Stalo se tak dva roky poté, co kvůli majetkovým nesrovanalostem rezignoval na post premiéra.
Gross minulý týden podle deníku Právo poslal svým kolegům rezignační dopis. V čele bezpečnostní komise Lidového domu jej nahradil poslanec Jeroným Tejc.
Rezignace? Spíš vynucená
Grossova rezignace přitom byla podle informací Aktuálně.cz v podstatě vynucená. Sociální demokraté byli s jeho angažmá dlouhodobě nespokojeni, podle nich nebyl coby šéf komise pro stranu žádným přínosem.
"Věnoval se svým aktivitám. Očekávání, že bude se svými kontakty - vybudovanými v čele vnitra a v tajných službách - nosit informace využitelné pro ČSSD, se prostě nenaplnilo," uvedl jeden z členů vedení ČSSD.
To, že se Stanislav Gross svého vlivu na bezpečnostní složky nikdy zcela neoprostil, vyplývá mimo jiné z Kubiceho zprávy. V ní šéf útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice dokládal svá slova o politickém ovlivňování citlivých kauz.
Do vyšetřování podle Kubiceho zasahoval Grossův důvěrník Pavel Přibyl. Z jeho odposlouchávaných telefonátů vyplynulo, že Přibyl byl v kontaktu s osmi vysoce postavenými funkcionáři policie a zprostředkovával například jejich schůzky s Grossem.
Kdo komu mastí nohy
"Ahoj, Vláďo, potřeboval by se s tebou sejít Stáňa. Někdo ti asi mastí nohy," říkal Přibyl letos v dubnu tehdejšímu šéfovi finanční policie Vladimíru Zimmelovi.
Okolnosti schůzky nebyly na veřejnosti nikdy objasněny.
Zimmelovi nadřízení v ní ale žádný problém neviděli.
Někdejší premiér dnes pracuje v advokátní kanceláři a z veřejného života se zcela stáhl. Jeho příjmy stojí podle zjištění Aktuálně.cz zejména na paušálních smlouvách s jedním velkým klientem.
Návrat do politiky podle svých sporých vyjádření v médiích neplánuje.
Odchod z čela bezpečnostní komise ČSSD tak vypadá jako symbolická tečka za jeho politickou kariérou.
Spolu s tím je ale zřejmé, že nikdy nebude uspokojivě vysvětlena aféra, která jej stála post premiéra. Kde přesně vzal 900 tisíc korun, které použil na splacení zálohy na bydlení v Praze, dodnes není jasné.