Praha - Šlágrem kampaně do Evropského parlamentu není ani Lisabonská smlouva, ani boj s krizí.
Ve svých programech strany sázejí především na energetiku. Důvodem k návštěvě hlasovacích místností se tak stává heslo: "Jak budeme dnes volit, tak budeme zítra svítit."
Autoři stranických programů jsou v podstatě zajedno. Česko nemůže existovat bez jaderných elektráren. Sociální demokraté chtějí rehabilitovat jadernou energetiku, KSČM podpořit jaderný program, podle lidovců je nukleární energie zárukou české soběstačnosti a ODS doporučuje přidat v Temelíně další dva reaktory.
A tomu se nevyhnou ani strany, které buď žádají, či odmítají evropskou integraci. Jádro budou podporovat Evropská demokratická strana (EDS) i Starostové a nezávislí. Protievropská Suverenita chce hájit české atomové elektrárny proti Bruselu, který je údajně chce zavřít.
Proti jsou už jen ekologické strany. Bursíkova Strana zelených i Beránkovo Hnutí zelených chtějí jádro odmítnout a dát přednost elektrárnám na vítr.
Proti Rusku
Atom přesto není hlavním sporným bodem energetických odstavců. Konflikt nevzniká ani v deklaracích požadujících energetickou nezávislost na Rusku.
Dokonce v euroskeptické ODS platí společná energetická politika jako hlavní argument pro účast Čechů na společných projektech Evropské unie. Blíží se v tom proevpropským stranám, jako jsou již zmíněná EDS, strana starostů i Sdružení nezávislých (SNK-ED).
Proti tomu nic nenamítá levice ani zelené strany, pro které je Evropa nejvíce zeleným světadílem, pokud jde o energetiku.
Volný trh s elektřinou
Občanským demokratům ale jde o víc, když chtějí vytvořit a liberalizovat jednotný trh s elektřinou a dalšími energiemi pro celou Evropskou unii.
ODS tak svým způsobem reaguje na dobu, kdy velké energetické monopoly E.ON, RWE, Vattenfall nebo EdF a v povzdálí za nimi také ČEZ operují po celé Unii. Sjednocení trhu připouštějí i ostatní, s liberalizací však mají všichni problém.
Lidovci chtějí trh s energiemi otevřít, ovšem chtějí zaručit, aby se zároveň snížily ceny elektřiny. Zkušenost Česka, Německa a dalších zemí ovšem říká, že od liberalizace národních trhů v devadesátých letech růst cen naopak zrychluje.
Proto také ČSSD žádá "posílit regulaci cen monopolů v oblasti energetiky". Společnou energetickou politiku, která by se postavila energetickým gigantům, žádají SNK-ED a EDS Jany Hybáškové. Ta by si dokonce přála vznik nového úřadu, Evropské agentury pro energii.