Požádejte o důvěru, vyzývá ČSSD koaliční vládu

Martina Macková
10. 6. 2008 16:30
Opozice nabízí příměří po dobu předsednictví
Jiří Paroubek se ujal slova...
Jiří Paroubek se ujal slova... | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Zkuste si sílu koalice, požádejte o důvěru. K tomu dnes vyzval šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek premiéra Mirka Topolánka.

Sociální demokracie se už několikrát, a vždy neúspěšně, pokusila vyvolat hlasování o nedůvěře vládě ODS, lidovců a zelených. Nyní soudí, že by to koalice měla udělat sama.

Čtěte také: Topolánek bojuje o sněmovnu. Obětuje i část reforem

"Situace je vážná. Předseda vlády otevřeně hovoří o možnosti vytvoření menšinové vlády ODS. Ta by ovšem byla prvním krokem k předčasným volbám do sněmovny. Už několik hlasování skončilo neúspěchem koalice. Premiér by měl požádat sněmovnu o vyslovení důvěry a zjistit, jestli podporu má," řekl Paroubek.

Koalice se dnes nemůže plně spolehnout na hlasy tří poslanců ODS a od minulého týdne není jasné, jak se ke koaličním hlasováním postaví také dvě poslankyně Strany zelených. Ty minulý týden oznámily, že uvažují o odchodu z poslaneckého klubu své strany.

Dnes se po několikahodinovém jednání rozhodly, že v klubu prozatím zůstanou. Jejich hlasování s koalicí je však i nadále nejisté.

Čtěte také: Poslankyně zelených míří z klubu. Rozhoduje se v úterý

Nabízíme toleranci i párování

Podle Paroubka je současná vláda od počátku nelegitimní. Jako důvody uvádí zveřejnění Kubiceho zprávy v době před volbami a odchod dvou sociálnědemokratických poslanců, kteří pomohli Topolánkovu kabinetu získat důvěru.

Paroubek zároveň nabídl vládě toleranci, a to na dobu, kdy bude Česko předsedat EU. "Nabízíme to jakékoliv vládě, která tady bude či vznikne," upřesnil Paroubek. Zároveň vyloučil, že by to mohla být vláda velké koalice ODS a ČSSD.

..a premiér Topolánek neudržel smích.
..a premiér Topolánek neudržel smích. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Žádná forma spolupráce s ODS v tomto volebním období nepřichází v úvahu. Ani koaliční, ani opoziční spolupráce," řekl.

Pro časově ohraničené příměří si ale opozice klade podmínky.

Jaké? "Urychlené schválení lisabonské smlouvy, shoda na prioritách předsednictví, zastavení jednání s americkou stranou o umístění radaru, zákonem zakotvený zákaz privatizace zdravotnických zařízení," vyjmenoval Paroubek.

Vzápětí dodal ještě další podmínky. Koalice by podle něj neměla dělat kvůli schvalování lisabonské smlouvy obstrukce u Ústavního soudu. "Jsme připraveni jednat," dodal Paroubek.

Premiér Mirek Topolánek míní, že nabídka s těmito podmínkami k jednacímu stolu nepovede. "Sám jsem navrhoval příměří před nějakým časem," podotkl.

Paroubek nabízí párování

ČSSD připustila i možnost, že by opět začala vypárovávat koaliční poslance a především ministry. Tuto nepsanou dohodu mezi politiky vypověděli Paroubkovi poslanci minulý týden poté, co koalice zveřejnila svůj plán změnit poměry ve výborech sněmovny ve prospěch svých poslanců. K tomu plánuje zvolit šestého místopředsedu komory, kterým se má stát Kateřina Jacques (SZ).

"Jsme připraveni v době předsednictví uskutečňovat párování ihned poté, co vláda stáhne tyto návrhy usnesení a přestane s úvahami o omezení kontrolní funkce opozice ve výborech," řekl Paroubek.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy