"Být chráněnou osobou znamená mít kolem sebe lidi, kteří jsou s vámi téměř 24 hodin, sedm dní v týdnu. Jsou tak blízko, že vidí celý váš život. K takovým lidem musíte mít důvěru. A já musím říct naprosto jednoznačně, že minimálně k části útvaru pro ochranu prezidenta teď důvěru necítím," řekl Petr Pavel tři dny po zvolení časopisu Reflex.
Bezprecedentní vyjádření nedůvěry provázel také výjimečný krok. O Pavlovu bezpečnost se po dohodě s policejním prezidentem Martinem Vondráškem stará Ochranná služba Policie České republiky. Tedy útvar, který hlídá zbývající ústavní činitele včetně předsedy vlády a ministrů, na starosti má také zahraniční státníky při jejich návštěvách Česka.
Jak zjistilo Aktuálně.cz, přístup zvoleného prezidenta se nezamlouvá Nezávislému odborovému svazu Policie České republiky. Jde o největší spolek zastupující zájmy policistů, dalších příslušníků i civilních zaměstnanců bezpečnostních složek. Sdružuje jich zhruba 17 tisíc. Podle svazu měl být zvolený prezident Pavel uměřenější.
"Pavlovo mediální vystoupení bylo nešťastné"
"Vnímáme jako problém mediální vystoupení zvoleného prezidenta, že nedůvěřuje Útvaru pro ochranu prezidenta České republiky. Z jeho strany to bylo nešťastné," řekl Aktuálně.cz předseda svazu Tomáš Machovič. Upozorňuje, že v útvaru slouží více než 200 lidí. "Myslím si, že jsou to profesionálové a dělají práci, kterou mají."
Členy svazu už jejich předseda Machovič ujistil, že vedení odborů za policejní ochrankou stojí. V tomto duchu také chystá oficiální vyjádření pro webové stránky svazu. Podle svých slov útvar dobře zná, shodou okolností měl minulý měsíc s jeho vedením jednání.
Útvaru pro ochranu prezidenta od března 2019 velí generál Martin Baláž. Právě od něj se podle informací Aktuálně.cz odvíjí Pavlova nedůvěra. Ještě coby příslušník kriminální policie se Baláž v říjnu 2016 při návštěvě prezidenta Miloše Zemana ve Zlínském kraji seznámil s vedoucím prezidentské kanceláře Vratislavem Mynářem.
Prezidentská ochranka
- Útvar pro ochranu prezidenta České republiky je specializovaný útvar policie, který trvale zajišťuje bezpečnost hlavy státu. Poskytuje ochranu i bývalým prezidentům po skončení jejich mandátu. Čítá přes 200 příslušníků.
- Příslušníci útvaru chrání bydliště prezidenta a další objekty, ve kterých prezident při cestách po Česku pobývá. Přímou osobní stráž mu zajišťuje odbor ochrany chráněných osob, kde slouží třicet policistů.
- Útvar se podílí i na zajištění bezpečnosti mezinárodně chráněných osob při jejich pobytu v Česku. Rovněž chrání Pražský hrad jako sídlo prezidenta a také korunovační klenoty.
Předtím sloužil Baláž více než 20 let u zlínské policie. Na zmíněné večeři se potkal i se šéfem hradního protokolu Vladimírem Krulišem, shodou okolností tehdy žil jen pár stovek metrů od Krulišova zlínského bydliště. V roce 2018 byl Baláž na Krulišově svatbě - konala se v Mynářově penzionu v Osvětimanech.
Balážova neudržitelná pozice
Podle informací Aktuálně.cz je Balážova pozice v čele útvaru neudržitelná. Už samotné vyjádření Pavlovy nedůvěry vylučuje, aby ochranku dál řídil. Jednou z variant je, že požádá policejního prezidenta Martina Vondráška o přeložení. Útvar ve služebních záležitostech podléhá právě prvnímu muži policie.
S policejním prezidentem měl Pavel schůzku ve čtvrtek. Oficiálně se tam ale budoucnost Baláže v čele útvaru neprobírala. "Žádný požadavek na personální změnu ve vedení Útvaru pro ochranu prezidenta na včerejší schůzce nezazněl," řekl Aktuálně.cz mluvčí policejního prezidenta Jozef Bocán.
Na druhou stranu platí, že ohledně podoby vedení útvaru se mezi hlavou státu a policejním prezidentem očekává soulad. Plyne to i ze slov mluvčího Bocána. "Při zajišťování osobní ochrany, zejména ve vztahu k vysokým ústavním činitelům, se vždy snažíme najít potřebnou shodu mezi chráněnou osobou a týmem, který má ochranu zajišťovat," uvedl.
Ostatně sám ředitel Baláž připustil, že v jeho angažmá na Hradě sehrál klíčovou roli nyní dosluhující prezident Miloš Zeman. Začalo to zmíněnou návštěvou ve Zlíně. "Ptal se na kauzu metanol, kterou jsme vyřešili, i na moji práci policejního vyjednávače. Přes policejního prezidenta pak přišlo oslovení a nabídka na tuto pozici," řekl předloni Deníku N.
Střídání stráží s novým prezidentem
Šéf policejních odborů se staví proti tomu, aby změna prezidenta automaticky vedla ke střídání v čele jeho ochranky. Podle něj politici nemají rozhodovat o policejních personáliích. "Jsme profesionálové, řídíme se zákonem a interními akty policie. Nedovedu si představit, že by nově zvolený hejtman chtěl odvolat krajského policejního ředitele," poznamenal.
Ostrahu nad Pavlem převezme útvar pro ochranu prezidenta po inauguraci 9. března. Předseda odborů Machovič je přesvědčený, že až poté je možné vážně uvažovat o zásahu do jeho vedení. "Měl by se seznámit s chodem útvaru, a jak funguje. Teprve potom zhodnotit, zda je nutné provést změny," podotkl.
Bezprostředně po nástupu nového prezidenta se měnil šéf ochranky jen jednou. S počátkem úřadování Václava Klause v roce 2003 vystřídal Jiří Sklenka tehdejšího ředitele Františka Snopka. V průběhu dvou prezidentských období Miloše Zemana se šéf útvaru střídal třikrát. Před Balážem sloužili jako ředitelé Zdeněk Šiman, Vladimír Mach a Petr Dongres.
Kázeňský trest kvůli večírku s arcibiskupem
Generál Baláž dostal v minulosti kázeňský trest. Už jako ředitel prezidentské ochranky se předloni na jaře během přísných covidových opatření účastnil oslavy narozenin tehdejšího arcibiskupa Dominika Duky, jež se konala na střeše arcibiskupství. Jak upozornil Český rozhlas, Baláž za to dostal pokutu.
Někdejšímu policejnímu prezidentovi Janu Švejdarovi také musel vysvětlovat, proč v létě 2020 vystoupil na videu prezidentské kanceláře, kde se nepřímo vyjádřil k vyšetřování tehdejšího šéfa lánské obory Miloše Baláka. Balák zmanipuloval zakázku za 200 milionů korun. Od té doby se šéf ochranky v žádném záznamu z produkce prezidentské kanceláře neobjevil.
Prezident Zeman jmenoval Martina Baláže loni v květnu generálem. Bylo to poprvé v historii, co šéf prezidentské ochranky získal tak vysokou hodnost. "Dlouhodobě se svým osobním příkladem významně podílí na budování a prosazování dobrého jména Policie České republiky," stálo v návrhu na povýšení, které podal coby ministr vnitra ještě Jan Hamáček.