Praha - Dohoda o plynu se vyjednávala na toaletách, Julija Tymošenková je Tvrdá a Ocelová a i Donald Tusk má "svého" prezidenta.
I takové jsou postřehy ze zahraničních cest, které ex-premiér Mirek Topolánek absolvoval nejen coby český ministerský předseda, ale jako šéf Evropské unie.
Knížku o zákulisí sta Topolánkových dní v čele Unie napsal jeho mluvčí Jiří František Potužník, fotografiemi ze zákulisí je doplnil fotograf Herbert Slavík.
"Náš autorský přínos je téměř nulový v tom smyslu , že jsme se snažili být svědky, stenografy, nějaké epochy, která skončila. Autorem scénáře je de facto Topolánek, řekl Aktuálně.cz Potužník.
"Byl jsem u přípravy českého předsednictví. Zajímalo mě to a byl jsem rád, že u toho můžu být i nadále," vysvětlil Slavík důvody, proč se rozhodl Topolánka na cestách fotografovat.
Neviditelný Slavík
Stopádesátistránková knížka "Sto dní v čele Evropy", kterou expremiér dnes představí, začíná popisem převzetí evropské štafety od Francie, končí jmenováním Jana Fischera premiérem.
Potužník čtenářům díky své funkci mluvčího přibližuje Topolánka a další ministry v situacích, ve kterých je neměli možnost vidět novináři.
Slavík se zase postaral o fotografie, na nichž je vidět Topolánek třeba v Londýně, kterak sedí na sofa a s kloboukem do čela působí jako bezdomovec, jindy zase unavený s hlavou v dlaních při jednání s Alexandrem Vondrou.
Slavík byl na všech významných cestách, pokud to nestihl, vypůjčili si autoři fotografie z tiskových agentur.
"Dostal jsem se téměř všude. Topolánek si na mě už zvykl a téměř mě nevnímal. Vlastně mě místy ani neviděl, byl jsem neviditelný," komentoval svoji přítomnost v blízkosti expremiéra Slavík.
Topolánkovy glosy
Neméně podstatnou součástí knížky jsou Topolánkovy glosy komentující fotografie Herberta Slavíka.
"Nevím, jestli je to tím, že je žena, nevím, jestli je to tím, že je z Východu, nevím, jestli je to proto, že je konzervativní, a už vůbec nevím. kdy naposled měli k sobě český a německý politik tak blízko. Pravdou je, že nám s Angelou se to podařilo," napsal Topolánek o německé kancléřce Angele Merkelové.
"Karel je pro mne otcem české a doyenem evropské diplomacie. Díky němu nás mnozí brali vážněji, než jsme si kolikrát zasloužili, a přestože on sám sebe bere tak nevážně," napsal Topolánek o Karlu Schwarzenbergovi, který v jeho kabinetu zastával funkci ministra zahraničních věcí.