věda

Zemřel astrofyzik a astronom Boris Valníček. Stál u zrodu československého kosmického výzkumu

Ve středu zemřel astrofyzik, astronom, popularizátor vědy a nestor české a československé kosmonautiky Boris Valníček. Bylo mu 94 let. Ve čtvrtek to oznámil jeho syn. Valníček stál u zrodu československého kosmického výzkumu. Koordinoval československou účast na vesmírném programu socialistických zemí Interkosmos, v jehož rámci se v březnu 1978 dostal do kosmu Vladimír Remek jako první člověk z jiné země než Sovětského svazu a USA.

V listopadu téhož roku zamířila na samostatnou oběžnou dráhu první československá družice Magion 1, určená pro výzkum nízkofrekvenčních elektromagnetických jevů v magnetosféře a ionosféře. Československé přístroje byly použity rovněž na několika sovětských družicích nebo sondách.

Boris Valníček se narodil 11. dubna 1927 v Jičíně, jeho otec byl legionářem v Rusku, kde se seznámil i se svojí ženou. Za druhé světové války působil v domácím odboji ve skupině Předvoj, po osvobození vystudoval meteorologii a experimentální fyziku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1950 nastoupil do Astronomického ústavu Československé akademie věd, kde se nejprve věnoval meteorologii a dlouhodobými změnami počasí, později dlouhá léta působil jako vedoucí skupiny kosmického výzkumu.

Zdroj: ČTK

Tým z Česka objevil protein, který má vliv na správné dělení buněk. Nové poznatky by mohly v budoucnu pomoci v protinádorové léčbě

Tým z Česka objevil nový protein, který má vliv na správné dělení buněk. Poznatky o jeho funkci by mohly v budoucnu pomoci v protinádorové léčbě. Akademie věd ČR o tom ve středu informovala v tiskové zprávě. Za objevem stojí vědci z Ústavu molekulární genetiky AV.

Zdroj: ČTK
Pokračovat