Praha - Slovní hrátky nebo nabídka? Šéfové nejsilnější koaliční a opoziční strany si v úterý dali přes média najevo, že by si byli ochotni sednout k jednomu stolu.
Důvodem má být předsednictví Česka EU. Zdá se však, že za tím může být i nabídka ke smíru kolem vládnutí.
Premiér Mirek Topolánek řeší složitou situaci v koalici. Dvě poslankyně za Stranu zelených vypovídají poslušnost a tři rebelové z řad ODS už zablokovali například církevní zákon.
Více čtěte: Boj o funkce ve sněmovně vyhrajeme, věří koalice
Přestože vicepremiér Jiří Čunek tvrdí: Menšinová vláda není na pořadu dne, koalici chybí hlasy a Topolánek zvažuje i tuto možnost.
Opoziční smlouva? To ne
Opozice logicky reagovala výzvou k hlasování o důvěře. Hned za ní ale následovala podaná ruka s nabídkou příměří.
"Nabízíme toleranci této nebo jakékoliv jiné vládě, která tady vznikne," řekl Jiří Paroubek, který dal najevo, že chce jednat a jeho lidé mohou začít také okamžitě strpět nepřítomnost ministrů ve sněmovně a "vypárovat" je při hlasováních.
Čtěte také: Požádejte o důvěru, vyzývá ČSSD koalici
Paroubek vyloučil, že by se jím nabízené příměří mohlo podobat opoziční smlouvě či velké koalici, a na důkaz toho si položil několik podmínek:
Urychlené schválení lisabonské smlouvy, shoda na prioritách předsednictví, zastavení jednání s americkou stranou o umístění radaru, zákonem zakotvený zákaz privatizace zdravotnických zařízení.
Ty ale premiér tak či onak nemůže splnit, ale ani nesplnit. Sám to připouští.
"Je to mimo náš dosah, priority jsou obecné a v zájmu země, u radaru nejsme dohodnuti, nechtěli jsme privatizovat…" vysvětloval velmi ochotně premiér u každé podmínky.
"Jsme připraveni jednat," řekl jasně Paroubek.
A Topolánek, i když vzápětí nabídku označil za vykalkulovanou, řekl: "Sám jsem navrhoval příměří před časem. Stojím o spolupráci. Chci jednat se všemi stranami."
Čtěte více: Topolánek bojuje o sněmovnu. Obětuje i část reforem