Podvody s emisními povolenkami. Miliony skončily v Singapuru

Marek Pokorný Marek Pokorný
28. 4. 2015 18:15
Soud potrestal dva spolumajitele společnosti TES Praha osmi a devíti lety nejpřísnějšího vězení za to, že při karuselových obchodech s emisními povolenkami ošidili stát na daních o 400 milionů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Tvrdé tresty devíti a osmi let vězení v nejpřísnějším režimu si od Městského soudu v Praze odnesla v úterý dvojice spolumajitelů firmy TES Praha Michal Flek a Tomáš Pokorný. Podle soudu se dopustili čtyřsetmilionových podvodů a krácení daní při obchodu s emisními povolenkami.

Firma TES nakoupila povolenky za více než jednu miliardu korun v zahraničí, aby je v první polovině roku 2010 prodala polostátní elektrárenské firmě ČEZ. Potíž byla v tom, že povolenky nakupovala bez DPH, zatímco energetickému gigantovi už daň naúčtovala – do tradičního podvodného kolotočového obchodu totiž nastrčila jako prostředníky menší tuzemské firmy a tvářila se, že povolenky ve skutečnosti kupuje s daní už od nich.

"Shodujeme se s obžalobou, že cílem bylo nastrčit dva české subjekty, aby byl daňovou povinnost povinen plnit nastrčený subjekt, a ne TES Praha," uvedla soudkyně Silvie Slepičková při odůvodnění rozsudku.

Na podvod upozornil ČEZ

Na podezřelý obchod upozornil ČEZ. To kvůli neobvyklému nárůstu počtu prodávaných povolenek právě od firmy TES Praha.

"Firma ČEZ upozornila písemně daňový úřad, že má podezření, že TES Praha se mohla vědomě či nevědomě účastnit karuselových obchodů s únikem DPH," citovaly v srpnu 2010 Hospodářské noviny mluvčího ČEZu Ladislava Kříže. A vzápětí podal trestní oznámení i Finanční analytický útvar ministerstva financí.

Případ začal řešit městský soud před koncem loňského roku. Flek i Pokorný se hájili tím, že o ničem nevěděli – věřili prý svým zaměstnancům. A především jistému Jamesovi B.

Zabavili jen garáž

Soud jim to ale neuvěřil. "Vylučuji, aby byli tak naivní, aby tvrdili, že nevědí o ničem a že vše dělal management za jejich zády," uvedla soudkyně Slepičková a poukázala na to, že k účtům, na které chodily peníze z obchodů s povolenkami, měli přístup právě oni dva. Upozornila také na jejich bohaté zkušenosti z podnikání.

Kvůli vysoké škodě soudkyně stanovila trest v horní polovině možné sazby. Vyšší trest si odnesl podle Slepičkové Pokorný proto, že podle zajištěné e-mailové korespondence měl vůdčí postavení.

Oba odsouzení se proti rozsudku na místě odvolali, a o definitivním trestu tak bude muset rozhodnout vrchní soud. "Je to názor soudkyně, náš názor je pochopitelně jiný," uvedl Flek. Další komentář ale odmítl. 

Vyšetřování případu zprvu dozorovalo vrchní státní zastupitelství pod vedením Vlastimila Rampuly, které až po příchodu Lenky Bradáčové předalo spis níž - Městskému státnímu zastupitelství v Praze.

Z uvedených 400 milionů se nepodařilo získat zpět takřka nic – všechny peníze skončily po několika převodech v zahraničí, například v Singapuru. Na účtech společnosti TES Praha se podařilo zablokovat jen něco málo přes milion korun, Flekovi pak soud nechal propadnout garáž a Pokornému dvě devítiny rodinného domu.

Vykradený registr

Podvody podnikatelů Fleka a Pokorného nejsou jediným případem, který tuzemské úřady v souvislosti s emisními povolenkami řešily. V lednu 2011 došlo ke krádeži 1,3 milionu povolenek za zhruba půl miliardy korun. Ležely na účtu českého registru povolenek, který spravuje firma OTE. Krádež v českém registru na dva měsíce zastavila obchodování s povolenkami v celé Evropě.

Tuzemské okradené pak nakonec odškodnila vláda. "Vláda České republiky se rozhodla doplnit účty poškozených majitelů na výši zůstatků před nezákonnými transakcemi," uvedl místopředseda představenstva OTE Michal Ivánek.

Část ukradených povolenek se podařilo nalézt především v německém a estonském registru. "Vrácena byla jen část povolenek z Estonska," dodal Ivánek. Od června 2012 pak provoz rejstříku zajišťuje přímo Evropská komise.

Loni v září pak britský soud poslal do vězení čtyři Brity s arabskými kořeny, kteří se na krádeži části povolenek – za 140 milionů korun – podíleli. Dostali tresty od tří do sedmi let vězení. Kvůli obchodu s odcizenými povolenkami založili několik firem v Polsku, cesta uvedených povolenek vedla i přes Čínu, Indii či Dubaj.

Evropská policejní agentura Europol již dříve spočítala škody z podvodů s emisními povolenkami v Evropě na minimálně 5 miliard eur - v přepočtu 140 miliard korun. Podvodům nahrávají i státy, které povolenky různě zdaňují.

 

Právě se děje

Další zprávy