svátek

Bába s nůší, kobyla a medvěd na řetězu. Česko o víkendu ožije masopustními veselicemi

Mnohá města a obce ožijí o víkendu masopustními veselicemi. Období masopustu, které začíná po svátku Tří králů 6. ledna a končí Popeleční středou na začátku půstu před Velikonocemi, je spojeno s maškarními průvody a hodováním. Protože Popeleční středa nemá pevné datum, masopust končívá různě, od poloviny února po začátek března. Letos připadla Popeleční středa na 22. února. Masopustní průvody masek připravují města a obce většinou na víkend, i když tradičně masopust vrcholil maškarní zábavou na masopustní úterý.

Poslední tři dny masopustu, tedy masopustní neděle, pondělí a úterý, se také nazývají končiny, ostatky či fašank. K maskám, které se v průvodech objevovaly nejčastěji, patří medvěd, někdy vedený na řetězu medvědářem, a kobyla, skrývající často dva lidi. Mezi dalšími byly maska s jezdcem na koni, Žid s pytlem nebo rancem na zádech, bába s nůší, kominík se žebříkem, kozel a mnoho dalších.

S masopustem se pojí i typický jídelníček, kterému dominují mastná a tučná jídla. Tradiční masopustní jídlo jsou koblihy z vláčného kynutého těsta. Vedle nich se jí pečený bůček nebo ovarové koleno.

Zdroj: ČTK

Írán u příležitosti svátku omilostnil přes 1800 vězňů

Írán u příležitosti pondělního šíitského svátku udělil milost nebo zmírnil trest více než 1800 lidí, z nichž 100 bylo odsouzeno za ohrožení bezpečnosti státu. Informovala o tom agentura AFP. Udělení milosti takto velkému počtu osob odsouzených za ohrožení bezpečnosti země je v Íránu velmi neobvyklé.

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí podle agentury Mízán, která se specializuje na justiční témata, schválil udělení milosti nebo snížení trestu 1849 odsouzeným.

Milosti byly uděleny u příležitosti svátku narození imáma Muhammada zvaného Mahdí Muntazar (868 n.l.), který zmizel v dětství roku 878 v mešitě v Sámaře a na jehož návrat následovníci šíitského hnutí dvanáctníků čekají.

Zdroj: ČTK
Pokračovat