Hovory z Lán porušily zákon i kodex ČRo, rozhodla rada

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 11. 2014 17:25
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) uznala výjimečnost situace a vyzvala k respektování kodexu.
Miloš Zeman (ilustrační foto)
Miloš Zeman (ilustrační foto) | Foto: Matej Slávik, Economia

Praha - Rozhlasový pořad Hovory z Lán, v němž prezident Miloš Zeman pronesl několik vulgárních výroků, porušil zákon i kodex Českého rozhlasu (ČRo).

Rada veřejnoprávní instituce uznala výjimečnost situace, kdy svou roli hrálo překvapení a respekt k hlavě státu. Do budoucna rozhlas vyzvala, aby u Hovorů z Lán respektoval svůj kodex.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zopakoval, že prezident v rozhovoru jen poukázal na název hudební skupiny a citoval svého protikandidáta z prezidentské volby Karla Schwarzenberga.

Nebývalá pozornost

Generální ředitel rozhlasu Peter Duhan na středečním veřejném zasedání uvedl, že nepamatuje, kdy si rozhlasový pořad vysloužil takovou pozornost. "Český rozhlas udělal vše pro to, aby minimalizoval dopady na kodex," prohlásil Duhan s poukazem na upozornění moderátora a následné prohlášení rozhlasu.

Prezidentův mluvčí v reakci na rozhodnutí rady zopakoval dřívější argumenty. "Jak již bylo vysvětleno, pan prezident v Hovorech z Lán poukázal na název jisté hudební skupiny nebo citoval jadrný výraz použitý v jednom rozhovoru jeho prezidentským protikandidátem. Stanovisko Rady ČRo tedy vyvolává otázku, zda míří i na citovaného politika," řekl Ovčáček.

"Nedalo se to předvídat"

Zeman v rozhovoru opakovaně použil vulgarismů, když mluvil o ruské kapele Pussy Riot a o služebním zákonu; odvolával se při tom na dřívější vyjádření předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga.

"Situace se nedala předvídat a vypnout prezidenta bez upozornění také nešlo," řekl Duhan k vulgaritám, které zazněly v odpovědích hlavy státu. Příprava tematických okruhů i moderátora podle něj byla standardní. "Pokud by se situace opakovala, je rozhlas připraven reagovat velmi razantně," doplnil s tím, že prezidentu napsal osobní dopis, termín schůzky, o niž požádal, ale zatím nezná.

Právo odebrat slovo

Radní v diskusi zmínili mimo jiné pasáž kodexu, která se věnuje živému vysílání a na niž poukazovaly některé stížnosti. Dokument například uvádí, že "pokud je to proveditelné, nepřipustí Český rozhlas k účasti na živém vysílání osobu, u které je důvodný předpoklad, že by se mohla chovat urážlivě, vulgárně nebo je pod vlivem alkoholu či omamných prostředků". Tuto část kodexu radní zmínili v usnesení a rozhlas vyzvali, aby se při Hovorech z Lán tímto pravidlem řídil.

Konkrétní pasáž kodexu citovali také v případě posledních Hovorů, konkrétně to, že moderátor má pravomoc odebrat hostu slovo v případě, že se "v živém vysílání určitá osoba projevuje tak, že nelze dostát povinnostem uloženým zákonem nebo kodexem".

Ukončili i Dominika Duku

Rada Českého rozhlasu se kritizovanému pořadu věnovala již před dvěma týdny. Ve středu radní připomněli případ z loňského roku, kdy v rozhovoru s kardinálem Dominikem Dukou zasáhl editor. Duhan poukázal na to, že tehdy šlo o dodržení předvolebních pravidel. "Analogii bych v tom nehledal," řekl Duhan. Náměstek René Zavoral připomněl, že ani tehdy rozhovor nebyl přerušen, ale řádně ukončen v souladu s předvolebními pravidly.

V minulém týdnu Český rozhlas od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) dostal za poslední Hovory z Lán upozornění na porušení zákona. Stejný postih si kvůli odvysílaným vulgaritám vysloužily i Česká televize a Nova, jež o výrocích také informovaly.

Prezident Zeman použil vulgarismy v přímém přenosu Hovorů z Lán 2. listopadu. V rozhovoru opakovaně použil vulgární výroky, když mluvil o ruské kapele Pussy Riot nebo služebním zákonu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy