OLAF

Šedesátimilionovou dotaci pro firmu kancléře Mynáře zkoumá i evropský úřad OLAF

Případem šestimilionové dotace pro firmu hradního kancléře Vratislava Mynáře se zabývá Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Serveru Seznam Zprávy to řekl tiskový atašé zastoupení Evropské komise v Česku Martin Svášek. Informaci podal jako vysvětlení, proč se jeho úřad nemůže ke kauze vyjadřovat.

Přidělení podpory, kterou Mynářova firma v roce 2011 dostala na přestavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, už několik měsíců vyšetřují české úřady. V únoru policie Mynáře obvinila z poškozování finančních zájmů EU. Mynář odmítá, že spáchal trestný čin, své stíhání považuje za nestandardní a ovlivněné tlakem médií.

"V této věci probíhá policejní vyšetřování i šetření Evropského úřadu pro boj proti podvodům," řekl Svášek. Kirill Gelmi z tiskového oddělení OLAF serveru sdělil, že se obecně nevyjadřují k případům, které úřad prošetřuje. Mynář na dotazy serveru nereagoval.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo podalo v kauze nezveřejnění zprávy OLAF o Čapím hnízdu kasační stížnost

Ministerstvo financí podalo k Nejvyššímu správnímu soudu kasační stížnost proti březnovému verdiktu Městského soudu v Praze, že rozhodnutí resortu neposkytnout žadatelům zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o dotační kauze Čapí hnízdo bylo nezákonné. Uvedla to v pátek Česká televize, které to řekl mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Podle něj ministerstvo trvá na tom, že nebylo možné zprávu zveřejnit kvůli probíhajícímu trestnímu řízení.

Pražský městský soud rozhodnutí ministerstva ohledně zprávy OLAF zrušil a vrátil věc k dalšímu projednání. Ministerstvo také musí spolku Kverulant, jehož správní žalobě soud vyhověl, uhradit náklady soudního řízení, které činí zhruba 11 000 korun.

V kauze čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO). Kverulant tvrdí, že právě v jeho zájmu ministerstvo zprávu neposkytlo. Ministerstvo u městského soudu trvalo však na tom, že jeho postup byl zákonný a v době rozhodování podle jeho právničky Elišky Váňové existovala výjimka z poskytování informací. Žurovec po vynesení rozsudku řekl, že ministerstvo "neprodleně poté", co jej v dubnu 2018 státní zastupitelství informovalo, že zveřejněním zprávy už nehrozí maření probíhajícího trestního řízení, zprávu poskytlo. MF podle mluvčího poslalo zprávu spolku 19. července 2018.

Předseda senátu městského soudu Milan Tauber při vynesení rozsudku konstatoval, že ministerstvo své rozhodnutí opřelo o ustanovení informačního zákona, které se týká neposkytování informací o činnosti orgánů činných v trestním řízení. "Jak je patrné již z jazykového výkladu ustanovení, informační výjimka se vztahuje pouze na informace o činnosti orgánů činných v trestním řízení. Požadovaná informace - závěrečná zpráva OLAF včetně příloh - zjevně informací o činnosti orgánů činných v trestním řízení není," podotkl v březnu soudce.

Zdroj: ČTK
Pokračovat