Obrazem: Komunisté Mezinárodní den žen nevymysleli, využít ho však dokázali naplno

Obrazem: Komunisté Mezinárodní den žen nevymysleli, využít ho však dokázali naplno
Snímek z roku 1952 zachycuje jeden z průvodů žen "ze všech částí hlavního města, které směřovaly k Průmyslovému paláci na Starém výstavišti v Praze, kde ústřední akční výbor Národní fronty pořádal manifestaci u příležitosti Mezinárodního dne žen".
Leckde bývaly oslavy svátku MDŽ opravdu mohutné - jako například ve Veletržním paláci v Bratislavě, z nichž pochází tato fotografie. Zúčastnily se tisíce žen, nechyběly projevy komunistických představitelů ani vystoupení pionýrů.
Československý prezident Klement Gottwald s chotí Martou (třetí zleva) přijímá v předvečer MDŽ delegaci pracujících žen ze všech krajů republiky. (fotografie ze 7. března 1950)
Zprávy o tom, co všechno komunistická strana a stát pro ženy dělají, patřily ve dnech kolem svátku k dominantám tehdejšího zpravodajství. Dobový text praví, že snímek "zachycuje péči o ženy v n. p. Vitana Byšice - po skončení směny si mohou ženy okamžitě dát upravit účes přímo v závodě". (fotografie z roku 1973)
Foto: ČTK
Dan Poláček Domácí Dan Poláček, Domácí
8. 3. 2020 11:20
I když je svátek žen, který se už zhruba století slaví každoročně 8. března, starší než komunisté, byli to především oni, kdo jej dokázal silně propagandisticky využít. Na léta tak poznamenali jeho pověst a hesly o strážkyních míru a budovatelkách socialismu zamlžili jeho původ i smysl. Nahlédněte v naší galerii o pár desetiletí zpět a podívejte se, jakou podobu Mezinárodní den žen také míval.
 

Právě se děje

Další zprávy