Co jsme se od ministra Babiše (ne)dozvěděli o Čapím hnízdu. Pět důležitých otázek i s komentářem

Lucie Stuchlíková Radek Bartoníček Lucie Stuchlíková, Radek Bartoníček
23. 3. 2016 20:44
I po mimořádné schůzi Sněmovny a dlouhém vysvětlování ministra financí Andreje Babiše trvá podezření, že ministr postupoval tak, aby "oklikou" získal téměř 50 milionů evropských dotací, které by jeho firmy nemohly dostat. Rozhodující pro jeho politickou budoucnost ale budou až výsledky policejního šetření a šetření Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Aktuálně.cz shrnuje pět důležitých otázek kolem této kauzy.
Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš řadu poslanců nepřesvědčil
Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš řadu poslanců nepřesvědčil | Foto: Economia

I když začal předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš pronášet svůj dlouhý parlamentní proslov ve středu v 15.55 a skončil v 17.10, o tom skutečně zásadním mluvil až ke konci své řeči, která se dotýkala mnoha témat. Co tedy z jeho slov vyplývá jako to nejdůležitější pro tyto dny?

1. Kdo vlastnil anonymní akcie Farmy Čapí hnízdo v době, kdy  žádala o evropskou dotaci necelých 50 milionů korun?
"Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky," řekl doslova ministr.

Komentář: Nelze zjistit, jestli je tato informace pravdivá, protože anonymní vlastnictví akcií neumožňuje zjistit jejich skutečné vlastníky. Faktem ale je, že před převodem na tyto akcie a po převodu vlastnily Čapí hnízdo firmy spadající pod Andreje Babiše.

2. Proč byly akcie převedeny na jeho děti a bratra jeho manželky?
Andrej Babiš to dnes vysvětloval tím, že farmu měla původně postavit společnost Imoba ze skupiny Agrofert a pronajímat ji. Záměr však ekonomicky nevycházel a specialistka na evropské fondy přišla v roce 2007 s novým projektem multifunkčního kongresového areálu Farma Čapí hnízdo.

"Protože se projekt netýkal byznysu Agrofertu, nechtěl jsem ho jako Agrofert realizovat, a tudíž jsem se s ním nechtěl zabývat a nezabýval jsem se jím," vysvětloval Babiš a dodal, že právě proto se jako vlastník rozhodl dát rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt zrealizovala. 

Komentář: Toto vysvětlení je hodně nevěrohodné a "hození" na nejbližší příbuzné zní skutečně podivně. Ministr vysvětluje, že se nechtěl celým projektem zabývat a nezabýval se jím, ale podle řady informací se choval jako vlastník, zabýval se budováním Čapího hnízda a prohlašoval, že je to jeho nejlepší projekt. Navíc ještě nedávno tvrdil, že neví, kdo byl vlastníkem anonymních akcií. 

3. Jak reagovali na jeho vysvětlování poslanci?
Přesně podle politické příslušnosti. Poslanci jeho hnutí ocenili jeho vysvětlování potleskem ve stoje a tvrzením, jak mu jeho slova věří. Opoziční poslanci, zejména z ODS a TOP 09, dávali najevo, že jeho slova považují za nepravdivá, a žádali, aby proti němu zasáhl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Komentář: Jakékoliv vystoupení či komentáře poslanců nejsou v této kauze podstatné, vládní poslanci umožnili pořádání mimořádné schůze k tomuto problému i proto, že si byli vědomi "plytkosti" dlouhého parlamentního projednávání. Přesto předlouhý proslov Andreje Babiše o něm mnohé napověděl. 

4. Jak reagoval premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka?
Premiér vystoupil s krátkým projevem, ve kterém oznámil, že se na jeho názoru na celou kauzu nic nezměnilo ani po vysvětlování Andreje Babiše. "Průběh schůze nezměnil můj názor na správný postup v celé věci. Není možné, abych já jako předseda vlády, kdokoliv z koalice, kdokoliv z tohoto parlamentu suploval vyšetřovatele, státní zástupce, nebo dokonce soudce. Je třeba vyčkat na výsledek vyšetřování."

Komentář:Premiér Sobotka chce udržet současnou vládu, protože díky ní prosazuje sociální demokracie svůj program. K tomu potřebuje Babiše a dobře ví, že nemůže vyslyšet žádné volání opozice, aby se svého prvního místopředsedy zbavil. Proto se také vyhýbá tomu, aby hodnotil, a případně reagoval změnami ve vládě na to, nakolik druhý muž vlády lže či nelže veřejnosti. Zároveň ale Sobotka určitě ví, že tato kauza by mohla obrat Babiše a jeho hnutí o voliče, kteří jsou podle průzkumů zatím více nakloněni ANO než jeho sociální demokracii. Kromě toho premiér přispívá k nervozitě šéfa ANO tím, že sociální demokraté podporují novelu zákona o střetu zájmů, která by zkomplikovala Babišovi podnikání.

5. Existují stále otázky, na které ministr a předseda ANO neodpověděl?
Nejpodstatnější otázka, na kterou nedal odpověď, je ta, proč se rozhodl řešit vlastnictví Farmy Čapí hnízdo tím, že ji přepsal na anonymní akcie - a navíc v období, kdy díky této změně vlastnictví mohlo Čapí hnízdo získat dotaci.

Komentář: Je nepochybné, že tato i další otázky se budou neustále opakovat, nejdůležitější ale už bude to, jestli česká policie nebo Evropský úřad pro dotační podvody zjistí nějaké porušení zákona. Pokud nezjistí, nebo se nedostanou na veřejnost nové informace, vše skončí pravděpodobně jen pokračujícími slovními přestřelkami. V takovém případě bude na voličích, jak velkou podporu ministru Babišovi a jeho hnutí ANO dají ve volbách.

 

Právě se děje

Další zprávy