Liberec, Zlín - Pokud chcete uspět příští rok v krajských volbách, zvolte si název TOP 09 a Starostové.
Takové je alespoň doporučení, které TOP 09 a hnutí starostů vyšlo z průzkumu veřejného mínění, jež si nechali zpracovat před konečným rozhodnutím o názvu společné kandidátky.
Zadáním bylo zjistit, který z názvů, jež připadají v úvahu je pro voliče přitažlivější. V nabídce byly hned čtyři názvy kandidátky - TOP s podporou Starostů, Starostové s podporou TOP 09, TOP 09 a Starostové a Starostové a TOP 09.
Jako pro voliče nejpřijatelnější vyšel název TOP 09 a Starostové, který v obou krajích získal oblibu 28 procent.
Jako reprezentativní vzorek byly vybrány dva kraje, kde jsou Starostové nejsilnější - Zlínský a Liberecký.
TOP 09 vs. Starostové
Liberec
800 respondentů
- TOP 09 s podporou STAROSTŮ - 21%
- STAROSTOVÉ s podporou TOP 09 - 21%
- TOP 09 a STAROSTOVÉ - 28 %
- STAROSTOVÉ A TOP 09 - 22 %
- Jiné - 8%
Zlín
853 respondentů
- TOP 09 s podporou STAROSTŮ - 19%
- STAROSTOVÉ s podporou TOP 09 - 19%
- TOP09 a STAROSTOVÉ - 28%
- STAROSTOVÉ A TOP 09 -21%
- Jiné - 12%
Kouzlo pražské politiky
Z prvního pochází předseda poslaneckého klubu TOP 09 a jeden z lídrů starostenského hnutí Petr Gazdík. Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj tu mají v krajském zastupitelstvu pět členů a v roce 2008 tam získali podporu 10 procent.
V Libereckém kraji pak působí i jako krajský zastupitel skokan loňských voleb, starosta Semil Jan Farský, který se ve sněmovně vyprofiloval jako kritik loterijního zákona.
Zázemí Starostů je na severu Čech ovšem ještě významnější než na Zlínsku.
V posledních krajských volbách získali dokonce necelých 14 procent hlasů, což přepočteno na mandáty činí sedm křesel.
Podle Petra Gazdíka je výsledek průzkumu pouze orientační a skutečný název bude kandidátek znám počátkem prosince.
Jasné je podle něj pouze jedno - že starostové s TOP 09 společné kandidátky sestaví ve všech krajích.
"Rozdíly mezi jednotlivými jmény nejsou velké a nejsme Jiří Paroubek a ČSSD, abychom se řídili jen průzkumy," uvedl s tím, že za lepším hodnocení značky TOP 09 vidí fakt, že se o ní jako o parlamentní straně hovoří každý den v médiích. "I já jsem poslanec TOP 09 a jsem tak i představován," dodal.
Stejné vysvětlení pro vítězství TOP 09 nad Starosty v oblibě značky má i liberecký lídr Martin Půta. "Ve chvíli, kdy TOP 09 je spojena s celostátní politikou, nemají regionální hnutí šanci," míní.
Upozornil ovšem, že spor o název může mít širší dopad. "Pro část starostů je problém jít na kandidátku, kde TOP 09 bude v popředí. Ale bez spolupráce nedosáhne úspěchu ve volbách," uvedl.
Neposlušné regiony
Naráží tak na dlouhodobé spory mezi TOP 09 a Starosty v krajích. Podle usnesení obou stran musí kandidovat dohromady, ne ve všech regionech ovšem jsou vztahy obou spolupracujících subjektů ty nejlepší. Kromě Libereckého kraje jde například i o sousední Ústecký.
Zároveň zejména členové starostenského hnutí upozorňují, že se příští rok naplno projeví vládní reformy, pod kterými je podepsaná právě TOP 09, což by mohlo v důsledku volební výsledek v regionech kazit.