Praha/Orlando (USA) - Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš podle vicepremiéra a předsedy lidovců Pavla Bělobrádka potvrdil podezření, že přes svou rodinu účelově přepsal majetek Čapího hnízda. Situace je vážná, snižuje kredit vlády, řekl Bělobrádek během návštěvy Spojených států. Je podle něj na Babišově zvážení, zda by měl odstoupit. Ministr financí ve středu Sněmovně řekl, že Farmu Čapí hnízdo vlastnili v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.
"Z toho, co jsem si mohl zatím přečíst, tak pan Babiš potvrdil to podezření, že účelově přes svou rodinu v podstatě přepisoval majetek Čapího hnízda. Považuji to za velmi vážnou situaci, protože to snižuje kredit jak samozřejmě pana Babiše, tak celé vlády," řekl Bělobrádek, který ve čtvrtek v Orlandu zakončí pětidenní pracovní návštěvu USA.
Jeho reakce se výrazně liší od slov prvního místopředsedy lidovců a ministra zemědělství Mariana Jurečky, který ve středu novinářům řekl, že na Babišovo vysvětlení nemá žádný názor.
"Domnívám se, že tu trestně právní záležitost musí skutečně dořešit OLAF (Evropský úřad proti podvodům) a policie, nicméně vidím to jako etický problém, ale to si musí vyhodnotit pan Babiš, hnutí ANO a především voliči," uvedl také Bělobrádek. Koalice není závislá na jednom člověku, míní. Na tahu je podle něj především Babiš, případně premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Zeman Babiše podporuje
Ten chce počkat na výsledky vyšetřování. Na otázku, jestli hodnotí chování Babiše v případu Farmy Čapí hnízdo jako účelové, zatím ministerský předseda neodpověděl. Naopak Bělobrádek hovoří o eticky problematickém počinu. Zvážení možného odstoupení ale nechává na Babišovi. V případě podání návrhu na odvolání by podle něj mohla být situace problematická, i proto, že prezident Miloš Zeman, který ministry na návrh premiéra odvolává, přijede Farmu Čapí hnízdo navštívit. Babiše podle pozorovatelů Zeman podporuje.
Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně majitele dosáhla farma na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun, kterou by firma z rozsáhlého koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla.
Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Někteří opoziční politici tento postup vnímají jako dotační podvod. Kvůli kauze se ve středu mimořádně sešla dolní komora, kde Babiš řekl, že anonymní akcie farmy vlastnili v době, kdy dostala dotaci, členové jeho rodiny.