Praha - Zelení za sebou mají bouřlivou sobotu. Jednala jejich republiková rada. V průběhu jednání padl návrh na vyslovení nedůvěry předsedovi strany Martinu Bursíkovi a ministrovi zahraničí Karlu Schwarzebergovi.
Ani jeden návrh části vnitrostranické opozice neprošel. Oba politiky si přeje ve vládě drtivá většina členů širšího vedení strany.
Zelení si také odhlasovali, že mají zůstat součástí koalice.
Části vnitrostranické opozici se zejména nelíbí působení ministra Karla Schwarzeberga ve vládě, podle některých v Topolánkově kabinetu dostatečně nehájí zájmy zelených.
Čtěte více: Část zelených chce výměnu ministra Schwarzenberga
Když navrhovali vyslovit nedůvěru Schwarzenebrgovi, sám Martin Bursík nechal hlasovat i o sobě. Důvěru mu vyslovilo 21 členů rady ze 36, stejný počet hlasoval i pro Schwarzenberga.
"Dá se to nazvat absolutním fiaskem lidí, kteří se nazývají opozicí ve straně," řekl k tomu viditelně rozladěný Bursík. Podotkl, že krize není ve straně jako takové, ale v republikové radě.
Schwarzenberg dorazil na jednání republikové rady odpoledne poté, co se ráno sešel s Bursíkem a Liškou. Zeleným vysvětloval, co přesně se podařilo na bukurešťském summitu dojednat.
"Vysvětloval jsem jim svou politiku, která dle mého názoru odpovídá politice Strany zelených," řekl pak novinářům Schwarzenberg. "Důležité je, že je to teď nasměrováno tak, že se evropský a americký systém protiraketové obrany spojí, jakmile bude evropská část dobudována. Americká je zatím lépe vyvinutá než evropská," dodal.
Nehlasujte pro radar
Republiková rada jednala hlavně o tom, jak se daří šestici poslanců a čtyřem ministrům ve vládě prosazovat zelený program.
"V plnění našeho programu máme dle mého názoru velké mezery, musíme přidat a plnit naše záměry. Naše setrvání ve vládě bude podmíněno tím, jak si nadále ve vládě povedem," řekla novinářům po jednání rady 1. místopředsedkyně strany Dana Kuchtová.
Zelení nejsou spokojeni zejména se zahraniční politikou, dopravou a zdravotnictvím.
"Republiková rada se usnesla na celé sérii zbožných přání, ke kterým nemáme dostatek síly a váhy, abychom je jako koaliční strana prosadili," řekl k tomu Bursík.
Svým lidem pak poslala rada jasný vzkaz, aby nehlasovali pro umístění americké raketové základny v Brdech.
"Republiková rada nesouhlasí s umístěním radaru na území České republiky a vyzývá ministry, poslance a senátory zvolené za Stranu zelených, aby hlasovali proti jeho vybudování na území ČR," říká usnesení republikové rady.