Zuzana Hronová
15. 10. 2020 18:36
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v úterý pořádala on-line diskusi předních českých virologů, infektologů či imunologů o nynější pandemii. Redakce Aktuálně.cz vybrala informace odpovídající na časté dotazy veřejnosti: Proč Česko tak silně zasáhla druhá vlna? Kde jsou příčiny a jak je napravit? Jaká rizika jsou největší? Jak je to s vývojem léků na nemoc covid-19?
Proč se Českem valí nynější masivní vlna nákazy?
Vláda celé léto Čechům tvrdila, že země epidemii koronaviru zvládla, je v tom nejlepší v Evropě, a proto se občané nemusí viru bát. Premiér Andrej Babiš mnohdy vystupoval proti přísnějším opatřením. Vadilo mu, když někdo "zbytečně strašil" lidi. Právě tyto věci Čechy podle evolučního biologa Jaroslava Flegra ukolébaly a podle toho se také chovali.
Jak totiž vysvětluje, snížit rychlost šíření koronaviru může i lidský strach i "zhnusení". Dokud člověk považuje virus za nebezpečný a "hnusný", častěji si pak myje ruce a poctivě nosí roušku. Jedná se o takzvanou behaviorální imunitu. Ale tuto imunitu podmíněnou chováním prý v létě Češi ztratili. A tak přestali být ostražití, nedezinfikovali si tolik ruce, nenosili roušky.
K tomu, že se v létě virus tolik neprojevoval, přispělo podle Flegra sluneční záření, které lidi imunizovalo vitaminem D. Na konci srpna se ale občané vrátili z prázdnin, zaplnili obchodní domy a děti šly do škol. Virus pak všechny zaskočil.