Na začátku ledna bylo vše jinak. Pavel má teď kritický náskok, říká šéf agentury STEM

Linda Bartošová Pavel Švec Video Linda Bartošová, Pavel Švec, Video
19. 1. 2023 8:32
"Vycházelo nám, že by dvě třetiny voličů Danuše Nerudové daly hlas Petru Pavlovi, šestina Andreji Babišovi. Největší neznámou je 800 tisíc lidí, kteří v prvním kole nepřišli. Nevíme, kolik z nich dorazí nyní, protože to ani oni nevědí, ale s velkou mírou rezervy je jejich podpora pro Pavla a Babiše půl na půl," odhaduje ředitel agentury STEM Martin Buchtík v rozhovoru s Lindou Bartošovou.
Prezidentské volby - Rozhovor s Martinem Buchtíkem | Video: Video, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa

Výsledky prvního kola prezidentské volby, kdy získali generál ve výslužbě Petr Pavel a předseda hnutí ANO kolem 35 procent hlasů a třetí Danuše Nerudová jen 14 procent, byly pro mnohé překvapením. Poslední předvolební průzkumy pořadí kandidátů víceméně trefily, číselné odhady však byly jiné.

"Naše průzkumy vyšly, protože odrážely náladu lidí v době měření, čili na začátku ledna. Pak ale došlo k velké dynamice, stala se spousta událostí, které rozhodování lidí ovlivnily v posledním týdnu, mnoho voličů se skutečně rozhodovalo do poslední chvíli mezi Pavlem a Nerudovou a došlo tam ještě k velkým posunům," vysvětluje Buchtík.

Na otázku, zda předvolební průzkumy ovlivňují chování voličů, připouští, že ano. Nicméně bez nich by podle něj byla veřejnost slepá a snáze manipulovatelná. "Zveřejňování průzkumů před volbami je vždy o etické otázce, s níž velmi pečlivě pracujeme. Mají veřejné mínění reflektovat, nikoliv utvářet. Mají svou hodnotu. Zakazují je jen státy, kde je demokracie omezená, nebo vůbec žádná," upozorňuje sociolog.

Hlavní témata rozhovoru:

0:30 - 2:55 Jaký vliv mají volební průzkumy na výsledky voleb a nebyl by férovější boj bez nich? 

2:55 - 5:35 O tom, jestli při průzkumech hrají nějakou roli i morální spory a kdy je nejlépe začít je provádět.

5:35 - 9:00 Proč byl tento rok tak rozdílný výsledek průzkumů a výsledků u Danuše Nerudové? Znamená to, že průzkumy nevyšly?

9:05 - 12:30 Kolik hlasů navíc potřebuje získat vítězný kandidát oproti prvnímu kolu?

12:30 -13:20 Co může způsobit neúčast Andreje Babiše v debatě na ČT?

13:20 - 16:20 Jak lze popsat voličské skupiny Andreje Babiše a Petra Pavla? Proč není tak jednoznačné dělení na voliče z měst a voliče z vesnic?

16:20 - 17:40 Rozhodnou volby mladší, nebo starší voliči? A proč teď rozhodne možná i úplný detail. 

17:40 - 21:07 Jak budou volit voliči neúspěšných kandidátů? A co se ve druhém kole potenciálně stane s těmi, kdo v prvním kole nevolili?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Exploze plynové lahve v závodě na Teplicku vážně zranila pět lidí

Při výbuchu propanbutanové lahve v závodě v Košťanech na Teplicku bylo vážně zraněno pět lidí. Tři lidé utrpěli velmi vážná poranění a záchranáři je převezli do vinohradské nemocnice na popáleninové centrum. Pro jednoho člověka přiletěl vrtulník z Prahy, dalšího převáží vrtulník z Ústí a třetí jede sanitkou. Další dva zraněné vezly sanitky do ústeckého traumacentra, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Další výbuch podle hasičů nehrozí.

Událost se stala po 11. hodině v Hornické ulici. Evakuováni byli všichni pracovníci z haly, podle hasičů to bylo 17 lidí. Evakuace okolí podle hasičů není nutná. Mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová řekla, že na místo vyjeli kriminalisté.

Do firmy, která provádí revize propanbutanových lahví, přijelo několik desítek hasičů z šesti jednotek. "Vybuchl zbytkový propanbutan v servisované lahvi," řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Hasiči ochladili propanbutanové lahve uvnitř budovy. Plyn již nehoří. Nebezpečí dalšího výbuchu nehrozí, uvedli hasiči

Zdroj: ČTK
Další zprávy