Lovci lebek po 20 letech dopadli muže, který obelstil televizní Bingo. Pro výhru posílal komparzisty

Marek Pokorný Marek Pokorný
8. 11. 2017 5:30
Pavel Fantyš podle soudu zmanipuloval počítačový program televizní soutěže a vyzvedával milionové výhry pomocí komparzistů. Po dvaceti letech jej zadrželi v USA.
Televizní Bingo: Upoutávka na pořad | Video: TV Nova

Praha - V polovině devadesátých let lámalo televizní Bingo na TV Nova rekordy sledovanosti: každý týden kvůli němu před televizní obrazovky sedaly až tři miliony lidí. Lidé si kupovali losy, z nichž některé zaručovaly účast v televizním losování. Tam v show moderované Janem Rosákem mohli vyhrát miliony.

V roce 1995 se ale ukázalo, že nešlo o náhodu: programátor Pavel Fantyš podle obžaloby upravil losovací program tak, aby do televizního losování postoupili majitelé konkrétních losů. Peníze pak chodili před televizní kamery vybírat za pěti až desetitisícový honorář komparzisté. Zatímco tyto "bílé koně" policie zadržela, Fantyš uprchl do ciziny. V nepřítomnosti byl v roce 2005 odsouzen k pětiletému vězení.

Soud ale bude muset Fantyšův případ projednat znovu. Po dvacetiletém skrývání totiž zadržel koncem července Fantyše Interpol ve Spojených státech. Počátkem srpna jej pak takzvaní lovci lebek dovezli do Česka. Fantyš vzápětí požádal o nové projednání svého případu.

Už zase "jen" obžalovaný

"Městský soud v Praze usnesením z 12. září letošního roku návrhu obviněného vyhověl a zrušil uvedené odsuzující rozsudky," uvedla mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Fantyš je tak v tuto chvíli ve vazbě. "Je na něj nutno pohlížet jako na obžalovaného, ne odsouzeného," podotkla Puci.

Fantyše zastupuje pražská advokátka Eva Balíčková, která však případ nechce komentovat. "Nemám svolení klienta," uvedla a potvrdila pouze to, že Fantyš požádal o nové projednání svého případu. "Má na to právo," konstatovala.

Případ dostal senát soudkyně Lenky Cihlářové, která donedávna soudila na Obvodním soudu pro Prahu 1. Kdy ale začne případ projednávat, zatím není jasné. "Hlavní líčení v této věci zatím nařízeno není," vysvětlila Puci.

Bezpečně z Kanady 

Pořad převzala TV Nova z Kanady. Tam se také tiskly tikety, jichž se každý týden prodaly víc než dva miliony. A soutěž údajně byla - alespoň podle svého ředitele Iva Kaderky - dokonale zabezpečena proti možným podvodům.

"Software je dokonale chráněn před viry a nelze se do něj nabourat. Není možné jej ani okopírovat, protože autor vymýšlí na každý týden do přímého přenosu jiný systém kombinací, které ukládá na disketu, a hraje se s úplně jinými tikety. Navíc nad provozováním bdí státní dozor, pověřený ministerstvem financí, který má i neustálý dohled nad hospodařením naší firmy," vysvětloval Kaderka koncem roku 1994 v Týdnu.

V říjnu 1995 ale Lidové noviny upozornily na možný podvod: skupina lidí si najímala své příbuzné a známé, aby chodili do televizního losování a účastnili se finále loterie, při němž v přímém přenosu vyhrávali až miliony. Ty pak odevzdávali za pěti či desetitisícovou provizi organizátorům.

TV Nova po skandálu soutěž na nějaký čas pozastavila. Když se ji pak pokusila obnovit, zájem diváků i sázejících dramaticky poklesl a vedl k úplnému ukončení pořadu.

Skoro deset let u soudů

Soudy případ řešily takřka deset let. Napoprvé Městský soud v Praze v roce 1997 poslal do vězení nepravomocně sedm lidí.

Kromě Fantyše a jeho pravé ruky Petra Hejdy, kteří byli od počátku stíháni jako uprchlí, nabírala fiktivní soutěžící další pětice lidí.

Po několikerém vrácení vrchním soudem padly definitivní rozsudky až v roce 2005: kromě Fantyše dostali všichni podmíněné tresty. Včetně Hejdy, kterého zatkla policie v roce 2001 na Slovensku.

Za necelý rok svého fungování loterie vydělala více než miliardu korun. Soud nakonec došel ke škodě nejméně 27 milionů korun, není ale vyloučeno, že si skupina vydělala mnohem víc.

 

Právě se děje

Další zprávy