mužů.

Do představenstva komory tentokrát kandidovalo rekordních 37 lidí. Z předchozího období v něm po sněmu vedle nového předsedy a místopředsedů i nadále pokračují Tomáš Sokol a Michal Žižlavský. Novými členy jsou ještě František Korbel, Lukáš Trojan, Ondřej Trubač a Lucie Dolanská Bányaiová.

Zdroj: ČTK

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK

Novým předsedou japonské Liberálnědemokratické strany se stal vládní mluvčí Suga

Novým předsedou vládní japonské Liberálnědemokratické strany byl zvolen dosavadní mluvčí vlády Jošihide Suga, oznámila agentura Reuters. Suga se tak stane i novým japonským premiérem. Parlament by o tom měl hlasovat ještě tento týden.

Jednasedmdesátiletý Suga je pokládán za dlouholetého spojence Šinzóa Abeho, který odstoupil minulý měsíc kvůli špatnému zdraví.

Zdroj: ČTK
Pokračovat