Praha - Očekávám největší demonstraci za několik posledních let, říká předseda odborového sdružení Kovo Josef Středula o vyvrcholení týdenních protestů proti vládě, kterým má být sobotní demonstrace na Václavském náměstí v Praze.
Sám za sebe odhaduje, že přijde 50 tisíc lidí "i víc".
"Pro mě osobně je prvním cílem vypsání nových voleb," říká Středula. Z dalšího hovoru ale vyplyne, že by mu stačilo i to, kdyby se vláda víc bavila s odboráři.
K ČSSD jako alternativě se staví do jisté míry zdrženlivě. Což by mohlo být i varovným signálem pro tuto nejsilnější stranu ve sněmovně - odbory k ní měly vždy blíž.
Skepsí vůči politickým stranám - které by ovšem na rozdíl od Holešovské výzvy nerušil - se Josef Středula vůbec netajil.
Rozhovor jsme ovšem vedli ještě pár hodin předtím, než se začala štěpit jedna z vládních stran - Věci veřejné.
A.cz: Jak velkou účast na sobotní demonstraci byste považovali za úspěch?
Úspěch je už to, že se ta demonstrace vůbec koná. Obrovským úspěchem je i to, že se koná v koalici občanských iniciativ a odborů. A nepamatuji demonstrace ve smyslu, aby vláda podala demisi, to se za 22 let nestalo v takové míře jako dnes.
Co se týče počtu účastníků - nechám se překvapit, až se v sobotu podívám z pódia, kolik lidí na Václavském náměstí bude. Ale očekávám největší demonstraci za několik posledních let. Na té poslední zhruba před rokem byla účast nad 50 tisíc lidí.
A.cz: Takže čekáte víc než oněch 50 tisíc?
Já osobně kolem těch 50 tisíc a více. Ale úspěšná - neúspěšná… Ta demonstrace je hlavně signálem pro české politiky, zejména vládnoucí, že lidé opravdu nejsou spokojeni.
A.cz: Vy ale čekáte, že by demonstrace vedla až k pádu vlády? Loňská demonstrace vládou nijak nezatřásla…
Je otázkou, zda je cílem dovést to do všech důsledků.
A.cz: Dobře: jaký je tedy váš cíl pro tuto konkrétní demonstraci?
My jsme se dostali při jednáních tripartity do situace, že se naše stanoviska začala postupně vytrácet. Pan premiér mnohdy přetrpěl jednání tripartity a v celém průběhu třeba ani jednou nezareagoval. Já myslím, že by vláda měla se svými partnery komunikovat, tedy ne že je jen vyslechne, ale že s nimi bude hledat společné východisko. To se dosud nestalo.
A.cz: Takže chápu to správně, že za úspěch oné demonstrace byste bral i jen to, že vláda bude komunikovat na tripartitě - stačilo by vám to?
Pro mě osobně je prvním cílem vypsání nových voleb. S ohledem na to, co předvádí vládní koalice, má naprostou logiku požadavek, aby ukončili vládní angažmá. Větších či menších průšvihů, policejních šetření, soudních procesů už bylo tolik, že je nevkusné, aby takováto vláda dál pokračovala. Ať voliči rozhodnou, jaké bude další směřování České republiky.
Ale další cíle jsou určitě jiný typ komunikace.
A.cz: Poté, když se tedy nepovede ten první, pád vlády?
Ano, ale i v kombinaci - jakákoliv vláda, která přijde, by měla s těmi, kteří se pohybují v ekonomice, komunikovat. Jedním z důvodů demonstrace je, že se s lidmi nekomunikuje, že se jim jen sdělují špatné zprávy.
A.cz: Vidíte alternativu v opozici?
Když posuzuji, kdo je v současné opozici, tak mám problém vidět, co bude po volbách. Ale prostě se nebude vybírat dobrá alternativa, ale nejlepší možná z těch relativně špatných. Co to je, to je subjektivní stanovisko.
A.cz: A co to je pro vás osobně?
Pro mě sociálně akceptovatelný vývoj. Reformy jsou potřebně, ale jde o jejich směr. Tyhle cílí na lidi nemocné, důchodce, rodiny s dětmi.
Můžeme se třeba ztotožnit s vyšším zdaněním v daňových rájích - z 15 na 35 procent, ale už ne s tím, že dividendy jsou stále osvobozené od daní.
A.cz: Je tedy pro vás alternativou ekonomický program ČSSD?
Upřímně - neznám ekonomický program ČSSD. Pokud se s ním budu seznamovat, tak až ve chvíli, kdy budou vypsány volby.
A.cz: Spíš jsem se ptal, že pokud říkáte: budeme vybírat méně špatnou variantu, je to tedy pro vás ČSSD?
Může to být jedna z alternativ.
A.cz: A jiná alternativa?
Budu idealista: třeba se do voleb 2014 ještě objeví někdo, kdo bude mít schopnost správy ČR a odbornost. Můj problém je, že těch, kteří by mohli stanout v čele resortů, je jako šafránu.
A.cz: Na jaké bázi spolupracujete s občanskými iniciativami, jako je třeba ProAlt?
Je jich více, není to jen ProAlt a nechceme, aby spolupráce byla jen kvůli této jediné demonstraci. Po demonstraci chceme vytvořit jakousi stálejší reprezentativní skupinu, aby se nestalo, že zástupce 15 tisíc lidí má stejnou váhu jako ten, kdo zastupuje 400 tisíc členů.
A.cz: S kým dalším teď spolupracujete?
Jsou to studentské iniciativy, lidé jako docentka Švihlíková (Alternativa zdola podporující komunitní hnutí - pozn. A.cz) a podobně. Jako odbory prostě chceme spolupracovat s občanskou společností.
Zpráva, která z toho plyne pro politiky: pokud udělali něco dobrého, pak to, že sjednocují lidi proti sobě.
A.cz: Co Holešovská výzva?
Ta není součástí těchto jednání a potřebuji si teprve udělat názor na lidi, kteří tam jsou.
A.cz: Ale nemají pravdu v tuto chvíli kritici, když říkají: toto není výzva ke změně vlády, ale k demontáži demokracie jako takové, pokud mluví o rozpuštění vlády, Parlamentu a demisi prezidenta?
Mělo by být zřejmé, že pokud nějaký vývoj, tak jedině demokratickou cestou. Nemyslím, že je moudré uvažovat o zrušení politických stran. To, že si lidé myslí, že strany nezvládly svou funkci, je jedna věc, ale rušit je úplně jiná. Ale dobrou zprávou je, že Holešovská výzva má zájem o veřejné dění. Zatím nemají přesně ujasněno, co chtějí.