Obrazem: Komunisté Mezinárodní den žen nevymysleli, využít ho však dokázali naplno

Obrazem: Komunisté Mezinárodní den žen nevymysleli, využít ho však dokázali naplno
Snímek z roku 1952 zachycuje jeden z průvodů žen "ze všech částí hlavního města, které směřovaly k Průmyslovému paláci na Starém výstavišti v Praze, kde ústřední akční výbor Národní fronty pořádal manifestaci u příležitosti Mezinárodního dne žen".
Leckde bývaly oslavy svátku MDŽ opravdu mohutné - jako například ve Veletržním paláci v Bratislavě, z nichž pochází tato fotografie. Zúčastnily se tisíce žen, nechyběly projevy komunistických představitelů ani vystoupení pionýrů.
Československý prezident Klement Gottwald s chotí Martou (třetí zleva) přijímá v předvečer MDŽ delegaci pracujících žen ze všech krajů republiky. (fotografie ze 7. března 1950)
Zprávy o tom, co všechno komunistická strana a stát pro ženy dělají, patřily ve dnech kolem svátku k dominantám tehdejšího zpravodajství. Dobový text praví, že snímek "zachycuje péči o ženy v n. p. Vitana Byšice - po skončení směny si mohou ženy okamžitě dát upravit účes přímo v závodě". (fotografie z roku 1973)
Foto: ČTK
Dan Poláček Domácí Dan Poláček, Domácí
8. 3. 2020 11:20
I když je svátek žen, který se už zhruba století slaví každoročně 8. března, starší než komunisté, byli to především oni, kdo jej dokázal silně propagandisticky využít. Na léta tak poznamenali jeho pověst a hesly o strážkyních míru a budovatelkách socialismu zamlžili jeho původ i smysl. Nahlédněte v naší galerii o pár desetiletí zpět a podívejte se, jakou podobu Mezinárodní den žen také míval.
 

Právě se děje

před 15 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Za zbití a upálení bezdomovce uložil soud útočníkovi 13 let vězení

Za zbití a následné upálení bezdomovce v pražském Trojmezí potrestal soud Jiřího Málka 13 lety vězení. Uznal ho vinným z vraždy, z pokusu o těžké ublížení na zdraví a také z výtržnictví. Vyšetřovatelé činu uváděli, že muž vraždil, protože nesnáší sociálně vyloučené skupiny lidí. To se však nepodařilo prokázat a Málek to výslovně popřel. Uvedl také, že na útok si nepamatuje. Verdikt není pravomocný.

Třiapadesátiletý bezdomovec uhořel loni 6. července v přístřešku, který stál v lesnatém porostu mezi ulicemi Sady zahradnické mládeže a Doupovská. Příčinou úmrtí byla podle pitvy kombinace otravy oxidem uhelnatým a otravy alkoholem.

Málek připustil, že na místě činu byl, protože přišel na Trojmezí popíjet se svým známým z ubytovny. Podle rozsudku pak v opilosti napadl tamního bezdomovce, kterého předtím neznal, a to po sporu o víno. Zaútočil na něj údery pěstí do obličeje a kopy. Ležícímu, silně opilému muži také údajně skočil snožmo na hlavu. Poté odešel, za několik desítek minut se ale vrátil a zapalovačem na místě založil požár, který se rychle rozšířil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy