Palas podá ústavní stížnost na policii kvůli prohlídce domu

ČTK ČTK
30. 4. 2014 13:05
Postup policie nazval senátor šikanou, ústavní stížnost podá do 14 dnů. Jeho advokát označil domovní prohlídku za bezdůvodnou, protože Palas s policií spolupracuje.
Dům Jaroslava Palase v Jeseníkách.
Dům Jaroslava Palase v Jeseníkách. | Foto: Ondřej Besperát

Ostrava - Senátor a bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas, v jehož domě v Ludvíkově na Bruntálsku policie v úterý provedla domovní prohlídku, podá na postup policie do dvou týdnů ústavní stížnost.

Podle Palasova právníka Matěje Zachveji policisté nyní prověřují, z jakých zdrojů Palas dům v Ludvíkově financoval. Žalobci z Okresního státního zastupitelství v Bruntále případ nechtějí komentovat.

"Podáme ústavní stížnost. Vše řeší právní zástupce, kterému jsem dal pokyn," řekl ve středu Palas. Případ dozoruje bruntálské státní zastupitelství. Jeho šéf Libor Malý jej nechce komentovat. "Nebudeme poskytovat žádné informace. Není důvod. Můžeme jen konstatovat, že se konala domovní prohlídka. Je to jeden z úkonů probíhajícího trestního řízení," uvedl Malý.

Podle Palasova advokáta byla prohlídka nezákonná

Právě provedenou domovní prohlídku Zachveja považuje za nezákonnou. "Nebyl k ní důvod. Klient s policií spolupracuje. Měli požádat o vydání potřebných věcí a on by je vydal. Šlo jen o to nafotit nemovitost zevnitř. To je zásadní porušení ústavního práva celé rodiny na ochranu obydlí," sdělil. Tvrdí, že policie v nemovitosti nic nenašla.

Podle Zachveji policie případ vyšetřuje už druhým rokem. "Nejprve klientovi kladli za vinu, že v souvislosti s převodem novojičínské nemocnice z kraje na soukromého vlastníka přijal úplatek deset milionů korun. Vycházeli z anonymního udání. Nic se ale neprokázalo. Argumentovali jsme tím, že převod doporučila pracovní skupina a pak jej schválily jak rada, tak i zastupitelstvo kraje," vysvětlil.

Nyní podle právníka policisté zjišťují, z jakých zdrojů Palas financoval stavbu nemovitosti v Ludvíkově. Její hodnotu některé zdroje odhadují až na 20 milionů korun. Mluví se o ní jako o penzionu.

"Penzion to není. Jak stavební povolení, tak i záznam o kolaudaci hovoří o tom, že jde o rodinný dům. Navíc postavený z legálně vydělaných peněz manželů Palasových. Také si vzali půjčku, ke které mají řádně vystavenou smlouvu. Vše jsme policii předložili," uvedl Zachveja.

Stavba za dvacet milionů

Právník už na postup policie a průtahy podal začátkem dubna jednu stížnost. "Zatím o ní nebylo rozhodnuto. Vyšetřování se táhne dva roky. Klient z ničeho nebyl obviněn," řekl advokát. Palas postup policie označil za šikanu. "Dva roky s policií spolupracuji, co požadovali, jsme předali, včetně znaleckých posudků a daňových přiznání," doplnil.

Média dříve uvedla, že někdejší poslanec, ministr zemědělství i hejtman Moravskoslezského kraje Palas financoval stavbu za miliony korun z nejasných zdrojů. Palas to už dříve odmítal a tvrdil, že si na stavbu vydělal s manželkou, která je zubařka. Stavbu odhadli odborníci nejméně na 20 milionů korun.

Palas byl zvolen do Senátu za ČSSD, ze které později vystoupil. Mandát mu končí v říjnu 2016. Dříve byl postupně poslancem, ministrem zemědělství a moravskoslezským hejtmanem. Působil i v dozorčí radě Českých drah, odkud ho řídící výbor odvolal kvůli případnému střetu zájmů.

 

Právě se děje

Další zprávy