Hovory z Lán porušily zákon i kodex ČRo, rozhodla rada

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 11. 2014 17:25
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) uznala výjimečnost situace a vyzvala k respektování kodexu.
Miloš Zeman (ilustrační foto)
Miloš Zeman (ilustrační foto) | Foto: Matej Slávik, Economia

Praha - Rozhlasový pořad Hovory z Lán, v němž prezident Miloš Zeman pronesl několik vulgárních výroků, porušil zákon i kodex Českého rozhlasu (ČRo).

Rada veřejnoprávní instituce uznala výjimečnost situace, kdy svou roli hrálo překvapení a respekt k hlavě státu. Do budoucna rozhlas vyzvala, aby u Hovorů z Lán respektoval svůj kodex.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zopakoval, že prezident v rozhovoru jen poukázal na název hudební skupiny a citoval svého protikandidáta z prezidentské volby Karla Schwarzenberga.

Nebývalá pozornost

Generální ředitel rozhlasu Peter Duhan na středečním veřejném zasedání uvedl, že nepamatuje, kdy si rozhlasový pořad vysloužil takovou pozornost. "Český rozhlas udělal vše pro to, aby minimalizoval dopady na kodex," prohlásil Duhan s poukazem na upozornění moderátora a následné prohlášení rozhlasu.

Prezidentův mluvčí v reakci na rozhodnutí rady zopakoval dřívější argumenty. "Jak již bylo vysvětleno, pan prezident v Hovorech z Lán poukázal na název jisté hudební skupiny nebo citoval jadrný výraz použitý v jednom rozhovoru jeho prezidentským protikandidátem. Stanovisko Rady ČRo tedy vyvolává otázku, zda míří i na citovaného politika," řekl Ovčáček.

"Nedalo se to předvídat"

Zeman v rozhovoru opakovaně použil vulgarismů, když mluvil o ruské kapele Pussy Riot a o služebním zákonu; odvolával se při tom na dřívější vyjádření předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga.

"Situace se nedala předvídat a vypnout prezidenta bez upozornění také nešlo," řekl Duhan k vulgaritám, které zazněly v odpovědích hlavy státu. Příprava tematických okruhů i moderátora podle něj byla standardní. "Pokud by se situace opakovala, je rozhlas připraven reagovat velmi razantně," doplnil s tím, že prezidentu napsal osobní dopis, termín schůzky, o niž požádal, ale zatím nezná.

Právo odebrat slovo

Radní v diskusi zmínili mimo jiné pasáž kodexu, která se věnuje živému vysílání a na niž poukazovaly některé stížnosti. Dokument například uvádí, že "pokud je to proveditelné, nepřipustí Český rozhlas k účasti na živém vysílání osobu, u které je důvodný předpoklad, že by se mohla chovat urážlivě, vulgárně nebo je pod vlivem alkoholu či omamných prostředků". Tuto část kodexu radní zmínili v usnesení a rozhlas vyzvali, aby se při Hovorech z Lán tímto pravidlem řídil.

Konkrétní pasáž kodexu citovali také v případě posledních Hovorů, konkrétně to, že moderátor má pravomoc odebrat hostu slovo v případě, že se "v živém vysílání určitá osoba projevuje tak, že nelze dostát povinnostem uloženým zákonem nebo kodexem".

Ukončili i Dominika Duku

Rada Českého rozhlasu se kritizovanému pořadu věnovala již před dvěma týdny. Ve středu radní připomněli případ z loňského roku, kdy v rozhovoru s kardinálem Dominikem Dukou zasáhl editor. Duhan poukázal na to, že tehdy šlo o dodržení předvolebních pravidel. "Analogii bych v tom nehledal," řekl Duhan. Náměstek René Zavoral připomněl, že ani tehdy rozhovor nebyl přerušen, ale řádně ukončen v souladu s předvolebními pravidly.

V minulém týdnu Český rozhlas od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) dostal za poslední Hovory z Lán upozornění na porušení zákona. Stejný postih si kvůli odvysílaným vulgaritám vysloužily i Česká televize a Nova, jež o výrocích také informovaly.

Prezident Zeman použil vulgarismy v přímém přenosu Hovorů z Lán 2. listopadu. V rozhovoru opakovaně použil vulgární výroky, když mluvil o ruské kapele Pussy Riot nebo služebním zákonu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Závod mužů na 15 km klasicky vyhrál Iivo Niskanen a po listopadovém triumfu v Ruce si na své oblíbené trati připsal druhé vítězství v sezoně. Finský lyžař porazil o deset sekund vedoucího muže průběžného pořadí Rusa Alexandra Bolšunova, třetí příčku obsadil Nor Hans Christer Holund.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

SP v běhu na lyžích v Lahti:

Muži - 15 km klasicky:

1. Niskanen (Fin.) 32:15,5, 2. Bolšunov (Rus.) -10,1, 3. Holund (Nor.) -28,8, 4. Semikov (Rus.) -38,8, 5. Röthe -47,9, 6. Krüger -49,4, 7. Golberg -54,1, 8. Klaebo (všichni Nor.) -54,7, 9. Bessměrtnych -55,1, 10. Jakimuškin (oba Rus.) -59,3.

Průběžné pořadí SP (po 30 ze 40 závodů): 1. Bolšunov 2028 b., 2. Klaebo 1563, 3. Golberg 1238, 4. Röthe 1169, 5. Krüger 1163, 6. Niskanen 1147, …65. Novák 71, 102. Pechoušek 21, 130. Černý 5, 132. Knop 5, 135. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 23:53,3, 2. Anderssonová (Švéd.) -3,4, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) -11,8, 4. Karlssonová (Švéd.) -21,9, 5. Östbergová (Nor.) -25,0, 6. Něprjajevová (Rus.) -31,2, 7. H. Wengová (Nor.) -34,9, 8. Hennigová (Něm.) -43,1, 9. Jacobsenová (Nor.) -55,8, 10. Matintalová (Fin.) -56,3.

Průběžné pořadí SP (po 30 ze 40 závodů): 1. Johaugová 2368 b., 2. H. Wengová 1647, 3. Něprjajevová 1300, 4. Jacobsenová 1231, 5. Östbergová 1110, 6. Digginsová (USA) 1047, …27. Razýmová 255, 46. Janatová 119, 55. Nováková 67, 82. Beranová (všechny ČR) 15.

Zdroj: ČTK
Další zprávy