Podnikatel Koltok si za zpronevěru peněz ze záložny MSD má odpykat 7,5 roku vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 4. 2021 12:31
Za úvěrový podvod vůči Metropolitnímu spořitelnímu družstvu si má podnikatel Petr Koltok odpykat 7,5 roku vězení a zaplatit peněžitý trest 1,2 milionu korun, rozhodl nepravomocně pražský městský soud, který muži uložil i desetiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech firem. Záložna, jež měla zhruba 14 000 členů, zkrachovala. Způsobená škoda podle obžaloby přesáhla 1,2 miliardy korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martin Svozilek

Koltoka soud označil za jednu z hlavních postav celé organizované skupiny. Podle rozsudku zajišťoval do dubna 2013 uzavírání fingovaných úvěrových smluv v Metropolitním spořitelním družstvu (MSD). Úvěry v družstvu získávaly tzv. ready-made společnosti bez historie a kapitálu, které zastupovali nastrčení lidé. Koltok údajně věděl, že tito tzv. bílí koně nikdy neměli v úmyslu vyvíjet podnikatelskou nebo jinou činnost, jež by mohla zajistit splacení úvěrů u MSD.

"Bylo prokázáno, že ovládal účty nastrčených osob. (…) Byly u něj nalezeny propočty, kolik komu z trestné činnosti připadne," uvedla předsedkyně senátu pražského městského soudu Kateřina Radkovská. "Nepochybujeme o tom, že pan Koltok získal trestnou činností zásadní majetkový prospěch," podotkla.

Pro bílé koně Koltok podle verdiktu zpracovával i potřebnou dokumentaci, zejména fingované podnikatelské plány a další listiny potřebné k podání žádosti o úvěr. Úvěrový proces v záložně byl pak pouze formální, družstvo při něm nehodnotilo bonitu žadatelů ani nekontrolovalo předložené listiny.

Koltok podle soudu následně zajistil i přeposílání peněz z MSD tak, aby bylo znemožněno jejich dohledání, a dopustil se tak i legalizace výnosů z trestné činnosti. "Finanční prostředky se ocitly zcela mimo kontrolu MSD, ale i samotných úvěrových dlužníků. V řádu dní byly převáděny na další osoby nejprve v Česku, následně v zahraničí," popsala soudkyně. Většina peněz skončila na účtech v Hongkongu, část se pak vrátila zpátky do Česka, kde je pachatelé podle soudu používali k hrazení úroků z poskytnutých úvěrů v MSD, dále ke koupi pozemků, které sloužily jako zástavy nových úvěrů, a také k vyplácení odměn bílým koňům.

Obhajoba s nepříčetností neuspěla

Podnikatelův obhájce tvrdil, že podnikatel je nepříčetný, a tedy nemůže mít trestní odpovědnost. "S tímto závěrem se senát zdejšího soudu v žádném případě neztotožnil," zdůraznila Radkovská. Připomněla, že podle revizního posudku zpracovaného bohnickou léčebnou muž své potíže simuluje. "Znalci u něj shledali jen poruchu přizpůsobení, která se rozvinula zřejmě v důsledku stresu z probíhajícího trestního řízení. Což byl také důvod, proč byl pan obžalovaný vyloučen k samostatném řízení," uvedla.

Koltok k vyhlášení rozsudku nepřišel, podle soudkyně se ale předtím hlavního líčení účastnil a "dokázal klást velmi pregnantně a orientovaně dotazy znalcům z oboru ekonomiky".

Pražský městský soud v kauze MSD už v listopadu 2019 nepravomocně uznal vinnými dalších 19 lidí včetně manažerů záložny Petra Jánského, Daniela Turečka a Jana Zavřela, které poslal na pět, šest a pět let do vězení a uložil jim také pětileté zákazy činnosti. Podle verdiktu však muži nespáchali zpronevěru, jak tvrdí obžaloba, ale porušení povinnosti při správě cizího majetku. Trojice vinu odmítá. Takzvané bílé koně soud potrestal většinou pěti nebo šesti lety vězení a pětiletým zákazem činnosti ve statutárních orgánech obchodních společností.

Na podezřelé toky peněz v MSD upozornil policii Finanční analytický útvar ministerstva financí. Státní zastupitelství záložně na jaře 2013 zablokovalo všechny peníze. Česká národní banka poté družstvu odebrala licenci a soud poslal záložnu do konkurzu.

 

Právě se děje

Další zprávy