Podbořany - Když šli loni v lednu obyvatelé v Podbořanech na Lounsku k prezidentským volbám, tři ze čtyř voličů dali hlas současné hlavě státu Miloši Zemanovi. Šestitisícové město se tak zařadilo vedle několika obcí na střední a severní Moravě k Zemanovým baštám.
Když se ale deník Aktuálně.cz pokusil Zemanovy voliče přímo ve městě hledat a přeptat se jich, jak vnímají současné protizemanovské nálady a prezidentovy výroky a vystupování, zprvu na mnoho z nich nenarazil.
Jak dopadly prezidentské volby
Zeman vs. Schwarzenberg
Česko 54,80 : 45,20
Lounsko 65,52 : 35,48
Podbořany 75,09 : 24,91
Na místním náměstí v sychravém listopadovém odpoledni oslovujeme necelou dvacítku lidí a mezi nimi se k Zemanovi hlásí jen jediný. "Když vidí, jak se projevuje, tak to lidé asi zapírají," soudí místní podnikatel a provozovatel čerpací stanice Roman Vaňkát.
Nakonec to ale přece jen vypadá, že se Zemanovi příznivci nevytratili. Našli jsme jich desítky a zjistili, že kdyby se tady nyní volilo, jejich favorit by opět vyhrál. Navzdory peticím, červeným kartám od demonstrantů a otevřené podpoře Číny a Ruska.
"Jako bývalý sociální demokrat dost slibuje sociální jistoty a lidi věří, že to dokáže ovlivnit i v současné funkci," tvrdí Zdeněk Šedivý, podle kterého současné kontroverzní „zviditelňování“ Zemanovi u místních voličů neuškodí.
"Ukázal na nynější politickou scénu. Když se podíváme na ostatní, co tam byli, Topolánek a podobně, oni jsou všichni stejní," krčí rameny Šedivý a dodává, že on sám Zemana nevolil.
Naproti tomu dvaatřicetiletý podlahář Václav Pavlík by Zemanovi u volební urny odpustil i přesto, že se mu nelíbily nedávné výroky v rozhlase, kde se prezident snažil vulgárně přeložit název ruské dívčí kapely Pussy Riot.
"Stydět bysme se měli všichni. Ale kdo to mohl tenkrát vědět, že nás bude takhle reprezentovat," říká rezignovaně Pavlík, podle nějž při volbě záleží i na soupeři. A když si měl vybrat mezi Zemanem a Karlem Schwarzenbergem, kterého označil za "žvatlu", měl jasno. Volil Zemana.
Popsal přesně, jak to je
Na početnější partu Zemanových fanoušků narazíme až v restauraci Růže na náměstí. Šestici štamgastů prý Zeman mluví z duše.
"Jen přeložil, co zpívaly ty Rusandy. On to jen popsal a novináři to hned vytrhli z kontextu a udělali z toho kdovíco," říká zhruba šedesátiletý muž. Stejně jako jeho kolegové u stolu se ale nechce představit. "Myslím, že nestojím o to, aby tam bylo napsáno, že to říká bývalý důstojník armády," dodává.
Současně upozorňuje, že jeho favoritem se Zeman stal až ve druhém kole prezidentské volby. "Já v prvním kole volil Dienstbiera, je mladý, perspektivní. A v druhém kole jsem volil menší zlo," konstatuje.
"Ano, je prezident republiky a měl by se ve vyjadřování krotit, ale popsal to přesně, jak to je," dodává jeho kolega u stolu. A stejně tak prý nevadí Zemanova náklonnost k Číně či Rusku. "Vždyť tam domlouvá a prosazuje naše výrobky, který jiný prezident takhle jezdil po světě a sháněl peníze pro republiku," shodují se.
"On česky řekl, jak se mluví v hospodách, proč se z toho dělá takové divadlo?" kroutí hlavou bývalý důstojník a všichni začínají spekulovat, kdo asi mohl organizovat a financovat to, jak tisíce lidí ukázaly Zemanovi při oslavách 17. listopadu červenou kartu.
"Proč o něm píšete blbě, kdo vymyslel ty červený karty? To by mě zajímalo," rozčiluje se další z nich.
První Lenin v Evropě
A proč je Miloš Zeman v Podbořanech tak oblíbený? Zdá se, že zde největší roli hrály dva faktory: sudetská karta, kterou v posledních dnech prezidentské kampaně vytáhl proti Karlu Schwarzenbergovi, a také to, že za jeho vlády na přelomu tisíciletí začali do Podbořan přicházet zahraniční investoři. Dosud zde zaměstnávají více než tisíc lidí – tedy čtvrtinu práceschopného obyvatelstva.
"Tady byli lidé vždy levicově zaměření," říká současný starosta Radek Reindl (ODS), který začíná již třetí volební období. "Jsme první město v Evropě, které mělo památník Vladimíra Iljiče Lenina," dodává a ukazuje odlitek bronzové desky, která zdejší náměstí zdobila již v roce 1923. "Zeman byl vždy ten, kdo levici reprezentoval," dodává.
Dokládá to i pohled na výsledky loňských sněmovních voleb: vyhráli komunisté s více než třiceti procenty, druhá byla ČSSD s 23 procenty a třetí Babišovo hnutí ANO s podporou 15 procent obyvatel. Naopak komunální volby díky oblíbenému starostovi Reindlovi vyhrála ODS.
Velkou roli hrálo i to, že Podbořany dříve patřily do Sudet, které poznamenal poválečný odsun Němců. Přišli noví vlastníci, kteří se nyní zalekli, že by o domy po odsunutých Němcích mohli přijít. Hodně bylo i Volyňských Čechů (ti mají v městečku dokonce své muzeum), kteří přišli hned po druhé světové válce. Jen na Podbořansko tak přišlo přes 1 500 nových rodin.
"Osmdesát procent domů je bývalých německých. A pokud máte kandidáta, který hraje na notu, že o majetek můžete přijít, bojíte se," vysvětluje starosta Reidl.
Město pro byznys
Město má ale ještě jedno specifikum, které s výše uvedeným na první pohled nejde dohromady. Více než jinde se totiž v Podbořanech daří podnikání. Loni dokonce získaly ocenění v soutěži Město pro byznys Ústeckého kraje. K prvnímu místu jim pomohly zejména nízká nezaměstnanost, nízké ceny pozemků či vyšší mzdy.
Zdejší radnice totiž hned po revoluci začala lákat investory. "Byl tady zemědělský kraj a hned po revoluci tisíce nezaměstnaných. Tak jsme se rozhodli nakoupit pole a lákat investory," říká tajemník úřadu Martin Gutzer, který na svém místě sedí už neuvěřitelných 23 let.
Když Zemanova vláda na přelomu tisíciletí schválila velkorysé investiční pobídky zahraničním investorům, měly pro ně Podbořany připravené pozemky. Přivedly italského výrobce chladniček Candy a po Plzni se staly druhým městem v zemi, kdo tehdy nový systém státních pobídek využil.
V závodě Candy tehdy našlo práci přes 900 lidí. "Miloš Zeman je tady díky tomu dobře zapsán. Byl tady, když se poklepávalo na základní kámen, a lidi si to pamatují," je přesvědčen bývalý starosta a tehdejší Zemanův spolustraník Josef Čerňanský (ČSSD), který město řídil šestnáct let, do voleb v roce 2006. "On přijel a nechoval se jako předseda vlády, bavil se s lidmi. A když přišel nějaký chytrolín, uměl ho usadit. Jsme malé město a lidé to vnímají," popisuje Čerňanský důvody zdejší Zemanovy podpory.
Společnost Candy však už dnes tak úspěšná není. V investičních pobídkách vyčerpala maximum možného a dnes v Podbořanech skomírá. Práci dává necelé stovce lidí a většinu výroby přestěhovala dál na východ Evropy a do Asie.
Část propuštěných zaměstnanců naštěstí našla místo jen o pár desítek metrů dál – ve firmě FTE Automotive, která vyrábí spojky a brzdové systémy pro automobily. Německý koncern zde otevřel svou pobočku před sedmi lety a také získal investiční pobídky – až do roku 2017 má odpuštěné daně. "Zavázali jsme se zaměstnat 440 lidí, dnes máme 620 zaměstnanců a očekáváme nabrat až na 800," říká ředitel FTE Automotive Jiří Malkus.