ČTK

Kraje žádají, aby v 98. výzvě REACT-EU získali finance všichni žadatelé. Podle kritiků rozhodovala při žádosti o dotace rychlost podání projektu

Mezi Arménií a Ázerbájdžánem se opět střílelo

Arménské ministerstvo obrany oznámilo, že arménští vojáci vypálili výstražné výstřely na hranici s Ázerbájdžánem, aby zabránili ázerbájdžánským vojákům ve vpádu na arménské území. Uvedla to agentura RIA Novosti.

Ázerbájdžánští vojáci při incidentu, který se odehrál dnes odpoledne, vypálili desítky výstřelů, pravděpodobně však do vzduchu, uvedlo arménské ministerstvo.

"Ozbrojené síly Arménie varují, že opakování podobných incidentů bude vnímáno jako úmyslný pokus vyvolat konfrontaci a povede k patřičné reakci arménské strany," varovalo ministerstvo.

Arménie minulý týden obvinila Ázerbájdžán, že vyslal své vojáky přes hranice s Arménií. Situace podle agentury Reuters svědčí o křehkosti Ruskem zprostředkovaného příměří, které loni v listopadu ukončilo šestitýdenní válku mezi oběma státy. Tuto válku Arménie prohrála.

Ázerbájdžán již dříve popřel, že by jeho vojáci společnou hranici překročili.

Arménské ministerstvo obrany v úterý pohrozilo použitím síly, pokud Ázerbájdžán "v rozumné lhůtě" nestáhne své vojáky z arménského území. "Pokud v rozumné době nedojde k pokojnému urovnání, tedy pokud se ázerbájdžánští vojáci nevrátí do výchozích pozic, ozbrojené síly Arménie si vyhrazují právo problém vyřešit, a to i násilím," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Arménie tvrdí, že ázerbájdžánské ozbrojené síly ve snaze "upravit hranice" minulý týden pronikly na arménské území v Sjunikské provincii, která je vklíněná mezi ázerbájdžánskou exklávu Nachičevan, Írán a Ázerbájdžán. Představuje tak podle agentury Reuters pruh území strategického významu. Arménský ministr obrany v únoru uvedl, že Jerevan chce, aby Rusko posílilo svoji přítomnost v zemi a rozmístilo vojska poblíž ázerbájdžánské hranice.

Loni v září propukl mezi oběma někdejšími sovětskými republikami další ozbrojený konflikt kolem Náhorního Karabachu, ovládnutého tamními arménskými separatisty na přelomu 80. a 90. let minulého století. Loňské boje ukončila dohoda zprostředkovaná Ruskem, jejímž výsledkem bylo, že většina této oblasti sice zůstala v arménských rukou, ale Ázerbájdžán si připsal významné územní zisky. Pod kontrolu Baku přešly oblasti přiléhajících k Náhornímu Karabachu, a hranice Arménie s Ázerbájdžánem tak nyní prochází přímo podél Sjunikské provincie.

Potíž podle ruských médií spočívá v tom, že hranice mezi oběma znepřátelenými státy nebyla vytyčena a staré sovětské mapy ji zachycují rozdílně.

Generální tajemník OSN António Guterres chce jmenovat slovenského diplomata a exministra zahraničí Jána Kubiše zmocněncem OSN pro Libyi, píše Reuters

Zdroj: ČTK

ČT: Státní zástupce zrušil stíhání v kauze úplatku kvůli mýtnému

Státní zástupce zrušil stíhání advokáta Martina Janouška v kauze údajné nabídky úplatku pro bývalého ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) kvůli výběru auditora mýtného systému. Policie musí nyní případ znovu prověřit. České televizi (ČT) to sdělil šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. Důvod zrušení s odkazem na neveřejnost přípravného řízení neuvedl.

Obvinění z uplácení advokát vyslechl loni 10. listopadu od policistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Kremlík o nabídce úplatku u zakázky na auditora mýta hovořil loni krátce po svém lednovém odvolání. Uvedl tehdy, že ještě před Vánocemi dostal nabídku úplatku 1,5 milionu korun od Janouška, jehož advokátní kancelář zastupuje například společnost CGI, která původně zakázku na kontrolu mýta získala. Podal kvůli tomu trestní oznámení. Podle tehdejších informací serveru SeznamZprávy.cz také loni v únoru uvedl, že se ještě v době, kdy byl ministrem, obrátil kvůli nabídce na Bezpečnostní informační službu (BIS).

Zdroj: ČTK

Státy Evropské unie otevřeou hranice mezi sebou do 15.června. Kromě Španělska

Všechny členské státy Evropské unie otevřeou hranice mezi sebou do 15.června. Shodli se na tom ministři zahraničí sedmadvacítky na jednání v Bruselu. Výjimkou bude pouze Španělsko. Vnější hranice EU pro občany jiných zemí se otevřeou zřejmě v červenci.

Na Brněnsku shořela průmyslová hala, škoda dosáhne možná až desítek milionů

Interiér průmyslové haly shořel dnes v Holasicích na Brněnsku. Požár dostali hasiči pod kontrolu za tři a půl hodiny, do večera ale halu rozebírali, aby zlikvidovali skrytá ohniska. Rozebírání bude pokračovat, vyšetřování může trvat i několik dnů. Nikdo nebyl zraněn, škoda bude v milionech, možná v desítkách milionů korun, řekl dnes ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasiči se o požáru dozvěděli v 6:15 a v 9:47 jej dostali pod kontrolu. V objektu zhruba 20 krát 40 metrů byla dřevovýroba a lakovna. "Shořel kompletně celý interiér, střední část stropu se propadla," řekl mluvčí.

Podíl obnovitelných zdrojů v Češku do roku 2030 poroste, schválila vláda

V Česku poroste do roku 2030 podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie. Vyplývá to z energeticko-klimatického plánu ČR, který v pondělí schválila vláda. Ministr průmyslu a obchodu a vicepremiér Karel Havlíček (ANO) už dříve uvedl, že ministerstvo navýšilo cíle podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie do roku 2030 z původně plánovaných 20,8 procenta na 22 procent. Letos má být na úrovni 15,6 procenta.

Materiál shrnuje závazky, kterým chce ČR přispět k evropským záměrům v této oblasti. Plán po členských státech včetně Česka požaduje Evropská unie. Některé oborové organizace označovaly přípravu plánu za největší událost v české energetice v loňském roce, předřazovaly ji i přípravám stavby nového jaderného bloku v Dukovanech.

K útoku na London Bridge se přihlásila organizace Islámský stát, neposkytla ale žádné důkazy

Havárii na Českolipsku s osmi zraněnými prověřuje inspekce, firmě hrozí dvoumilionová pokuta

Okolnosti úterního neštěstí, při kterém bylo v provozovně likvidace nebezpečného odpadu společnosti Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku zraněno osm lidí, prověřuje Státní úřad inspekce práce. Speciálně sestavený kontrolní tým zahájil činnost ve středu. Kdyby zjistil závažná porušení bezpečnostních předpisů, hrozí zaměstnavateli pokuta až do výše dvou milionů korun.

Při neštěstí v Hamru byli v úterý vážně zraněni dva lidé, na místě je museli záchranáři oživovat. Muž hospitalizovaný v Liberci je podle mluvčího nemocnice Václava Řičáře ve velmi kritickém stavu.

Zdroj: ČTK

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Lékaři v USA transplantovali plíce kuřákovi elektronických cigaret

Lékaři v americkém Detroitu provedli oboustrannou transplantaci plic pacientovi trpícímu zatím neobjasněnou nedostatečností, která by mohla být následkem kouření elektronických cigaret. Oznámila to agentura AP. Pacient požádal lékaře, aby fotodokumentaci zákroku zveřejnili jako varování ostatním.

Elektronické cigarety se dostaly do centra pozornosti amerických zdravotníků letos v srpnu, kdy byl zaznamenán první případ úmrtí na závažné plicní onemocnění, způsobené pravděpodobně používáním elektronických cigaret. Podle zdravotnických statistik bylo chorobu od té doby postiženo 2000 Američanů.

Nehoda tramvaje a dvou aut zastavila na 40 minut provoz MHD na Smíchově

V Nádražní ulici v Praze 5 se ve středu ráno srazila tramvaj a dvě auta. Čtyři lidé, včetně řidičky tramvaje, byli při tom lehce zraněni a provoz tramvají a autobusů mezi smíchovským nádražím a Zlíchovem byl na 40 minut obousměrně zastaven. Na webu o tom informoval dopravní podnik.

Nehoda se stala kolem 7:30. "Posádky záchranné služby odvezly čtyři lidi s lehkými poraněními do pražských nemocnic," uvedla k nehodě mluvčí záchranné služby Jana Poštová. Bližší informace o zraněných neměla, pouze to, že mezi nimi byla i řidička tramvaje.

Tramvaje a autobusy mezi smíchovským nádražím a Zlíchovem podle dopravního podniku nejezdily do 8:10, spoje nabírají zpoždění až 45 minut.

Pokračovat