Tři manažery vytunelovaného Metropolitního družstva poslal soud na roky do vězení

ČTK ČTK
29. 11. 2019 16:11
V souvislosti s vytunelováním Metropolitního spořitelního družstva poslal v pátek soud manažery záložny Petra Jánského, Daniela Turečka a Jana Zavřela na pět, šest a pět let do vězení. Potrestal je také pětiletým zákazem činnosti. Verdikt není pravomocný. Státní zástupkyně pro ně požadovala výrazně přísnější tresty včetně propadnutí majetku.
Metropolitní spořitelní družstvo
Metropolitní spořitelní družstvo | Foto: Martin Svozilek

Rozsudek pražského městského soudu uznal vinnými všech 19 lidí obžalovaných za vyvedení prostředků z družstva - většinu za úvěrové podvody a za praní špinavých peněz. Shodl se s obžalobou v tom, že skupina způsobila škodu přesahující 1,2 miliardy korun. Družstvo následně zkrachovalo. Poškozené, tedy Metropolitní spořitelní družstvo (MSD) a Garanční systém finančního trhu, soud odkázal s nároky na náhradu škody do civilního řízení.

"Možná se vám ty tresty zdají nízké. Ale obžalovaní, které jsme dneska odsoudili, nebyli ti hlavní pachatelé, na jejichž účtech končily finanční prostředky. Někteří z nich jsou už stíháni," zdůraznila předsedkyně senátu Dana Pacholíková.

Obžaloba tvrdila, že trojice manažerů Jánský, Tureček a Zavřel peníze z družstva v letech 2010 až 2013 zpronevěřila, a to prostřednictvím úvěrů, které muži sami schvalovali. Údajně nastavili proces poskytování podnikatelských úvěrů tak, aby hodnocení žadatelů bylo jen formální. K penězům se proto dostávaly tzv. ready-made firmy bez historie. Muži vinu odmítají.

Nejpřísnější trest pro bílého koně

Soudkyně Pacholíková konstatovala, že za poskytováním těchto úvěrů stála především nekompetentnost úvěrových pracovníků družstva. "Oni byli ti, kdo to měli přezkoumat. Nikdo ale neměl žádné námitky," uvedla. "Žádosti o úvěr obsahovaly bláboly, jiné slovo mě v této souvislosti bohužel nenapadá," pokračovala. Poukázala na to, že všechny podnikatelské záměry předestřené v žádostech byly víceméně stejné.

V čele firem žádajících o úvěry stáli podle verdiktu nastrčení lidé. Nejpřísnější trest ze všech obžalovaných - sedmileté vězení - dostal Jan Vinš, který tyto tzv. bílé koně údajně k trestné činnosti sjednával. Bílé koně soud potrestal většinou pěti nebo šesti lety vězení a pětiletým zákazem činnosti ve statutárních orgánech obchodních společností.

"Po tomto procesu si myslím, že finanční gramotnost občanů ČR je snad nejnižší z celé Evropské unie. Je to neuvěřitelné. Oni přišli s tím, že jsou nevinni, že jenom něco podepsali a že je to v podstatě vůbec nezajímá," řekla soudkyně na adresu nastrčených podnikatelů s tím, že prakticky všichni byli zadlužení a v exekucích.

Státní zástupkyně Daniela Smetanová žádala pro Jánského, Turečka a Zavřela odnětí svobody v rozmezí od 9,5 do deseti let, propadnutí veškerého majetku a maximální možný, tedy desetiletý zákaz činnosti v bankovnictví i ve statutárních orgánech firem. Tureček v pátek dostal souhrnný trest, protože byl nedávno pravomocně odsouzen za úvěrový podvod v MSD.

Na podezřelé toky peněz v MSD upozornil policii Finanční analytický útvar ministerstva financí. Státní zastupitelství záložně na jaře 2013 zablokovalo všechny peníze. Česká národní banka poté družstvu odebrala licenci a soud poslal záložnu, která tehdy měla přibližně 14 000 členů, do konkurzu.

Hlavním organizátorem zpronevěry a následného praní špinavých peněz byl podle obžaloby Petr Koltok, jehož skutky projednává soud v odděleném hlavním líčení.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Reprezentační záložník Darida prodloužil smlouvu s Herthou

Fotbalový reprezentant Vladimír Darida podepsal novou dlouhodobou smlouvu s Herthou. Berlínský klub, kde třicetiletý záložník působí od roku 2015, o tom informoval na svém webu.

Darida do Herthy přišel z jiného německého celku Freiburgu. Až na sezonu 2018/19, kdy bojoval se zraněními, měl pevné místo v základní sestavě. V roce 2017 prodloužil smlouvu do června 2021, nyní klub z německé metropole délku nového kontraktu nespecifikoval.

"Nyní hraju za Herthu šestou sezonu a cítím se jako doma v klubu i ve městě. Jsem rád, že budu i nadále součástí rodiny Herthy, a udělám všechno pro dosažení našich společných cílů," uvedl Darida.

Bývalý středopolař Plzně ve 133 soutěžních utkáních v dresu "Staré dámy" zaznamenal 13 gólů a 19 asistencí. V minulém ročníku Darida stanovil nový bundesligový rekord v počtu naběhaných kilometrů za zápas (14,65 km), když vylepšil vlastní maximum.

"Vladi je už roky nedílnou a důležitou součástí našeho týmu, takže jsme rádi, že pokračujeme ve společné cestě. Díky svým hráčským kvalitám a veliké vůli bude i nadále formovat naši hru," řekl generální manažer Herthy Michael Preetz.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Za domy u silnic dvojnásobek nebude. Sněmovna prosadila svou verzi zrychlení stavby dálnic

Sněmovna stvrdila svoji verzi vládní novely takzvaného liniového zákona, která má urychlit přípravu výstavby dálnic a další infrastruktury. Podle vlády by novela měla zkrátit přípravu staveb až o třetinu. Státu má také usnadnit získávání pozemků. V případě výkupu stavebních pozemků a staveb bude moci vlastník dostat až jedenapůlnásobek znalecké ceny.

Poslanci odmítli pozměňovací návrh Senátu, který navrhoval mimo jiné, aby vlastníci rodinných a bytových domů v místech budování dopravní nebo energetické infrastruktury dostávali za své nemovitosti, pokud v nich bydlí, až dvojnásobek odhadní ceny. Proti senátnímu návrhu se vyslovil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) a podpořil sněmovní verzi. Senátoři chtěli také usnadnit podmínky veřejně prospěšné infrastruktury na ochranu před účinky sucha i povodní.

Zákon zavádí takzvaný polský model, který se má vztahovat pouze na dopravní stavby. Státu umožní stavět dálnice, silnice I. třídy a celostátní železnice okamžitě poté, co získá přístup k potřebným pozemkům ve stavebním povolení. Tento postup budou moci uplatnit jen takzvaní oprávnění investoři, tedy hlavně státní organizace, jako jsou Ředitelství silnic a dálnic ČR nebo Správa železnic.

Další zprávy