Brno - Experiment, na který stát uvolnil 4,5 milionu korun, bude mít pro lékaře z brněnské nemocnice nepříjemnou dohru. Komise potvrdila, že výzkumníci budou muset škodu zaplatit. Potrestán má být i doktor, který na pochybení upozornil a kterému se poté ostatní členové týmu údajně mstili.
Výzkum brněnských lékařů měl na prasatech zjistit, jaký způsob dýchání pomocí přístrojů je nejvhodnější. Jenže se nezdařil. A vedení Fakultní nemocnice Brno i zástupci ministerstva zdravotnictví již dříve konstatovali, že lékaři na závěr výzkumu předložili zprávu, která neodpovídala realitě.
Případ poté několik měsíců prověřovala komise. "Dospěla k závěru, že došlo k zaviněnému jednání ze strany zaměstnanců Fakultní nemocnice Brno s následkem vzniku škody, která bude dána k úhradě podle poměru zavinění zúčastněných na grantu," potvrdil Aktuálně.cz ředitel Roman Kraus.
Jakou částku budou jednotliví lékaři platit, není v současné době ještě jasné. Podle Krause ale budou muset vracet zejména odměny, které dostali za několik let práce na projektu. "Pokud nebude úhrada škody provedena dobrovolně, pak ji bude Fakultní nemocnice Brno vymáhat soudní cestou," doplnil Kraus.
Mstili se mi, řekl lékař, který upozornil na chyby
Na pochybení před časem upozornil lékař Miroslav Šeda, který byl jeden ze šesti členů týmu. Výzkumníci 4,5milionový grant dostali na pokus se čtyřiceti prasaty. Těm chtěli podávat do cévy kyselinu olejovou. Jenže pokus se nepovedl a sedm prasat uhynulo do dvaceti minut.
Celý příběh Šeda před koncem loňského roku popsal i ministru financí Andreji Babišovi (ANO), který poté napsal dopis ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi (ČSSD). Babiš v něm tvrdil, že vědci zfalšovali zprávu o výzkumu, aby si peníze z grantu mohli nechat, a Němečka žádal o jejich potrestání.
Potrestán bude nyní ale zřejmě i Šeda, také on by měl část škody zaplatit. "Nic o rozhodnutí komise nevím, ale platit nebudu. Já jsem nic nezfalšoval," prohlásil Šeda.
Tvrdí, že poté, co na údajně zfalšovaný závěr výzkumu upozornil, mu začal někdo škodit. Vyryl mu sprosté symboly na dveře auta, utrhal jmenovky u dveří nebo proti němu organizoval petiční akce, aby dostal výpověď. Nakonec se rozhodl odejít z brněnské do olomoucké nemocnice. "Pokud budou chtít něco zaplatit, tak se obrátím na soud a budu požadovat náhradu škody," řekl Šeda.
Lékař Jiří Žurek, který měl při výzkumu na starosti ekonomiku grantu, o rozhodnutí komise mluvit nechce. "Odmítám se s vámi o tom bavit," odvětil Žurek.
Podle policie zákon porušen nebyl
Pochybnosti se podle ředitele nemocnice Romana Krause objevily až zhruba půl roku po ukončení výzkumu. "Vzhledem k tomu, že nebyla uschována takzvaná zdrojová dokumentace, je velmi obtížné hodnotit validitu výsledků," podotkl Kraus.
Následně se nemocnice rozhodla, že 4,5milionový grant ministerstvu vrátí. "Raději předešla byť i podezření na jakékoli špatné nakládání s těmito prostředky," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. Případ prověřovala také policie. Ta ale nakonec konstatovala, že zákon porušen nebyl.