Tyto skvosty mizí. Průvodce ohroženými památkami v Česku

Ludvík Hradilek Štěpán Plaček Jiří Kropáček Ludvík Hradilek, Štěpán Plaček, Jiří Kropáček
Aktualizováno 24. 12. 2015 16:28
Kláštery, zámky, sýpky, vily či venkovské chalupy se obracejí v prach. Přitom jde často o jedinečné kulturní památky. Fotoreportér Ludvík Hradilek objel všechny kraje a zmapoval tu spoušť.

Nemovitých kulturních památek Národní ústav památkové péče eviduje v Česku více než 40 tisíc.

Pražský hrad, Český Krumlov, Kroměříž a celá řada dalších patří ke světovému kulturnímu dědictví, stojí tu staletí a není důvod s jejich návštěvou spěchat, opečováváme je jak zlatá telata, v nejbližší době nespadnou.

Jsou tu však památky často neméně významné, které se rozpadají před našima očima i bdělým okem orgánů státní správy. Může se stát, že příští rok už nebudou.

Navštívili jsme část z těch, u kterých hrozí zánik. Některé už spadly, většina čeká na svůj osud a pomalu se rozpadá.

Projděte si památné stavby naší země, kraj od kraje, kostel od zámku či textilní továrny. Uvidíte místa, která formovala kulturní dědictví našich předků, abyste o nich mohli vyprávět svým dětem.

Facebook autora

Plzeňský

Fotoreportér Ludvík Hradilek zmapoval zdevastované památky v Plzeňském kraji. Podívejte se ve fotogaleriích Památné ruiny Plzeňského kraje. Část prvníČást druhá

Stav památek a zejména vztah lidí k nim poznamenalo v minulosti vysídlení obyvatelstva z území bývalých Sudet a poté následné působení komunistického režimu.

Dlouhodobě chátrají zejména hodnotná venkovská panská sídla (například zámky ve Veselí, v Dolní Lukavici, v Chocenicích, v Cebivi, v Plané u Mariánských Lázní, ve Slavicích, ve Lhotce u Tisové, tvrze v Dolanech, v Žihli a v Bělé nad Radbuzou).

Některé stavby jsou kriticky ohrožené, přestože jsou dílčím způsobem postupně opravovány, ale opravy jsou nad finanční možnosti vlastníka (goticko-renesanční tvrz v Řenčích), probíhají nekoncepčně či jsou z rozličných důvodů nedokončeny (zámek v Nekmíři, zámek v Bystřici nad Úhlavou, kostel v Lukové).

Sakrální památky se více či méně daří udržovat v přijatelném stavu, ale v seznamu ohrožených památek mají rovněž své podstatné zastoupení. Některé z nich totiž podléhají postupné zkáze (např. kostel sv. Mikuláše v Šitboři, kostel sv. Anny v Pořejově, kaple sv. Anny v Olešné, pohřební kaple v Kanicích).

Zvláště ohrožený druh představují bývalé hospodářské dvory, hospodářské stavby a hospodářská zázemí bývalých panských sídel (například hospodářský dvůr Vlčtejn, pivovar u zámku v Dolní Lukavici, žentour v Nedražicích, špýchar v Kašperských Horách a řada dalších). 

 

Právě se děje

Další zprávy