Hlasování o sporné věci vyhrávala koalice.
Největší bitka mezi koaliční a opoziční "stovkou" se strhla kolem programu schůze.
Sociální demokraté a komunisté se snažili navrhnout projednávání nejen nejaktuálnější téma dneška debatu o radarové základně USA, ale i postoji vlády k euroústavě nebo založení komise pro vyšetření práce speciálních útvarů policie.
Zelení proti vládě a mýtu
Opozice nakonec prosadila "jen" jediný návrh: Založit vyšetřovací komisi kvůli smlouvě na elektronické mýtné.
Pro vyšetření okolností kolem zakázky a také sporného dodatku s firmou Kapsch totiž nečekaně hlasovala nejen opozice, ale také dva vládní poslanci Strany zelených Ondřej Liška a Kateřina Jacques.
"Myslím, že to překvapilo nejen nás, ale i koaliční poslance," glosoval to pro Aktuálně.cz šéf poslanců ČSSD Michal Hašek.
Jinak levicová opozice hlasování prohrávala obvykle o jeden hlas.
I přesto, že Miloš Melčák, jeden ze dvou sociálních demokratů, kteří umožnili vznik Topolánkovi vlády, v klíčových hlasováních o programu zvedal ruku s ČSSD a KSČM. Druhý "přeběhlík" Michal Pohanka ve sněmovně nebyl, je nemocný.
"Vždyť jsem přece jasně říkal, že budu hlasovat s levicí," prohlásil Melčák.
Úterní průběh zaskočil i šéfa klubu ČSSD Haška. "Není to sto na sto. Koalice má sto a dva hlasů, je to jasné," tvrdil původně o výsledcích. Po upozornění, že jeden z bývalých kolegů z klubu ČSSD na schůzi není a druhý hlasuje s ČSSD byl překvapen: "Tak to se mu samozřejmě omlouvám."
Kdo má tedy většinu?
Ukazuje se tak, že poslanec Melčák zatím není důvodem, proč opozice nedokáže prosadit, co by si přála.
V úterý si totiž opoziční politici dopředu nepojistili souhlas některých "svobodomyslných" vládních poslanců - jak ukázal případ Mýto, měli by šanci na úspěch. Ani v případě debaty o základně USA se však sociálním demokratům nepovedlo strhnout například Zelené na svoji stranu.
Společně s ČSSD hlasovala v tomto případě nakonec pouze jedna ze zelených, Olga Zubová. A to při neúčasti Pohanky, kterého nikdo ani při jednom hlasování "nevypároval", nestačilo. Stejně jako v případě hlasování o ustavení komise pro prošetření práce policejních týmů.
Kam posadí Pohanku a Melčáka
První den ve sněmovně ukázal, že u zásadních bodů bude stranické vyjednávání o podporách - napříč politickým spektrem a bez ohledu na pravici či levici - klíčové.
Zatím se však neshodnou ani v komentáři k takové maličkosti, jakou je zasedací pořádek.
V nejbližší dnech budou muset ODS a ČSSD jednat o tom, kde by měli ve sněmovně nově sedět "přeběhlíci" Melčák s Pohankou. Sociální demokraté je totiž ve svých řadách nechtějí.
"Pokud se dohodneme, měli by usednout na rozhraní mezi "pravicovou" a "levicovou" část sněmovny. Pokud ne, pak si asi budou muset sednout někde na naši stranu," krčí rameny šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.
Předseda zákonodárců ČSSD Hašek však tvrdí, že vyjednávání o přesunech míst je jen hrané: "Měli to dohodnuté dřív, než přeběhli. Levicové srdce pana Melčáka bude bít na pravé straně sálu."