Praha - V řadách Islámského státu zatím žádný Čech nebojuje a ani nebojoval. Informace o českých vojácích, se kterou minulý týden přišla Věra Jourová, podle Lidových novin pochází z loňského října.
Podle deníku čeští diplomaté loni na podzim skutečně prověřovali informaci, že v Kurdistánu byli zadrženi dva Češi.
Z neklidné oblasti dorazila v říjnu k českému velvyslanci v Bagdádu Alexandru Langerovi netradiční depeše. Kurdové ho informovali o tom, že zajali na severu Iráku dva muže, kteří hovořili česky. Prý jim tam dokonce sehnali tlumočníka.
"Asi před půl rokem jsem získal informaci, že na straně Islámského státu bojovali dva Češi. A měl jsem to potvrzené od dvou na sobě nezávislých zdrojů. Bolela mě z toho hlava, protože jsem tehdy nemohl zjistit žádné bližší údaje," řekl listu Alexandr Langer.
Kurdové popletli názvy zemí
Z hororové zprávy se nicméně záhy vyklubala "jen" neznalost cizích zemí na straně Kurdů. "Nakonec se zjistilo, že si pletli Czech Republic a Chechen Republic (mezinárodní název pro Čečensko – pozn. red.). Spadl mi ze srdce veliký kámen," vzpomíná diplomat Langer.
Podle zavedených mezinárodních standardů v případě, že je v Iráku či v Sýrii zadržen zahraniční bojovník Islámského státu anebo se nalezne jeho tělo, tamní ministerstvo zahraničních věcí vyrozumí ambasádu státu, z něhož radikál pochází.
Zpráva o českých bojovnících v Islámském státu se rozšířila minulý týden po výroku Věry Jourové v Českém rozhlasu.
Obratem ji ale dementoval jak ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, tak i ministr vnitra Milan Chovanec.
Jourová se prý odkazovala na informace, které jí poskytli její spolupracovníci. Po dementi oficiálních míst uvedla, že je dobře, že se informace nepotvrdily.