Požádejte o důvěru, vyzývá ČSSD koaliční vládu

Martina Macková
10. 6. 2008 16:30
Opozice nabízí příměří po dobu předsednictví
Jiří Paroubek se ujal slova...
Jiří Paroubek se ujal slova... | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Zkuste si sílu koalice, požádejte o důvěru. K tomu dnes vyzval šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek premiéra Mirka Topolánka.

Sociální demokracie se už několikrát, a vždy neúspěšně, pokusila vyvolat hlasování o nedůvěře vládě ODS, lidovců a zelených. Nyní soudí, že by to koalice měla udělat sama.

Čtěte také: Topolánek bojuje o sněmovnu. Obětuje i část reforem

"Situace je vážná. Předseda vlády otevřeně hovoří o možnosti vytvoření menšinové vlády ODS. Ta by ovšem byla prvním krokem k předčasným volbám do sněmovny. Už několik hlasování skončilo neúspěchem koalice. Premiér by měl požádat sněmovnu o vyslovení důvěry a zjistit, jestli podporu má," řekl Paroubek.

Koalice se dnes nemůže plně spolehnout na hlasy tří poslanců ODS a od minulého týdne není jasné, jak se ke koaličním hlasováním postaví také dvě poslankyně Strany zelených. Ty minulý týden oznámily, že uvažují o odchodu z poslaneckého klubu své strany.

Dnes se po několikahodinovém jednání rozhodly, že v klubu prozatím zůstanou. Jejich hlasování s koalicí je však i nadále nejisté.

Čtěte také: Poslankyně zelených míří z klubu. Rozhoduje se v úterý

Nabízíme toleranci i párování

Podle Paroubka je současná vláda od počátku nelegitimní. Jako důvody uvádí zveřejnění Kubiceho zprávy v době před volbami a odchod dvou sociálnědemokratických poslanců, kteří pomohli Topolánkovu kabinetu získat důvěru.

Paroubek zároveň nabídl vládě toleranci, a to na dobu, kdy bude Česko předsedat EU. "Nabízíme to jakékoliv vládě, která tady bude či vznikne," upřesnil Paroubek. Zároveň vyloučil, že by to mohla být vláda velké koalice ODS a ČSSD.

..a premiér Topolánek neudržel smích.
..a premiér Topolánek neudržel smích. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Žádná forma spolupráce s ODS v tomto volebním období nepřichází v úvahu. Ani koaliční, ani opoziční spolupráce," řekl.

Pro časově ohraničené příměří si ale opozice klade podmínky.

Jaké? "Urychlené schválení lisabonské smlouvy, shoda na prioritách předsednictví, zastavení jednání s americkou stranou o umístění radaru, zákonem zakotvený zákaz privatizace zdravotnických zařízení," vyjmenoval Paroubek.

Vzápětí dodal ještě další podmínky. Koalice by podle něj neměla dělat kvůli schvalování lisabonské smlouvy obstrukce u Ústavního soudu. "Jsme připraveni jednat," dodal Paroubek.

Premiér Mirek Topolánek míní, že nabídka s těmito podmínkami k jednacímu stolu nepovede. "Sám jsem navrhoval příměří před nějakým časem," podotkl.

Paroubek nabízí párování

ČSSD připustila i možnost, že by opět začala vypárovávat koaliční poslance a především ministry. Tuto nepsanou dohodu mezi politiky vypověděli Paroubkovi poslanci minulý týden poté, co koalice zveřejnila svůj plán změnit poměry ve výborech sněmovny ve prospěch svých poslanců. K tomu plánuje zvolit šestého místopředsedu komory, kterým se má stát Kateřina Jacques (SZ).

"Jsme připraveni v době předsednictví uskutečňovat párování ihned poté, co vláda stáhne tyto návrhy usnesení a přestane s úvahami o omezení kontrolní funkce opozice ve výborech," řekl Paroubek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy