Trojkoalice v Libereckém kraji nakonec padla

Martina Machová Martina Machová
3. 11. 2008 22:00
ČSSD ukončila vyjednávání se Starosty a zamířila doleva
Stanislav Eichler (vlevo) od počátku vyjednávání tvrdil, že "trojkoalice" je to nejlepší řešení pro Liberecký kraj. Nyní vidí budoucnost ve spolupráci s komunisty
Stanislav Eichler (vlevo) od počátku vyjednávání tvrdil, že "trojkoalice" je to nejlepší řešení pro Liberecký kraj. Nyní vidí budoucnost ve spolupráci s komunisty | Foto: Martina Machová

Liberec - Nečekaný směr nabralo povolební vyjednávání o nové krajské vládě v Liberci. Ačkoli to ještě minulý týden vypadalo, že zde bude nové vedení hejtmanství známo jako první v republice, po pondělním jednání je všechno jinak.

Starostové pro Liberecký kraj v čele s Martinem Půtou a exprimátorem Liberce Jiřím Drdou dostali od vítězných socialistů palec dolů. ČSSD se nově rozhodla utvořit menšinovou vládu s jen regionální Stranou pro otevřenou společnost. Zbylé hlasy jí mají zajistit komunisté v rámci tiché podpory.

„Naši zastupitelé odmítli dál v jednání se Starosty pokračovat. Došla jim trpělivost s jejich postupy a řekli, že se už nenecháme tlačit ke zdi jejich přemrštěnými požadavky," uvedl kandidát na libereckého hejtmana Stanislav Eichler z ČSSD.

Podle sociální demokracie sdružení Starostů dlouhodobě nerespektovalo výsledky voleb.

„Například na první jednání přišli s dvouhodinovým zpožděním, hned z počátku chtěli post hejtmana, i když získali jen sedm mandátů a sociální demokracie patnáct, pak chtěli čtyři křesla v devítičlenné radě a nakonec přišli s tím, že by chtěli tři klíčové posty," vypočítal provinění, kterých se měli dosavadní partneři dopustit.

Lydie Vajnerová vedla kandidátku Strany pro otevřenou společnost. Její představitelé před volbami spolupráci s komunisty odmítli
Lydie Vajnerová vedla kandidátku Strany pro otevřenou společnost. Její představitelé před volbami spolupráci s komunisty odmítli | Foto: Martina Machová

Lídr Starostů označuje seznam údajných prohřešků za dětinský. „Jsou to výmluvy, které jen  mají hledáním viny na cizích odůvodnit vlastní rozhodnutí. Sociální demokraté měli na výběr, rozhodli se pro komunisty," komentoval zvrat v jednání Martin Půta a odmítá i nařčení, že přicházeli a nelegitimními podmínkami.

„Naší hranicí bylo přistoupit na tichou podporu komunistů, i když by trojkoalice měla 25 hlasů, tedy většinu. Sociální demokraté to odůvodňovali potřebou výrazné většiny v zastupitelstvu jako pojistky kvůli přeběhlíkům. Pro nás byly tyto nestandardní postupy nepřípustné," líčil detaily vyjednávání Půta.

Ani varianta menšinové vlády ČSSD a Strany pro otevřenou společnost nemusí být ještě poslední. Zástupci regionálního sdružení už před volbami jakoukoli spolupráci s komunisty vylučovali.

„Stanovisko sociální demokracie nás zaskočilo. Musíme to projednat v krajském výboru," sdělila jednička kandidátky Strany pro otevřenou společnost Lydie Vajnerová.

Zcela negativně se ale k případné menšinové vládě s tichou podporou komunistů nestaví. „Realita je jiná než před půl rokem, nebo dokonce před měsícem. Voliči takto rozdali karty," připustila možnou změnu názoru ve vedení strany.

Pokud by k dohodě mezi Stranou pro otevřenou společnost, sociální demokracií a komunisty došlo, získali by převahu 26 hlasů - tedy jen o jeden více, než by měla trojkoalice se Starosty pro Liberecký kraj. 

Menšinová vláda by přitom disponovala jen 18 mandáty v pětačtyčicetihlavém zastupitelstvu.

 

Právě se děje

Další zprávy