Praha - Občanští demokraté hledají cesty, jak nepřipravit velká města o miliardy korun z daní a zároveň nepopudit své koaliční partnery z TOP 09.
Chystají plán, který by korigoval návrhy ministra financí Miroslava Kalouska ohledně peněz, jež z vybraných daní dostávají obce a města.
ODS jde hlavně o to, aby Praha a pak další tři velká města - Brno, Plzeň a Ostrava - nepřišla zhruba o 5 miliard korun ročně, jak navrhuje šéf státní kasy.
Kalouskův návrh vychází vstříc požadavkům politického dvojčete "topky", hnutí Starostové a nezávislí: aby rozdíl v příjmech na obyvatele mezi nejmenší obcí a největším městem nebyl víc než trojnásobek.
"Pan premiér mi na to dal ruku," opakovaně říká předseda Starostů a koaliční vyjednavač za TOP 09 Petr Gazdík, který opakovaně kritizuje rozdělování daňových výnosů pro menší obce.
I ODS připouští, že je třeba přerozdělení daní změnit.
"Jsme si vědomi, že je třeba napravit některé nedostatky," říká poslanec Vladislav Vilímec, který má problematiku daňového rozdělení pro obce v ODS na starosti. Zároveň ale ODS odmítá brát peníze čtyřem největším městům.
Rozbroj v koalici
Z obou stran padají v koalici silná slova. Předseda Starostů Gazdík prohlásil, že pokud nebude změna, nebude ani koalice, a mluví o nespravedlivém rozdělení příjmů mezi velká města - ve čtyřech největších městech žije 20 procent obyvatel ČR - ta ale z výtěžku sdílených daní dostávají bezmála 45 procent.
Premiér Petr Nečas (ODS) označil Kalouskův návrh inspirovaný Starosty za "levičácký" a za "jánošíkovský způsob", tedy bohatým brát a chudým dávat".
ODS teď proto připravuje konkurenční plán, který by "velké čtyřce" měst peníze neubral. Hnutí Starostové namítají, že pak by se do systému muselo přilít navíc asi 14 miliard korun.
I ODS připouští, že bez dalších peněz navíc to nepůjde.
"Nedokážu odhadnout, kolik to bude, žádný reálný výpočet tu není, bude se to muset znovu propočítat. Ale nebude to určitě 14 miliard," říká k tomu koaliční vyjednavač za ODS a předseda jejího poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura.
ODS: Trojnásobek je fikce
Zároveň ale ODS prohlašuje, že onen "trojnásobek" mezi nejmenší a největší obcí pro ni není "posvátná kráva".
"Není to věc, která by měla být jednoznačně určující. V programovém prohlášení vlády to není," říká.
ODS si teď nechala propočítat analýzy, jak se vypořádat s tím, aby Praha o nic nepřišla.
"Budeme porovnávat jednotlivé varianty a náš návrh představíme v sobotu," říká Stanjura.
Ztráta pro Plzeň
Mezitím už ale zákon z dílny ministra Kalouska "o rozpočtovém určení daní", podle kterého se dělí peníze z daní pro obce a města, dorazil na vládu a už dokonce skončilo připomínkové řízení. Teď se připomínky zpracovávají, zákon by mohl být zařazen na jednání celé vlády zhruba do měsíce.
Podle propočtů by si polepšily všechny obce a města do 100 tisíc obyvatel. Města se stovkou až 150 tisíci obyvatel by měla příjmy na hlavu jako dosud.
Naopak Praha by namísto současných 29 600 korun na obyvatele měla příjem z daní 27 800 a Plzeň by spadla ze 17 900 korun na hlavu na 12 600 korun.
"Ubírat peníze velkým městům není naší ambicí," přibližuje plán ODS Vladislav Vilímec.
Koalice se podle dostupných informací ale nakonec shodne na nějaké variantě schůdné pro "topku" i ODS v případě, že najde peníze pro čtyři největší města.