Laboratoře v Česku ve čtvrtek zaznamenaly 34 740 nových případů covidu. To je o 20 tisíc méně než v rekordní středu. Ministerstvo ovšem do statistik nově nakažených nezapočítává lidi, kteří se covidem nakazili opakovaně. Těch za čtvrtek přibylo 16 248 - zatím zdaleka nejvíce. Ve středu jich bylo například necelých pět tisíc, minulý čtvrtek jen něco přes tři a půl tisíce.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška nejde o chybu. Zároveň ale upozorňuje, že číslo nevzrostlo kvůli tomu, že by ze dne na den přibylo takto mnohonásobně více reinfekcí.
"Je to tím, že se v posledních dnech strašně navýšil počet pozitivních a přenosy dat se dostávají za hranu kapacit. Jsou to tedy částečně zpožděné přenosy reinfekcí z regionů za poslední dva tři dny, které se nyní nakumulovaly do jednoho dne," řekl Aktuálně.cz Dušek. I proto upozorňuje, že spíš než denní data je dobré v aktuálním období velkého počtu provedených i pozitivních testů sledovat spíše sedmidenní průměry.
Po konzultaci s ÚZIS: Kvůli vysokému počtu testů neprošla všechna data o podezření na reinfekci do systému v daný den, ale část z nich až dnes. I proto drobné výkyvy v předchozích dnech. K dnešku připsaná podezření jsou ze všech krajů. Dál zůstává klíčový trend, ne denní údaj. pic.twitter.com/KrpOTUDu3d
— Daniel Stach (@DanielStach) January 28, 2022
Podle statistik ústavu se 7235 lidí evidovaných ve čtvrtek poprvé nakazilo ještě v roce 2020, 6962 pak v prvních třech čtvrtletích loňského roku. Přes dva tisíce lidí se ovšem covidem znovu nakazilo, ačkoli si nemocí prošli teprve před několika málo měsíci - v posledním čtvrtletí roku 2021.
Opakovaných nákaz v Česku soustavně přibývá. Do podzimu ústav evidoval jen jednotky či desítky případů za den, v listopadu už jich ale přibývalo denně několik stovek. Přes tisíc za den jich začal ústav evidovat až letos v lednu, a to kvůli šíření nové varianty omikron, která umí podle expertů účinněji obcházet imunitu získanou prodělanou nemocí.
Ústav do podezření na reinfekce zahrnuje pozitivní testy u osob, u kterých je vzdálenost mezi původní infekcí a tou novou více než 60 dní. Statistiky o nich uvádí od počtu nově nakažených odděleně. Je to z toho důvodu, že v čísle mohou být zahrnuti i lidé, u kterých může stále přetrvávat pozitivita od zachycení nákazy. Výsledky tak dále analyzuje Státní zdravotní ústav, který data o potvrzených opakovaných nákazách zveřejňuje jednou za měsíc.