Vondra ocenil dohodu, protože uklidnila trhy. "Bez toho by brzy došlo k ohrožení eurozóny i integrity celé EU, na což by Česko jako otevřená proexportní ekonomika doplatila," uvedl. Konkrétní parametry víceletého rozpočtu i fondu však podle něj moc nadějí nevzbuzují. "Dohoda je významným nakročením k dluhové a fiskální unii. Slibuje zavádění nových daní a pro Česko tím vzniknou nové závazky na desetiletí dopředu, které zatíží budoucí generace," uvedl.
Výsledek považuje Vondra za nevýhodný pro Česko. "Premiér jako vyjednavač selhal. S textem souhlasil, aniž by vyjednal cokoli z toho, k čemu ho před odjezdem zavázala sněmovna," zdůraznil. Upozorňuje, že Česko získalo navíc v kohezních fondech 1,5 miliardy eur, ale o dvě miliardy eur přišlo kvůli krácení prostředků Fondu spravedlivé transformace, které mají řešit důsledky ústupu od uhlí v postižených regionech. Babiš se podle něj navíc zřejmě ani nepokusil vyjednat zařazení jádra mezi tzv. čisté zdroje energie.
Šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček uvedl, že zřejmě šlo o nejnáročnější jednání. "Ale nakonec dopadlo velmi dobře, s výsledkem českého vyjednávání jsem spokojený. Koronavirová krize nám ukázala, ze jsme například příliš závislí na autoprůmyslu, je tedy potřeba investovat nejen do infrastruktury a výstavby," uvedl. Detaily podle Hamáčka teprve určí to, kolik si bude chtít Česko půjčit a za jakých podmínek. "Rozhodně je výsledek jednání slušný kompromis," dodal.
Podle poslance Františka Kopřivy (Piráti) je škoda, že výsledný kompromis snižuje objem investic do zdravotnictví, výzkumu a fondu spravedlivé transformace. "Právě tyto peníze totiž můžou zvýšit konkurenceschopnost EU oproti dalším velmocím a připravit ji na další krize. Dále je špatně, že podle finálního návrhu není čerpání peněz podmíněno dodržováním právního státu," uvedl. V některých zemích, včetně Česka, to podle něj může vést ke zneužívání peněz oligarchy.
Je dobře, že Babiš nestál dohodě v cestě, shodují se politici
Za nejdůležitější ale podobně jako další politici Kopřiva považuje, že byl nalezen alespoň nějaký kompromis. "Za dohodu jsem rád, i když cesta k ní nebyla snadná a zřejmě poznamená vztahy. Rychlost je důležitá, a to summit splnil. Jsem rád, že premiér nestál dohodě v cestě," sdělil europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Mrzí ho pokles financí v transformačním fondu.
Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je dohoda dobrou zprávou, protože z krize všichni vyjdou jako vítězové, nebo poražení. "Bít se v prsa, že někdo získal něco navíc, je krátkozraké. Peníze teď musí jít hlavně do inovací a infrastruktury," napsala na Twitteru.
Je dobrá zpráva, že se lídři zemí EU dohodli na pomoci ekonomice. Z krize vyjdeme buď všichni jako vítězové, nebo jako poražení. Bít se v prsa, že někdo získal něco navíc, je krátkozraké.
— Markéta Adamová (@market_a) July 21, 2020
Peníze teď musí jít hlavně do inovací a infrastruktury, ne do toustů. To budeme hlídat.
Dohodu dosaženou po čtyřech dnech jednání ocenil předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL). "Základní výtky premiéra Babiše v dohodě ale zůstávají - například kritérium nezaměstnanosti za posledních pět let nebo problematika finančních vratek - tzv. rabatů pro čisté plátce, které budou v některých případech dokonce navýšeny," uvedl. Navýšení prostředků na kohezi je v tom případě podle něj "slabou náplastí". Upozornil, že například Polsko i Maďarsko na rozdíl od Babiše dosáhly v podstatě všeho, co chtěly.
Předseda STAN Vít Rakušan shodu také vítá. "Podstatné bude, jak se peníze využijí. Pokud by se měly využít na podporu jen velkých firem, projektů a podobně, pak je jedno, o kolik jsme dostali navíc," uvedl. Peníze by podle něj měly směřovat na smysluplné projekty, které posunou Česko "dál do 21. století".
"EU je po dnešku silnější, soudržnější, solidárnější a ještě více spolupracující. A takovou ji v současném globalizovaném světě plném politiků, kterým překáží demokracie, potřebujeme," uvedl šéf poslanců STAN Jan Farský na Twitteru.
EU je po dnešku silnější, soudržnější, solidárnější a ještě více spolupracující.
— Jan Farský (@JanFar_sky) July 21, 2020
A takovou ji v současném globalizovaném světě plném politiků, kterým překáží demokracie, potřebujeme.#krizejakoprilezitost #spojenestatyevropske https://t.co/4cIbsiFTbe
Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že Babiš měl plán odmítnout. "Kývl na to, ze bude Česko ručit za půjčky krachujícím státům EU jako Itálie, Řecko a Španělsko, kterým už nikdo nechce půjčit. Budeme jim finančně pomáhat udržet násobně vyšší důchody a platy než máme my. To je šílené a velmi nebezpečné," sdělil Okamura.