Trojkoalice v Libereckém kraji nakonec padla

Martina Machová Martina Machová
3. 11. 2008 22:00
ČSSD ukončila vyjednávání se Starosty a zamířila doleva
Stanislav Eichler (vlevo) od počátku vyjednávání tvrdil, že "trojkoalice" je to nejlepší řešení pro Liberecký kraj. Nyní vidí budoucnost ve spolupráci s komunisty
Stanislav Eichler (vlevo) od počátku vyjednávání tvrdil, že "trojkoalice" je to nejlepší řešení pro Liberecký kraj. Nyní vidí budoucnost ve spolupráci s komunisty | Foto: Martina Machová

Liberec - Nečekaný směr nabralo povolební vyjednávání o nové krajské vládě v Liberci. Ačkoli to ještě minulý týden vypadalo, že zde bude nové vedení hejtmanství známo jako první v republice, po pondělním jednání je všechno jinak.

Starostové pro Liberecký kraj v čele s Martinem Půtou a exprimátorem Liberce Jiřím Drdou dostali od vítězných socialistů palec dolů. ČSSD se nově rozhodla utvořit menšinovou vládu s jen regionální Stranou pro otevřenou společnost. Zbylé hlasy jí mají zajistit komunisté v rámci tiché podpory.

„Naši zastupitelé odmítli dál v jednání se Starosty pokračovat. Došla jim trpělivost s jejich postupy a řekli, že se už nenecháme tlačit ke zdi jejich přemrštěnými požadavky," uvedl kandidát na libereckého hejtmana Stanislav Eichler z ČSSD.

Podle sociální demokracie sdružení Starostů dlouhodobě nerespektovalo výsledky voleb.

„Například na první jednání přišli s dvouhodinovým zpožděním, hned z počátku chtěli post hejtmana, i když získali jen sedm mandátů a sociální demokracie patnáct, pak chtěli čtyři křesla v devítičlenné radě a nakonec přišli s tím, že by chtěli tři klíčové posty," vypočítal provinění, kterých se měli dosavadní partneři dopustit.

Lydie Vajnerová vedla kandidátku Strany pro otevřenou společnost. Její představitelé před volbami spolupráci s komunisty odmítli
Lydie Vajnerová vedla kandidátku Strany pro otevřenou společnost. Její představitelé před volbami spolupráci s komunisty odmítli | Foto: Martina Machová

Lídr Starostů označuje seznam údajných prohřešků za dětinský. „Jsou to výmluvy, které jen  mají hledáním viny na cizích odůvodnit vlastní rozhodnutí. Sociální demokraté měli na výběr, rozhodli se pro komunisty," komentoval zvrat v jednání Martin Půta a odmítá i nařčení, že přicházeli a nelegitimními podmínkami.

„Naší hranicí bylo přistoupit na tichou podporu komunistů, i když by trojkoalice měla 25 hlasů, tedy většinu. Sociální demokraté to odůvodňovali potřebou výrazné většiny v zastupitelstvu jako pojistky kvůli přeběhlíkům. Pro nás byly tyto nestandardní postupy nepřípustné," líčil detaily vyjednávání Půta.

Ani varianta menšinové vlády ČSSD a Strany pro otevřenou společnost nemusí být ještě poslední. Zástupci regionálního sdružení už před volbami jakoukoli spolupráci s komunisty vylučovali.

„Stanovisko sociální demokracie nás zaskočilo. Musíme to projednat v krajském výboru," sdělila jednička kandidátky Strany pro otevřenou společnost Lydie Vajnerová.

Zcela negativně se ale k případné menšinové vládě s tichou podporou komunistů nestaví. „Realita je jiná než před půl rokem, nebo dokonce před měsícem. Voliči takto rozdali karty," připustila možnou změnu názoru ve vedení strany.

Pokud by k dohodě mezi Stranou pro otevřenou společnost, sociální demokracií a komunisty došlo, získali by převahu 26 hlasů - tedy jen o jeden více, než by měla trojkoalice se Starosty pro Liberecký kraj. 

Menšinová vláda by přitom disponovala jen 18 mandáty v pětačtyčicetihlavém zastupitelstvu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy