Policie od půlnoci kontroluje hranici se Slovenskem. Zadržela už přes 150 migrantů

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 9. 2022 16:01
Policie v Jihomoravském kraji za prvních dvanáct hodin od zavedení kontrol na hranicích se Slovenskem zadržela osm převaděčů a odhalila 157 migrantů. Na policejním webu to ve čtvrtek uvedl mluvčí Petr Vala. Policisté budou kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat.
Česká policie kvůli vysokému počtu uprchlíků zavedla kontroly na česko-slovenské hranici.
Česká policie kvůli vysokému počtu uprchlíků zavedla kontroly na česko-slovenské hranici. | Foto: ČTK

Na česko-slovenské hranici jsou od půlnoci policejní hlídky na 17 silničních, sedmi železničních a třech říčních přechodech. Turisté se nemohou volně pohybovat po stezkách a cestách, které vedou po státní hranici nebo střídavě na území obou sousedních zemí. Hrozí za to pokuty, na místě až do 5000 korun. Výjimku dostanou zemědělci, lesníci, myslivci či rybáři při výkonu své práce v příhraničí.

Podle Valy se téměř třetina záchytů migrantů uskutečnila přímo na hraničních přechodech. "Jednalo se především o Syřany, kteří měli namířeno do západní Evropy," uvedl Vala. Nadále tak podle něj platí, že Česká republika je pro tyto cizince zemí pouze tranzitní, ve které nechtějí zůstávat. "Od půlnoci bylo zadrženo i osm převaděčů. Ti se na naše území v různých automobilech pokusili propašovat téměř sedm desítek cizinců, 28 migrantů pak bylo odhaleno ve vlacích," upřesnil Vala.

Při ranních kontrolách policisté společně s celníky v jednu chvíli odhalili dva převaděče, a to na hraničním přechodě Lanžhot - stará cesta, kdy se muži ve dvou sportovních vozech pokusili převézt 14 cizinců. Mezi nimi byly i malé děti.

"Někteří migranti dokonce cestovali i v zavazadlovém prostoru. Kromě toho měl navíc i jeden z kontrolovaných řidičů pozitivní test na drogy," uvedl mluvčí. Policie převaděče následně eskortovala na policejní oddělení, obviněni byli z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Oběma řidičům nyní v případě uznání viny hrozí několikaletý pobyt za mřížemi.

"Odhaleným nelegálním migrantům byl na hraničním přechodu cizineckými policisty vstup na naše území odepřen, museli se vrátit na Slovensko. Stejný osud potkal i skupinu 18 cizinců, kteří šli od našich sousedů po dálnici D2 směrem na Břeclav," doplnil Vala.

V návaznosti na Česko od čtvrtka zahajuje kontroly na hranicích se Slovenskem také Rakousko. Země tak chce předejít tomu, aby převaděči obcházeli kontroly na českých hranicích cestou právě přes Rakousko.

Slovensko kontroly kritizuje

Od začátku letošního roku již policisté zajistili na území republiky téměř 12 tisíc migrantů. To výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Současně zadržela 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Policisté proto budou hlídat i takzvanou zelenou hranici. Čekají, že skupiny převaděčů se budou snažit obejít přijatá opatření.

Vláda o dočasném zavedení kontrol rozhodla v pondělí večer. V první fázi podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) bude trvat deset dní, tedy do 8. října. Čas chce využít k jednání se slovenskou stranou, poté kabinet situaci vyhodnotí. Slovensko v úterý uvedlo, že rozhodnutí Česka respektuje. Ve středu ho ale slovenský premiér Eduard Heger kritizoval.

"Trochu zde selhala práce na straně Česka. Takto se to nedělá. Je potřeba to řešit komunikací, nikoliv takovými překvapeními. Krok, který udělalo Česko a další země, není správný, protože jde proti principům Schengenu," řekl Heger.

Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec navrhl pomoc Maďarsku se zajištěním jeho vnějších hranic a v této souvislosti chce jednat se sousedními zeměmi. Pokud se s nimi nedohodne na opatřeních, Slovensko podle něj zavede kontroly na hranicích s Maďarskem.

Podle Rakušana jsou opatření účinná

Rakušan v reakci na kritiku uvedl, že dočasné zavedení kontrol na hranici se Slovenskem není silový krok vůči Slovensku, cílem je dát převaděčským skupinám najevo, že pro ně existuje překážka. Ministr to řekl ze středy na čtvrtek na půlnočním briefingu v Hodoníně na hranici se Slovenskem. 

"Rozhodně není cílem komplikovat život občanů Česka nebo Slovenska. Rozhodně to není nějaký silový krok Česka vůči Slovensku. Tím cílem je jediné, dát i převaděčským skupinám, což jsou ti skuteční zločinci, což jsou ti skuteční obchodníci s lidským neštěstím, jasně najevo, že tady existuje překážka. A tou ty kontroly zavedené na slovensko-české hranici objektivně v této chvíli jsou," řekl Rakušan.

Zavedení kontrol na hranicích se Slovenskem, které nastalo o půlnoci ze středy na čtvrtek, se už po prvních hodinách ukazuje jako účinné. Podařilo se zadržet jak migranty, tak i převaděče, kteří se je pokoušeli dostat do Česka, uvedl ministr vnitra.

"Jedná se o reakci vlády, která nepřišla pozdě," zdůraznil. Vláda podle něj vnímá obnovení kontrol na vnitřní schengenské hranici jako krajní řešení. O dalším možném prodloužení bude vláda jednat na svém dalším zasedání, uvedl. "Nicméně ve chvíli, kdy počet migrantů zachycených od ledna na území Česka byl až 12 tisíc, vláda musela zareagovat," řekl ministr.

Poznamenal, že jde o komplikovanou záležitost. "Uvidíme, jak se bude situace dál vyvíjet. Podle platné legislativy jsou zavedeny kontroly v první fázi na deset dnů, vláda se tím bude zabývat na dalším zasedání. Potom mohou být prodlouženy o dalších 20 dnů. Samozřejmě to vyžaduje i jednání s Evropskou komisí o notifikaci našich opatření," popsal.

Ministr také dříve ve středu uvedl, že Česko se snažilo situaci kolem rostoucí migrace dlouhodobě řešit diplomatickou cestou, ale nevedlo to k úspěchu.

 

Právě se děje

Další zprávy