Přehledně: Co vám přinese reforma?
Praha - Vládní reforma veřejných rozpočtů, která radikálně zasáhne do rodinného rozpočtu téměř každého Čecha, prošla Senátem nejvyšší rychlostí, jakou mohla. Nyní jí dostane na stůl k podpisu prezident.
Občanskodemokratičtí a lidovečtí senátoři si většinou 49 hlasů odhlasovali, že se vládním návrhem zákona o veřejných financích vůbec nebudou zabývat. Umožní tak jeho rychlejší cestu k hlavě státu.
Opoziční ČSSD byla proti a požadovala delší diskusi a hlasování.
Tato forma vypořádání se se zákonem umožňuje schválit reformu bez rozpravy, ve které může vystoupit každý člen horní komory a přednést své výhrady k předloženému návrhu. Nezabývat se vládní reformou navrhl za ODS senátor Jiří Oberfalzer.
Opozice: Omezují svobodu slova
Jeho návrh se setkal s velkou nevolí u senátorů ČSSD. Šéfka sociálnědemokratických senátorů Alena Gajdůšková si postěžovala, že takové způsoby směřují k autoritářství.
K ní se připojil místopředseda senátu za ČSSD Jan Rakušan. "Pokud odhlasujeme, že se návrhem nebudeme zabývat, vracíme se před rok 1989. Nezabývat se znamená konec svobody slova," myslí si Rakušan. A absence diskuse se nelíbila ani nezávislým senátorům.
Vystoupila i předsedkyně Klubu otevřené demokracie Soňa Paukrtová a jménem klubu apelovala na senátory, aby rozpravu umožnili. "Já souhlasím s principy vládní reformy, ale i tak bych byla ráda za rozpravu. I já to považuji za omezení možnosti vystoupit," prohlásila senátorka, které zastupuje mimo jiné i ministra Topolánkovy vlády senátora Karla Schwarzenberga.
Reforma: nižší daně, poplatky u lékaře
Vládní návrh zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů obsahuje 46 zákonů upravujících několik oblastí života. V daňové oblasti reforma zavádí jednotnou sazbu daně z příjmu fyzických osob ve výši 15 procent z tzv. superhrubé mzdy, jednotnou sazbu daně z příjmu fyzických osob ve výši 21 procent pro příští rok, ve výši 20 procent v roce 2009 a o rok později ďojde u této daně ke snížení až na 19 procent.
Významnou změnou je také zvýšení dolní sazby DPH u potravin, léků, knih, vstupného a novin. Ze současných pěti stoupne na devět procent.
Ve zdravotnictví nově upravuje platby za návštěvu u lékaře, recept a pobyt v nemocnici. Od 1. ledna zaplatíme za návštěvu u lékaře 30 korun, za položku na receptu také 30 korun, za den v nemocnici 90 korun a za využití pohotovosti 90 korun.