Zemanovi strážci měli ukrást 20 tisíc nábojů. Dostali trest, ale odmítli ho přijmout

Jan Horák Jan Horák
5. 11. 2022 7:25
Podle zjištění Aktuálně.cz dva příslušníci ochranky prezidenta Miloše Zemana dostali trest. Padl za zpronevěru více než 20 tisíc nábojů ze skladů na Pražském hradě, soud rozdal pokuty a zakázal jim činnost v oboru. Muži se však proti tomu brání. Aktuálně.cz zjistilo podrobnosti případu, jenž představuje jeden z největších skandálů Zemanovy ochranky v jeho druhém funkčním období.
Dva příslušníky Zemanovy ochranky čeká hlavní líčení (ilustrační snímek).
Dva příslušníky Zemanovy ochranky čeká hlavní líčení (ilustrační snímek). | Foto: Jakub Plíhal

Martin T. sloužil v policejním sboru od listopadu 1992, posledních sedm let kariéry strávil v Útvaru pro ochranu prezidenta České republiky. Byl tam vrchním komisařem v oddělení služební přípravy odboru zvláštní ochrany. Měl na starosti výcvik střelby. Patrik P. je ve službě posledních 17 let, od roku 2016 působí ve stejné pozici jako jeho kolega (Aktuálně.cz vzhledem ke stádiu řízení jejich celá jména nezveřejní, pozn. aut.).

Podle státního zástupce oba muži dva a čtvrt roku z policejního skladu na Pražském hradě v Jiřské ulici systematicky brali náboje různých druhů. Takto si měli nechat 20 020 kusů munice za 142 tisíc korun. A jak zjistilo Aktuálně.cz, soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Šárka Šantorová je za to kvůli zpronevěře letos koncem září potrestala.

"Jednomu z obviněných byl uložen peněžitý trest ve výši 150 tisíc korun a propadnutí věci a druhému ve výši 100 tisíc korun a zákaz výkonu zaměstnání v ozbrojených bezpečnostních sborech České republiky a ozbrojených silách České republiky na dobu tří let," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí soudu Eva Švíglerová.

Proti trestu podali odpor

První sankce míří na Martina T., Patrik P. obdržel nižší pokutu a zákaz činnosti. Soudkyně Šantorová rozhodla v neveřejném řízení takzvaným trestním příkazem, kdy rozhodnutí vynesla "pouze" na základě studia spisu a obžaloby.

"Proti vydanému trestnímu příkazu byl ze strany obou obviněných podán odpor," sdělila mluvčí soudu Švíglerová. Následovat bude standardní hlavní líčení s možnou účastí veřejnosti, kdy státní zástupce přednese obžalobu, důkazy se projednají a oba muži budou v případě zájmu moct vypovídat.

Odpor podali minulý měsíc. Kdy hlavní líčení začne, není jasné. Soudkyně jednání ještě nenařídila. Patrik P. na něj čeká v postavení mimo službu, nadřízení ho odstavili po jeho zadržení Generální inspekcí bezpečnostních sborů loni v únoru. Pobírá 60 procent platu. Martin T. měl podanou žádost o odchod do civilu ještě před zatčením, od policie následně odešel obratem.

2650 kusů munice za měsíc

"Po vzájemné dohodě, že část služebního střeliva si budou ponechávat za účelem vlastního majetkového prospěchu, ze skladovacích prostor ve své kanceláři střelivo odebrali v úmyslu neoprávněně se obohatit o majetek České republiky," popsal jejich skutek státní zástupce Jakub Matocha v obžalobě, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Podle něj si Martin T. a Patrik P. takto počínali od ledna 2018 do února 2020 a od září 2020 do prosince 2020. Vzhledem ke své pozici instruktorů střelby měli k munici neomezený přístup. Sebrané náboje vykázali jako spotřebované při cvičení. Jejich nadřízení si však mizející munice začali všímat, nechali je proto sledovat. Poznatky nakonec předali inspekci.

Prezidentská ochranka

  • Útvar pro ochranu prezidenta České republiky je specializovaný útvar policie, který trvale zajišťuje bezpečnost hlavy státu. Poskytuje ochranu i bývalým prezidentům po skončení jejich mandátu. Čítá přes 200 příslušníků.
  • Příslušníci útvaru chrání bydliště prezidenta a další objekty, ve kterých prezident při cestách po Česku pobývá. Přímou osobní stráž mu zajišťuje odbor ochrany chráněných osob, kde slouží třicet policistů.
  • Útvar se podílí i na zajištění bezpečnosti mezinárodně chráněných osob při jejich pobytu v Česku. Rovněž chrání Pražský hrad jako sídlo prezidenta a také korunovační klenoty. 

"Nespotřebovanou část střeliva odvezli do svého bydliště či na jiné místo a použili ji pro soukromé účely," popisuje žalobce Matocha, který případ převzal po kolegovi z Městského státního zastupitelství v Praze Ondřeji Šťastném, který kauzu řídil od počátku a za jehož dozoru inspekce oba muže loni v létě po pětiměsíčním prověřování obvinila.

Podle obžaloby stahovali ze skladu v průměru vyšší stovky nábojů měsíčně. Třikrát překročili hranici tisíce kusů munice za měsíc. Nejvíce, 2650, jich měli pobrat v září 2020. Státní zástupce Matocha další osud nábojů v podané obžalobě nepopisuje.

900 kusů nábojů měl doma

Trest v případě Martina T. zahrnuje také jeho jednání vyhodnocené coby nedovolené ozbrojování. Ačkoliv se inspekci nepodařilo zjistit její původ, další munici našla u něj doma. "V rozporu se zákonem o střelných zbraních a střelivu zajistil a ve svém bydlišti (…) neoprávněně přechovával 900 kusů nábojů," popisuje Matocha.

Z pohledu zákona se jednalo o zakázané střelivo. Do této kategorie spadají dělostřelecké zbraně či plně automatické zbraně a munice do nich, které pocházejí z vojenské produkce. Takové nejsou ověřeny pro civilní účely, případně jsou rizikové kvůli nedovolené úpravě.

Martin T. před příchodem do Útvaru na ochranu prezidenta republiky působil coby instruktor střelby u policie ve Středočeském kraji. Oboru se věnoval i po akademické stránce, v roce 2011 obhájil na Masarykově univerzitě diplomovou práci na téma "Posouzení stávající metodiky služební střelecké přípravy u Policie ČR". Patrik P. přišel na Hrad z Ochranné služby.

VIDEO: Šéf ochranky prezidenta Martin Baláž na videu z července 2020

Šéf ochranky prezidenta Martin Baláž na videu z července 2020 | Video: Pražský hrad - Kancelář prezidenta republiky
 

Právě se děje

Další zprávy