Kraje a ČSSD mají první hejtmany. V Hradci a ve Zlíně

Martina Machová Lenka Smyčková, Martina Machová
12. 11. 2008 11:06
Zastupitelstva krajů zvolila lídry vítězné ČSSD
Foto: Ondřej Besperát

Hradec Králové, Zlín - Lubomír Franc jako první z letošních vítězů voleb usedl do hejtmanského křesla - v královehradeckém kraji. Zároveň je historicky prvním předsedou "regionální vlády" v oranžových barvách.

Hodinu poté, co si France zvolili zastupitelé v Hradci, získala ČSSD další hejtmanský post. Ve Zlínském kraji bude následující čtyři roky hejtmanem Stanislav Mišák.

V nejbližších dnech postupně budou ustavující krajská zastupitelstva volit další a další hejtmany.

Franc nahradí Bradíka

Lídrovi sociálně demoktratické kandidátky na Hradecku dalo hlas 32 z 45 přítomných zastupitelů. Ve funkci tak nahradil dosavadního hejtmana Pavla Bradíka z ODS.

„Prioritami nové vlády Královéhradeckého kraje jsou vedle odpuštění regulačních poplatků ve všech krajských zdravotnických zařízeních také převod nemocnic na neziskové organizace či zastavení privatizace sociálních zařízení, ústavů a domovů důchodců," uvedl nově zvolený hejtman.

Koaliční smlouva podle něj dále počítá se zavedením rodinných pasů a prosazením zákonodárné iniciativy na zrychlení výstavby dálnice D11 a rychlostní komunikace R35.

ČSSD se spojila s lidovci a SNK-ED

ČSSD v Hradci bude následující čtyři roky vládnout společně s lidovci a SNK-ED. Dohromady mají 25 hlasů. Znamená to, že získali podporu i dalších zastupitelů.

První hejtman roku 2008 ve funkci - hradecký Lubomír Franc
První hejtman roku 2008 ve funkci - hradecký Lubomír Franc | Foto: ČSSD

Prvním náměstkem hejtmana se stal senátor za ČSSD Vladimír Dryml, který bude řídit krajské zdravotnictví. Funkci druhého náměstka hejtmana bude vykonávat starosta Kopidlna Josef Táborský, do jehož gesce bude patřit ekonomika a zahraniční vztahy.

V devítičlenné radě dále za ČSSD usedne Jiří Nosek, který se bude řídit oblast školství a kultury, Josef Ješina, který bude mít na starost dopravu a silniční hospodářství, Jan Tippner životní prostředí a zemědělství.

Lidovcům budou patřit sociální rezort, jenž bude řídit Miroslav Uchytil a oblast majetkoprávní v čele s Vladimírem Dernerem.

V radě hejtmanství opět usedne Helmut Dohnálek z SNK-ED, jehož strana vládla kraji i v minulém volebním období po boku Občanských demokratů. Na starost bude mít opět oblast regionálního rozvoje, územního plánování, stavebního řádu a cestovního ruchu.

Právě přítomnost Evropských demokratů v krajské vládní koalici kritizoval novopečený senátor a vícehejtman Vladimír Dryml. Stranu označil za zrádce, se kterými by se nemělo vyjednávat. Podle něj totiž nedostáli svých slibů daných ČSSD v povolebních vyjednáváních před čtyřmi lety.

Svým kolegům doporučoval postavit menšinovou vládu s tichou podporou komunistů. Středolevá varianta však nakonec jednoznačně zvítězila. 

V opozici usednou komunisté, kteří získali sedm mandátů, a dosavadní vládci kraje - občanští demokraté. Ti udrželi hrálovehradeckém zastupitelstvu pouhých třináct hlasů oproti minulým jednadvaceti.

Místo Lukáše ve Zlíně Mišák

Stanislav Mišák, nový hejtman Zlínského kraje, vystřídá Libora Lukáše.
Stanislav Mišák, nový hejtman Zlínského kraje, vystřídá Libora Lukáše. | Foto: ČSSD

Svého nového hejtmana zná také Zlínský kraj. Stal se jím pětapadesátiletý veterinář Stanislav Mišák (ČSSD), který doposud působil jako náměstek hejtmana Libora Lukáše (ODS).

Mišák není nováčkem regionální politiky. Od roku 1989 je zastupitelem v Otrokovicích. Od roku 1994 do roku 2006 byl starostou tohoto města, dodnes je zde místostarostou.

Je jedním z nových sociálnědemokratických hejtmanů, který má za sebou komunistickou minulost. V KSČ byl sedm let až do roku 1989.

"Pro Mišáka hlasovalo 38 zastupitelů z přítomných 44," oznámil mluvčí kraje Patrik Kamas. Hana Doupovcová z ČSSD se účastnit nemohla, protože skládá senátorský slib.

Hejtman bude zřejmě náměstěk

Dosavadního hejtmana Lukáše zvolili zastupitelé  statutárním náměstkem. Náměstka má i KDU-ČSL a ČSSD. Lidovec Jindřich Ondruš bude mít na starosti kulturu, památky, turismus a církve. Sociální demokrat Jaroslav Drozd dopravu.

V devítičlenné redě zasednou za ČSSD ještě Hana Příleská, Taťána Nersesjan a Milena Kovaříková, za ODS Josef Slovák a za KDU-ČSL Petr Hradecký.

Ve vedení hejtmanství tak jsou jen tři nováčci. Zbytek rady zůstane stejný jako v předchozím volebním období. To se nelíbí opozičním Starostům.

„O smyslu voleb lze úspěšně pochybovat, když došlo jen k záměně několika kanceláří mezi dosavadními představiteli kraje. To je pro demokracii špatné řešení," prohlásil už po podepsání koaliční smlouvy lídr Starostů Petr Gazdík.

Další hejtmani na spadnutí

V současnosti je jasno o vládách ve většině krajů. Ve středu se ujme svého postu nový hejtman v Karlových Varech, kde bude vládnout ČSSD spolu s komunisty a sdružením Doktorů. Komunisté po boku ČSSD oficiálně usednou ve středu i v Moravskoslezském kraji.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Karla Hvížďaly: Jací komunisté se dostávají k moci

V pátek bude znám nový hejtman a vedení Vysočiny, kde sociální demokraté postavili menšinovou vládu s podporou komunistů. Volit nového hejtmana budou v pátek zastupitelé také v Olomouci a v Plzni. Na sobotu je pak naplánované ustavující zasedání zastupitelstva Pardubického kraje.

V následujícím týdnu v pátek se chystá ustavující zastupitelstvo Jihomoravského kraje. V pondělí 24. listopadu zasedne nové vedení Středočeského a Jihočeského kraje.

Zatím bez termínů pro jednání nových zastupitelů jsou Liberecký a Ústecký kraj. Stanovení termínů zastupitelstev zdržely stížnosti podané na průběh voleb.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy